تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

دیسک گردن چگونه درمان می شود؟

دیسک گردن چیست؟ ستون فقرات شامل ۳۳ استخوان است که به یکدیگر متصل بوده و عملکرد هر بخش از آن بر دیگر قسمت‌ ها اثرگذار است. هفت مهره اول که در ناحیه گردن قرار می‌ گیرد عملکرد بسیار مهمی داشته و هرگونه نقص و آسیب در دیسک‌ ها و ستون فقرات در این محدوده می‌ […]

دیسک گردن چیست؟

ستون فقرات شامل ۳۳ استخوان است که به یکدیگر متصل بوده و عملکرد هر بخش از آن بر دیگر قسمت‌ ها اثرگذار است.

هفت مهره اول که در ناحیه گردن قرار می‌ گیرد عملکرد بسیار مهمی داشته و هرگونه نقص و آسیب در دیسک‌ ها و ستون فقرات در این محدوده می‌ تواند درد زیادی را در پی داشته باشد.

دردی که در ناحیه گردن اتفاق می‌ افتد عموماً ناشی از فتق دیسک است که افراد بزرگسال و عموماً کسانی که در سنین میانسالی قرار دارند این عارضه را تجربه می‌ کنند.

اگر بخواهیم ساختار آناتومیک گردن را دقیق‌ تر برایتان شرح دهیم باید بدانید که این قسمت از ماهیچه‌ ها، استخوان‌ ها، رباط ها و مفاصل تشکیل شده است.

در بین ستون فقرات که بخش استخوانی می‌ باشد چندین دیسک وجود دارد که هرگونه التهاب و یا پارگی در آنها عواقب و درد زیادی در پی دارد.

این دیسک‌ ها نقش بسیار مهمی در حرکت گردن و بازوها داشته و اگر اختلال در سلامت آنها ایجاد شود از نظر پزشکان فرد با دیسک گردن مواجه شده و باید پیش از شدت گرفتن آسیب برای درمان اقدام کنند.

عموما دیسک گردن در پی انجام فعالیت‌ های نامناسب اتفاق می‌ افتد و اگر این دیسک‌ ها سلامت و حالت لاستیکی خود را از دست بدهند مهره‌ ها بر روی یکدیگر قرار گرفته و سایش آنها درد زیادی را در پی دارد.

علایم دیسک گردن

علایم دیسک گردن
علایم دیسک گردن

دیسک گردن نیز مانند سایر آسیب‌ ها و بیماری‌ های جسمانی علائم و نشانه‌ هایی دارد که شایع‌ ترین آن دردی پیوسته و غیر قابل تحمل در ناحیه گردن است.

اما تمامی کسانی که با دیسک گردن مواجه هستند در صورت عدم درمان به موقع درد شدیدتری را در ناحیه بازوها و یا شانه احساس می‌ کنند.

البته به واسطه بروز دیسک گردن بی‌ حس شدن و یا گزگز دست‌ ها و بازوها دور از انتظار نبوده و این درد می‌ تواند تا حد زیادی زندگی طبیعی افراد را تحت تاثیر منفی قرار دهد.

اغلب کسانی که با دیسک گردن مواجه هستند معتقدند که در طی روز و ضمن انجام فعالیت‌ های مختلف دردهای ناگهانی را به صورت تیز و یا سوزش بسیار عمیق در ناحیه بازوها تجربه می‌ کنند.

توجه داشته باشید که اگر این درد در ناحیه گردن باقی بماند در هر لحظه باعث ضعیف‌ تر شدن عضلات و بازوها شده و نوعی علائم هشدار دهنده برای مشکلات جدی‌ تر است.

متخصصان بر این باورند که اگر دیسک گردن با ضعف و درد شدید در شانه یا بازو همراه باشد نشان دهنده وسعت آسیب بوده و نباید به هیچ عنوان نسبت به اختلالات پیش آمده بی‌ توجه باشید.

دیسک گردن علاوه بر درد بسیار زیاد محدودیت‌ های حرکتی را نیز به همراه دارد و این افراد هنگام چرخش گردن و یا تحرک دست‌ ها درد زیادی تجربه می‌ کنند.

تشخیص دیسک گر‌دن

تشخیص دیسک گر‌دن
تشخیص دیسک گر‌دن

اگر متخصصان پس از معاینات فیزیکی تشخیص دهند که احتمالاً فرد با دیسک گردن مواجه است از روش‌ های تشخیصی دقیق‌ تر استفاده کرده تا بتوانند تشخیص خود را به صورت واضح به مراجعین ارائه دهند.

ابتدا متخصصان با استفاده از اشعه ایکس تصویربرداری از نواحی استخوان ستون فقرات را انجام می‌ دهند، اگر این بخش از بدن کاملاً سالم باشد به واسطه انجام ام آر آی می‌ توانند تصویربرداری از ستون فقرات و بخش‌ های حساس‌ تر مانند دیسک ها و ریشه‌ های عصبی را نیز به انجام برسانند.

همچنین متخصصان می‌ توانند با توموگرافی کامپیوتری تصاویر جزئی تری از ستون فقرات را دریافت کرده و خیلی دقیق‌ تر آسیب‌ های پیش آمده را ارزیابی خواهند کرد.

اما اگر متخصصان برای تصویربرداری از ستون فقرات سیتی میلگرام را مناسب بدانند با تزریق مایع به نخاع می‌ توانند تصویربرداری را دقیق‌ تر انجام داده و تصاویر دریافتی نشان می‌ دهد که آیا فشاری بر روی نخاعی و یا اعصاب مجاور آن وجود دارد یا خیر.

یکی دیگر از روش‌ های تشخیصی جهت بررسی دیسک گردن تست‌ های عصبی می‌ باشد که متخصصان با اندازه‌ گیری طول سیگنال‌ های الکتریکی که در حال حرکت هستند می‌ توانند میزان و شدت آسیب‌ ها را بررسی کرده و متوجه خواهند شد که کدام قسمت از بدن با اختلال مواجه شده است.

درمان دیسک گردن

پس از تشخیص دیسک گردن به طور قطعی متخصصان راهکارهای درمانی مناسب را برای بیماران در پیش گرفته تا بتوانند هر چه سریع‌ تر این عارضه را برطرف نمایند.

مطالعه بیشتر:  صرع چیست؟

ابتدا متخصصان در کنار استراحت بیشتر دارو درمانی را برای مراجعین خود در نظر می گیرند که در اغلب موارد به نتیجه مناسب ختم میشود.

داروهای ضد التهاب و تسکین دهنده روند بهبود دیسک گردن را آسان‌ تر کرده و متخصصان با تجویز داروهای تخصصی به بازسازی بافت دیسک کمک شایانی می‌ کنند.

اما در مواردی که آسیب دیدگی دیسک گردن بیش از حد طبیعی باشد و دارو درمانی نتیجه مناسب را به همراه نیاورد متخصصان جراحی را انجام داده تا بتوانند فشارهای مضاعف را برداشته و بخش‌ های آسیب دیده را ترمیم کنند.

در این روش متخصصان جراحی را به صورت بسته انجام می‌ دهند و اگر نیاز باشد به بخش‌ های بیشتری دسترسی پیدا کنند جراحی دیسک گردن به صورت باز انجام میشود.

توجه کنید که روش‌ های درمانی برای بهبود دیسک گردن مطابق با عارضه پیش آمده انجام میشود و برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

در هر صورت آسیب دیدگی در ستون فقرات به ویژه مهره گردنی مسئله مهمی است که باید درمان‌ های تخصصی را تحت نظر متخصصان برتر انجام دهید.

درمان دیسک گردن در منزل

درمان دیسک گردن در منزل
درمان دیسک گردن در منزل

پس از بروز دیسک گردن یکی از روش‌ های کاربردی برای بهبود درد ناشی از آن در خانه استفاده از کمپرس گرم یا دوش آب گرم است.

همچنین می‌ توانید با مصرف انواع مسکن‌ های بدون نسخه مانند استامینوفن به کاهش درد و التهابات کمک کرده و با مراقبت بیشتر و ثابت نگه داشتن گردن به بهبود دیسک‌ های آسیب دیده کمک خواهید کرد.

همچنین بهتر است که در خانه زمان بیشتری را به استراحت اختصاص داده و به هیچ عنوان فشارهای مضاعف را به ناحیه مهره‌ ها وارد نکنید.

یکی از نکاتی که باید در همه حال به آن توجه کنید این است که هنگام ایستادن و نشستن بدن را در یک راستا قرار داده و به هیچ عنوان در پوزیشن‌ های نامناسب قرار نگیرید.

اگر متوجه میشوید فشار وارد بر گردن بیش از حد مجاز است سریعا شرایط را برای اصلاح وضعیت بدن فراهم کنید.

یکی از راه‌ های موثر برای درمان درد گردن در خانه این است که از ماساژ عضلات استفاده کرده و می‌ توانید با استفاده از بالشت‌ های مناسب مشکلات ایجاد شده در ناحیه گردن را رفع نمایید.

زمانی که برای درمان دیسک گردن به فیزیوتراپی مراجعه می‌ کنید انجام تمرینات کششی را در خانه به شما توصیه می‌ کنند که می‌ توانید با انجام این نکات به بهبود دیسک گردن کمک کنید.

آناتومی دیسک گر‌دن

اگر بخواهیم آناتومی گردن را کمی دقیق‌ تر شرح دهیم باید بدانید که هفت مهره ابتدایی ستون فقرات را مهره‌ های گردنی می‌ نامند که دارای ۸ ریشه عصبی و ۱۲ مفصل فاست است، در بین هفت مهره اولیه ۶ دیسک وجود دارد و دارای ۶ رباط اصلی می‌ باشند.

ناحیه گردن نقش بسیار مهمی در سیستم حرکتی افراد دارد و تقویت عضلات این بخش کمک می‌ کند تا دیگر قسمت‌ های حساس‌ تر ثبات و وضعیت خود را حفظ کرده و حین حرکت و انجام سایر تمرینات افراد مشکلات خاصی را تجربه نخواهند کرد.

هر بخش از آناتومی گردن از اهمیت بالایی برخوردار است.

مهم است که خیلی دقیق از سلامت تک تک اعضا محافظت کرده تا مبادا با مشکلات وسیع و خطرناک مواجه شوید.

عوارض دیسک گردن چیست؟

از مهمترین عوارض دیسک گردن باید به دردهای وسیعی اشاره کرد که نه تنها در گردن بلکه در دست‌ ها به ویژه بازوها حس میشود، زمانی که این دردها تشدید میشوند بی‌ حسی در اندام‌ های مجاور نیز گسترش پیدا کرده و ضعف جسمانی پدیدار میشود.

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما دیسک گردن باعث از بین رفتن تعادل بدن شده و افراد هنگام راه رفتن مشکلات زیادی را تجربه خواهند کرد.

طبق تحقیقات انجام شده متخصصان به این نتیجه دست پیدا کرده‌ اند که با وجود دیسک گردن حتی اندام‌ های تحتانی و پاها نیز تحت تاثیرات منفی قرار می‌ گیرند.

کسانی که با دیسک گردن مواجه هستند عوارضی همچون اسپاسم‌ های عضلانی را در بخش‌ های مختلف بدن تجربه کرده و ممکن است هماهنگی بین بازوها، دست‌ ها و انگشتان را از دست بدهند.

ضعفی که در پی دیسک گردن اتفاق می‌ افتد به محدودیت‌ های جسمانی شدید ختم شده و افراد به مرور زمان با از دست دادن توده‌ های عضلانی مشکلات و اختلالات زیادی را تجربه می‌ کنند.

عدم درمان به موقع دیسک گردن عوارضی همچون از دست رفتن مهارت کنترل اجسام را به همراه داشته و ممکن است افراد در انجام فعالیت‌ های ساده با دست نیز ناتوان و محدود شوند.

جلوگیری از بروز دیسک گردن

جلوگیری از بروز دیسک گردن
جلوگیری از بروز دیسک گردن

اگر با آسیب‌ ها و عوارض ناشی از دیسک گردن آشنایی داشته باشید قطعاً تلاش خود را به کار گرفته تا بدن را در موقعیت‌ های مناسب قرار دهید تا مبادا با این آسیب جسمانی خطرناک مواجه شوید.

مطالعه بیشتر:  علت درد در پایین کمر و دنبالچه چیست؟

متخصصان به تمامی کسانی که در طی روز تایم زیادی را به ایستادن یا نشستن اختصاص می‌ دهند توصیه دارند که باید ستون فقرات و گردن را در یک راستا قرار داده و پس از نشستن‌ ها و یا ایستادن‌ های طولانی حتماً زمانی را تحرک کافی داشته باشند و می‌ توانند با انجام تمرینات کششی به تقویت عضلات کمک کنند.

یکی از راه‌ های موثر برای پیشگیری از دیسک گردن و درد ناشی از آن انجام نرمش‌ های مناسب برای تقویت عضلات بدن است.

شما می‌ توانید به کمک متخصصان و مربیان فعال در این زمینه چندین نرمش و حرکت کششی مناسب را برای تقویت گردن آموزش دیده و در طی روز به طور مرتب تکرار کنید.

از طرفی با حذف عادت ناسالم از روتین زندگی خود می‌ توانید به بهبود وضعیت بدن کمک کرده و از اختلالات شدید مانند دیسک گردن پیشگیری نمایید.

همچنین توصیه میشود که به هیچ عنوان گوشی تلفن همراه را بین گوش و شانه خود قرار ندهید انجام این کار برای مدت طولانی به مرور زمان باعث دیسک گردن شده و عوارض وسیع را در پی دارد.

همچنین توصیه میشود که از کیف‌ های سنگین استفاده نکنید و برای حمل وسایل خود بهتر است از کیف‌ هایی استفاده کنید که دارای دو بند هستند تا فشار وارد را در دو سمت بدن تقسیم کنید.

انواع بیماری های دیسک گردن

انواع بیماری های دیسک گردن
انواع بیماری های دیسک گردن

دردی که در ناحیه گردن اتفاق می‌ افتد قطعاً دلایل مهمی دارد که از شایع‌ ترین آنها می‌ توان به دیسک گردن اشاره کرد.

این عارضه ممکن است با از دست دادن آب دیسک اتفاق بیفتد و نهایتاً التهاب شدید و پارگی دیسک بین مهره‌ های گردنی به دردهای شدید ختم شده و متخصصان به افراد توصیه دارند که برای درمان دیسک گردن پیش آمده اقدامات لازم را انجام دهند.

اما آسیب های دیگری مانند جدا شدن قطعه‌ ای از دیسک گردن و یا بیرون زدگی دیسک می‌ تواند به این دردهای بسیار شدید ختم شده و محدودیت‌ های زیادی را در پی دارد.

توجه داشته باشید که دیسک گردن تنها مربوط به پارگی دیسک نیست بلکه ممکن است با بیرون زدگی دیسک از محدوده مورد نظر فشار به بخش‌ های مجاز وارد شده و البته دیسکی که تحت فشار قرار می‌ گیرد خود منشا درد در ناحیه گردن خواهد بود.

با این حال انواع بیماری های مربوط به گردن مانند دیسک گردن تنها با افزایش سن اتفاق نمی‌ افتد بلکه پوکی استخوان و یا روماتیسم مفصلی و عدم جذب ویتامین و املاح مورد نیاز بدن هم می‌ تواند عاملی برای این عارضه باشد.

دیسک گردن با هر علتی که رخ دهد قابلیت درمان داشته و مهم است که در زمان مناسب و پیش از گسترش‌ آسیب‌ ها برای بهبود اوضاع اقدام کنید.

انواع درد های دیسک گردن

اگر افراد با وجود درد در ناحیه گردن به پزشک مراجعه کنند متخصصان به واسطه تصویربرداری‌های مختلف علت درد ایجاد شده را مشخص می‌ کنند.

اما آسیب های عصبی یکی از مشکلاتی است که ممکن است عموم افراد در سنین جوانی تجربه کنند.

در چنین حالتی دیسک آسیب دیده به اعصاب مجاور خود فشار وارد کرده و این درد به صورت وسیع و حتی در قسمت پایینی بازوها حس میشود.

از طرف دیگر اگر دیسک‌ های ناحیه گردن دچار التهاب شوند به مرور زمان پارگی در سطح آنها ایجاد شده که با نشت مایع درون دیسک اعصاب مجاور نیز تحریک میشوند.

این التهابات به مرور زمان تشدید شده و علاوه بر درد وسیع منجر به از بین رفتن دیسک خواهد شد.

به همین دلیل است که هرگونه درد را باید جدی گرفته و پیش از بروز آسیب‌ های شدیدتر برای درمان اقدام کنید.

اما یکی از دردهای شایعی که اغلب افراد در طی زندگی آن را تجربه کرده‌ اند اسپاسم‌ های عضلانی است که در ناحیه گردن اتفاق می‌ افتد.

در این حالت عضلات بیش از حد طبیعی سفت شده و دردی را در ناحیه گردن تجربه می‌ کنید به گونه‌ ای که حرکت‌ های کوچک هم دردآور شده و محدودیت‌ های زیادی را در عملکرد بدن تجربه خواهید کرد.

کاهش دامنه حرکتی گردن باعث میشود تا در تکان دادن دست‌ ها نیز محدودیت داشته باشید و این درد حتی در قسمت شانه‌ ها حس میشود.

فتق دیسک گردن چیست؟

فتق دیسک گردن چیست؟
فتق دیسک گردن چیست؟

یکی از آسیب‌ های جدی که ممکن است افراد با آن مواجه شوند فتق دیسک گردن است.

این عارضه زمانی بروز پیدا می‌ کند که دیسک بین مهره‌ ای گردنی با ساییدگی یا پارگی مواجه شوند.

در چنین وضعیتی انعطاف دیسک‌ ها از بین رفته و به مرور زمان دیسک‌ ها از محدوده مورد نظر جابجا میشوند و فشار مضاعفی را به نخاع و ریشه‌ های عصبی وارد می‌ کنند.

مطالعه بیشتر:  انواع بیماری دیستونی

اما متخصصان برای درمان فتق دیسک گردن روش جراحی را انتخاب می‌ کنند زیرا با این کار دسترسی بهتری به بخش‌ های آسیب دیده داشته و درمان را سریع تر و پیش از بروز آسیب‌ های وسیع‌ تر انجام خواهند داد.

علائم فتق دیسک گردن

فتق دیسک گردن علائم و نشانه‌ هایی دارد که برخی از آنها قابل تحمل و برخی دیگر تا زمانی که درمان انجام نشود محدودیت‌ های زیادی را برای فرد به وجود می‌ آورند.

تمامی کسانی که با دیسک گردن مواجه هستند ممکن است سرگیجه‌ ای را تجربه کنند که اصطلاحا به آن سرگیجه سرویکال گفته میشود.

این نوع سرگیجه نشات گرفته از آسیب دیدگی دیسک است که در ناحیه گردن و سر به وجود آمده و سرگیجه‌ های گاه و بیگاه را به همراه دارد.

اگر بخواهیم کمی جزئی‌ تر در مورد علائم فتق دیسک گردن صحبت کنیم باید بدانید که با وجود این عارضه درد در مفاصل بدن اتفاق می‌ افتد و البته افراد احساس شوک در بدن داشته که این عارضه معمولاً در هنگام جابجایی اجسام و یا تحرک روزانه قوت می‌ یابد.

اما باید بدانید که علاوه بر درد در ناحیه گردن ممکن است افراد حتی در چرخش گردن نیز ناتوان شده و با از دست دادن تعادل و هماهنگی بدن مواجه میشوند.

از دیگر علائم دیسک گردن می‌ توان به ضعف در دست‌ ها و بازوها اشاره کرد.

این افراد ممکن است حتی هنگام راه رفتن درد زیادی را در بخش‌ های مختلف بدن تجربه کنند به همین دلیل است که متخصصان فتق دیسک گردن را بسیار دردناک دانسته و در پی آن محدودیت‌ های زیادی برای افراد رخ می‌ دهد.

اگر آسیب دیدگی دیسک‌ های گردن در حد بسیار شدید باشد ممکن است کمی احساس سوزش و یا سوزن سوزن شدن را در نواحی مختلف گردن تجربه کنید.

هر چه آسیب دیدگی وسیع‌ تر باشد این دردها را شدیدتر و به صورت پیوسته تجربه خواهید کرد.

علت فتق دیسک گردن

علت فتق دیسک گردن
علت فتق دیسک گردن

مراقبت از بدن کار چندان سختی نیست تنها می‌ توانید با رعایت نکات ایمنی و قرار دادن بدن در پوزیشن‌ های مناسب از بروز آسیب‌ های شدید به ویژه دیسک گردن پیشگیری نمایید.

اغلب کسانی که با فتق دیسک گردن مواجه شده‌ اند در پی بلند کردن اجسام سنگین به این عارضه مبتلا شده و معتقدند که نشستن و برخاستن‌ های نامناسب به این عارضه ختم گردیده است.

اما مهم است بدانید که با افزایش سن ممکن است آسیب دیدگی در ستون فقرات و بخش‌ های مختلف آن را تجربه کنید.

البته عوامل ژنتیکی و وراثتی نیز بر چنین آسیب‌ هایی اثرگذار است اما متخصصان معتقدند که مصرف دخانیات و انجام برخی از فعالیت‌ های ورزشی سنگین در طولانی مدت باعث از بین رفتن سلامت دیسک‌ ها شده و به مرور زمان دیسک گردن و پارگی آن رخ می‌ دهد.

اما نکته قابل توجه این است که اگر برای بلند کردن اجسام به صورت ناگهانی این کار را انجام دهید فشاری که به مهره‌ ها و دیسک‌ ها وارد میشود بسیار شدید بوده و به گونه‌ ای ممکن است در کوتاه مدت با التهاب و پارگی دیسک مواجه شوید.

این عارضه نهایتاً به فتق دیسک گردن منجر شده و محدودیت‌ های زیادی را در پی دارد و تا زمانی که درمان‌ های تخصصی و جراحی‌ ها انجام نشود نمی‌ توانید تحرکات طبیعی و روزانه خود را به آسانی و بدون درد انجام دهید.

جلوگیری از فتق دیسک گردن

با رعایت چند نکته ساده می‌ توانید سلامت و عملکرد طبیعی دیسک گردن را حفظ کرده و هرگز با مشکلات همچون فتق دیسک مواجه نخواهید شد.

مراقبت از ستون فقرات مسئله مهمی است که باید از سنین جوانی به آن اهمیت دهید زیرا اگر این بخش‌ های حساس با مشکل و عارضه مواجه شوند در طولانی مدت هم برطرف نشده و نیاز به درمان‌ های تخصصی خواهید داشت.

پزشکان به تمامی کسانی که برای مدت طولانی نشسته و یا ایستاده هستند توصیه دارند که در زمان مناسب استراحت کافی داشته و فعالیت‌ های کششی و تقویتی را انجام دهید این کار باعث میشود تا فشار مضاعف از روی دیسک‌ ها برداشته شده و به مرور زمان با التهاب، پارگی و فتق دیسک مواجه نخواهید شد.

همچنین برای بلند کردن اجسام سنگین باید از تکنیک‌ های اصولی استفاده کنید.

به هیچ عنوان با بدنی که آمادگی ندارد اقدام به جابجایی وسایل سنگین نکرده تا مبادا فشاری مضاعف بر دیسک‌ ها وارد گردد.

انجام تمرینات ورزشی به طور پیوسته کمک می‌ کند تا عضلات و غضروف های بدن تقویت شده و هنگام انجام سایر فعالیت‌ ها فشار مستقیماً بر ستون فقرات و دیسک‌ های گردنی وارد نمیشود.

با تقسیم فشار بر روی عضلات همواره جسمی سالم و بدون آسیب خواهید داشت.

نکته پایانی

دکتر بابک سیف زاده جراح مغز و اعصاب و دارای بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب از آلمان و عضو آکادمی جراحان مغز و اعصاب و ستون فقرات المان می باشد و آماده خدمت رسانی به شما دوستان عزیز در شهر شیراز می باشد و درمان دیسک گردن در شیراز را انجام میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر