تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

شایع ترین بیماری های ستون فقرات

انواع بیماری‌ در ستون فقرات اغلب کسانی که با اختلال در سیستم حرکتی بدن مواجه هستند منشا آسیب را مربوط به بیماری‌ های ستون فقرات می‌ دانند. ستون فقرات نقش بسیار مهمی در عملکرد بدن داشته و هرگونه نقص هر چند جزئی و کوچک در بخش‌ های مختلف آن محدودیت‌ های زیادی را برای فرد […]

انواع بیماری‌ در ستون فقرات

اغلب کسانی که با اختلال در سیستم حرکتی بدن مواجه هستند منشا آسیب را مربوط به بیماری‌ های ستون فقرات می‌ دانند.

ستون فقرات نقش بسیار مهمی در عملکرد بدن داشته و هرگونه نقص هر چند جزئی و کوچک در بخش‌ های مختلف آن محدودیت‌ های زیادی را برای فرد به همراه می‌ آورد.

از مهمترین بیماری‌ های مربوط به ستون فقرات می‌ توان به آرتریت اشاره کرد.

این بیماری زمانی رخ می‌ دهد که التهابات شدید در مفاصل پیش آمده و یا فرد با آرتروز مواجه باشد.

در هر صورت آرتریت در تمامی بخش‌ های مختلف بدن رخ می‌ دهد اما اینکه در کدام قسمت بیشتر باشد شرایط درمان متفاوت خواهد بود.

زمانی که التهابات در مفاصل ناحیه کمر به ویژه در ستون فقرات رخ می‌ دهد محدودیت‌ های حرکتی بیش از هر زمان دیگری پدیدار میشود و البته این عارضه با درد زیادی همراه است.

یکی دیگر از بیماری‌ هایی که ممکن است در ستون فقرات تجربه کنید دیسک فتق شده است.

این عارضه زمانی اتفاق می‌ افتد که دیسک ملتهب پاره شده و محتویات آن خارج میشود به گونه‌ ای که دیسک از محدوده اصلی خود خارج شده و تحت فشار قرار می‌ گیرد.

توجه کنید که اگر دیسک ها از محدوده اصلی خارج شوند و در بین ستون مهره‌ ها به دام بیفتند درد بسیار زیادی رخ داده و افراد در هنگام حرکت مشکلات زیادی را تجربه می‌ کنند.

اما دیگر بیماری‌ هایی که ممکن است در ناحیه ستون فقرات اتفاق بیفتد مربوط به نخاع است.

زمانی که کانال نخاع از حد طبیعی تنگ‌ تر میشود این عصب حساس تحت فشار قرار گرفته و انتقال پیام‌ ها از مغز به سایر اندام‌ ها با مشکل مواجه میشود.

ناگفته نماند که گیر افتادن نخاع در بین ستون فقرات درد زیادی به همراه دارد.

تا زمانی که شرایط برای بهبود اوضاع مهیا نشود این نوع دردها تسکین نخواهد یافت.

یکی دیگر از آسیب‌ هایی که ممکن است در ناحیه کمر تجربه کنید دردی است که در بخش‌ های مختلف به ویژه در قسمت پایینی رخ می دهد.

این دردها ممکن است به دلیل آسیب‌ های جسمانی نباشد و یا هنگام انجام فعالیت‌ های نامناسب در پوزیشن اشتباه رخ می‌ دهد.

این دردها در مدت زمان طولانی و با استراحت بیشتر بهبود می‌ یابند اما مراقبت کنید تا مبادا در صورت سهل انگاری و بی‌ توجهی به آسیب بزرگتر تبدیل شوند.

یکی دیگر از آسیب‌ ها و بیماری‌ های جدی که در ستون فقرات رخ می‌ دهد انحراف در این بخش مهم است.

انحراف در ستون فقرات گاهاً به دلیل آسیب دیدگی‌ های وسیع رخ می‌ دهد و گاهاً جنبه ارثی و ژنتیکی دارد.

انحراف در ستون فقرات برای هر فرد متفاوت است، برخی این عارضه را به صورت کیفوز یا قوز کمر و برخی دیگر به صورت لوردوز یا گودی شدید کمر تجربه می‌ کنند.

هر دو حالت بسیار خطرناک و مخرب هستند و در سیستم حرکتی افراد به مرور زمان نقص‌ هایی را ایجاد می‌ کنند.

مهم است که به محض بروز این اختلالات به پزشک مراجعه کرده تا با انجام فعالیت‌ های اصلاحی و حتی استفاده از کمربندهای طبی بتوانید از پیشرفت بیماری پیشگیری کرده و آن را درمان کنید.

ابتلا به بیماری‌ های خاص مانند رماتیسم بخش‌ های مختلف بدن را درگیر می‌ کند.

هر قسمت که دارای مفصل باشد تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته و به مرور زمان شاهد تضعیف و از بین رفتن مفاصل خواهید بود.

ابتلا به این بیماری باعث میشود تا ستون فقرات نیز درگیر شده و در پی آسیب‌ ها و اختلالات زیاد دردی مستمر را در پی دارد.

عوارض ناشی از بیماری در ستون فقرات

عوارض ناشی از بیماری در ستون فقرات
عوارض ناشی از بیماری در ستون فقرات

برخی از آسیب‌ های جسمانی محدودیت‌ ها و مشکلات زیادی را برای افراد به همراه می‌ آورد.

این عوارض در صورت عدم درمان تشدید شده و نه تنها در بخش آسیب دیده بلکه به دیگر قسمت‌ ها نیز کشیده میشود.

ستون فقرات نقش بسیار مهمی در حرکت بدن دارد و اگر با درد یا عارضه همراه باشد افراد نمی‌ توانند به صورت طبیعی به حرکت خود ادامه داده و حتی هنگام نشستن، برخاستن و در موقع خواب نیز اختلالات و درد زیادی را تجربه می‌ کنند.

اگر آسیب دیدگی در ستون فقرات مربوط به اختلال در کارکرد نخاع باشد انتقال پیام‌ ها از مغز به دیگر اندام‌ ها با مشکل مواجه میشود و البته تحت فشار قرار گرفتن نخاع نیز دردآور است.

مطالعه بیشتر:  دیسک گردن چگونه درمان می شود؟

اما نکته مهم این است که هر اتفاقی در ستون فقرات به وجود آید علاوه بر درد مشکلات زیادی را نه تنها در ناحیه کمر بلکه در قسمت پاها و زانو تجربه خواهید کرد.

ستون فقرات نقش مهمی در بدن دارد و از آنجایی که قسمت پایینی آن مرکز ثقل بدن به شمار می‌ آید بخش عمده‌ ای از فشار وارده بر بدن نیز بر این بخش اعمال می‌ گردد.

زمانی که دیسک‌ ها توانایی تحمل وزن‌ های محدود را هم نداشته باشند فشار مضاعف با شرایط غیر استاندارد به ناحیه زانو و پاها منتقل شده و علاوه بر درد کمر به درد پا و گرفتگی عضلات نیز دچار میشوید.

اما توجه کنید که آسیب دیدگی در دیسک کمر نه تنها در قسمت پاها بلکه در ناحیه لگن و حتی دست‌ ها نیز اختلال آفرین است.

حتی ممکن است دردی که از این عارضه به وجود می‌ آید به قسمت ساق پا و ران هم کشیده شود و این دردها نه تنها در هنگام حرکت بلکه هنگام عطسه، سرفه و ایستادن نیز تشدید می‌ گردد.

اگر کمی توجه کنید متوجه خواهید شد که هنگام نشستن، ایستادن خوابیدن و حتی راه رفتن و دویدن و یا از پله بالا رفتن ستون فقرات است که وزن بدن را تحمل کرده و تعادل را در بخش‌ های مختلف برقرار می‌ کند.

اما زمانی که ستون فقرات بیمار شود و یا آسیبی در آن اتفاق بیفتد این تعادل بر هم خورده و بدن نمی‌ تواند واکنش درستی در برابر تحرک طبیعی خود داشته باشد.

با تمام این تفاسیر باید آسیب‌ های مربوط به ستون فقرات را جدی دانسته و بدانید که اگر عوارض ناشی از بیماری‌ ها را متحمل شوید و خیلی زود برای درمان آن اقدام نکنید این آسیب‌ ها وسعت پیدا کرده و علاوه بر بخش آسیب دیده دیگر اندام‌ ها نیز دچار بیماری و مشکل میشوند.

دلایل ایجاد آسیب و بیماری در ستون فقرات

دلایل ایجاد آسیب و بیماری در ستون فقرات
دلایل ایجاد آسیب و بیماری در ستون فقرات

آگاهی زیاد افراد در مورد انواع بیماری‌ ها و عوامل موثر بر بروز آنها باعث شده تا با مراقبت بیشتر از سلامت خود از بروز اختلالات جسمانی پیشگیری کرده و همواره تا سنین بالا شرایط جسمانی مساعد و ایده آلی خواهند داشت.

اما بهتر است که عوامل موثر بر اختلالات مربوط به ستون فقرات را بشناسید و بدانید که چه عواملی می‌ تواند باعث آسیب دیدگی در بخش‌ های مختلف کمر شده و تا چه حد خطرناک است.

قبل از هر چیز باید بدانید که با افزایش سن آسیب در برخی از نقاط بدن بسیار شایع است و نمی‌ توانید به طور قطعی مانع از بروز بیماری‌ ها شوید.

اما اگر در دوره جوانی از سلامت خود دقیق‌ تر مراقبت کنید در میانسالی با آسیب‌ های شدید و وسیع مواجه نخواهید شد.

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که با افزایش سن ایجاد آسیب در ناحیه ستون فقرات کاملاً شایع است و نشات گرفته از فشارهای غیر استانداردی است که به ناحیه کمر وارد میشود.

از طرفی دیگر با افزایش سن بیماری‌ هایی همچون آرتروز و یا روماتیسم‌ مفصلی کاملاً شایع است که خود عاملی برای بیماری‌ های مربوط به ستون فقرات می‌ باشند.

اما با افزایش وزن باید بدانید که در آینده نه چندان دور به واسطه فشارهای نامناسبی که به ستون فقرات وارد کرده‌ اید شاهد محدودیت‌ های حرکتی وسیعی خواهید بود.

پس بهتر است که در سنین جوانی با روش‌ های مناسب اقدام به کاهش وزن کرده و شرایط جسمانی خود را به حالت طبیعی برسانید.

یکی دیگر از دلایل ایجاد آسیب و بیماری در ستون فقرات انجام ورزش‌ های غیر اصولی است.

شاید تصور کنید که تمرینات فشرده و سنگین باعث میشود تا رشد عضلات را خیلی زود شاهد باشید.

اما ناگفته نماند که این کار فشار بسیار زیادی به ستون فقرات وارد کرده و تا حد زیادی دردسر آفرین خواهد شد.

بهتر است که تمرینات ورزشی را مطابق با توانایی خود انتخاب کنید تا مبادا فشار مضاعف بر عضلات و تاندوم‌ ها و دیسک‌ ها وارد شود.

متخصصانی که در زمینه درمان بیماری‌ های ستون فقرات فعالیت دارند معتقدند که حتی اگر فشارهای کم به صورت ناگهانی به ستون فقرات اعمال شود باعث ایجاد درد در این محدوده شده و تا مدت زمان طولانی ادامه پیدا می‌ کند.

مسئله مهمی که کمتر کسی به آن توجه می‌ کند این است که اگر هنگام کار کردن با سایر لوازم و دستگاه‌ های صنعتی بدن در لرزش‌ های مداوم و طولانی مدت قرار بگیرد به مرور زمان شاهد ایجاد آسیب در ستون فقرات خواهید بود و احتمال بروز دیسک کمر و نهایتاً فتق دیسک دور از انتظار نخواهد بود.

بررسی روش‌ های تشخیصی جهت ارزیابی با وجود آسیب‌ ها و مشکلات ستون فقرات

بررسی روش‌ های تشخیصی جهت ارزیابی با وجود آسیب‌ ها و مشکلات ستون فقرات
بررسی روش‌ های تشخیصی جهت ارزیابی با وجود آسیب‌ ها و مشکلات ستون فقرات

دردی که در ناحیه ستون فقرات ایجاد میشود آنقدر وسیع است که با معاینات فیزیکی نمی‌ توان تشخیص داد که علت درد چیست.

مطالعه بیشتر:  علت درد در پایین کمر و دنبالچه چیست؟

متخصصان برای آنکه درمان‌ های تخصصی‌ تر را انجام دهند نیاز به روش‌ های تشخیصی پیشرفته‌ تری دارند.

البته پزشکان فعال در این زمینه بر حسب تجربه کاری خود تا حدودی می‌ توانند علت درد را تشخیص دهند اما برای آنکه درمان به طور دقیق و بدون اختلال پیش رود از روش‌ های تشخیصی مانند عکسبرداری نیز استفاده می‌ کنند.

قبل از هر چیز متخصصان بر اساس نوع درد سعی دارند تا محل آسیب دیده را مشخص کنند.

از طرف دیگر شرایط زندگی و کاری افراد را جویا شده و سابقه پزشکی آنها را نیز پرس و جو می‌ کنند.

همچنین مهم است بدانند که آیا فرد سابقه آسیب دیدگی‌ های ناحیه کمر را در خانواده داشتن است یا خیر.

پس از آن استفاده از اشعه ایکس به تصویربرداری از ناحیه استخوان‌ ها کمک می‌ کند.

اگر پزشک بخواهد ستون فقرات را از ناحیه استخوان‌ ها و دیسک مورد ارزیابی قرار دهد استفاده از اشعه را گزینه مناسبی دانسته و با تزریق ماده حاجب و سپس با انتقال اشعه به بخش استخوانی می‌ توانند تصویربرداری‌ های وسیعی را انجام دهند.

توجه داشته باشید که برای تصویربرداری از بافت‌ های نرم ناحیه کمر نیاز به روش‌ های دیگر همچون ام آر آی است.

متخصصان اگر از بخش استخوانی مطمئن شوند و بدانند که آسیب دیدگی مربوط به این محدوده نیست با انجام ام آر آی بافت‌ های نرم‌ تر، عضلات، تاندوم‌ ها و دیسک‌ ها را نیز بررسی خواهند کرد.

تصاویری که از ام آر آی به دست می‌ آید بسیار دقیق و جزئی هستند و به تشخیص پزشک کمک زیادی می‌ کنند.

اما اگر پزشک تشخیص خود را بنابر پارگی دیسک گذاشته باشد با استفاده از توموگرافی کامپیوتری که یک روش کاملاً غیر تهاجمی است تصویربرداری سه بعدی از ستون فقرات را انجام می‌ دهند، در این روند تخصصی هرگونه پارگی و یا خراش در ناحیه دیسک‌ ها مشخص خواهد شد.

علاوه بر روش‌ های گفته شده متخصصان نیز میلوگرام را روش مناسبی برای تشخیص آسیب‌ های نخاعی می‌ دانند.

اگر به واسطه تصویربرداری پزشک تشخیص دهد که مشکل در نخاع اتفاق افتاده و یا پارگی دیسک رخ داده است برای تشخیص دقیق‌ تر میلگرام را انجام می‌ دهند، متخصصان با توجه به نوع آسیب و وضعیت جسمانی مراجعین بهترین روش تشخیصی را انجام خواهند داد.

درمان بیماری های ستون فقرات

درمان بیماری های ستون فقرات
درمان بیماری های ستون فقرات

پس از تشخیص بیماری در ناحیه ستون فقرات متخصصان سریع‌ ترین راه درمان را در پیش گرفته تا با فروکش کردن درد پیش آمده اقدامات لازم را برای بهبود کامل فرد انجام دهند.

در قدم اول متخصصان استراحت مطلق را برای بیماران الزامی می‌ دانند و معتقدند که از هرگونه فعالیت اضافه و پرتنش دوری کرده و به هیچ عنوان فعالیت‌ های سنگین مانند جابجایی اجسام را انجام ندهند.

اما در مرحله بعد با توجه به نوع آسیب دیدگی شرایط درمان و مصرف دارو آغاز میشود.

اگر پزشک به طور قطعی تشخیص دهد که فرد با فتق دیسک همراه است دیسککتومی را نیز روشی مناسب دانسته و فشار از روی دیسک‌ ها برداشته میشود.

در اغلب موارد دردی که در ناحیه کمر ایجاد میشود به واسطه التهاب دیسک ها است که با مصرف داروهای ضد التهاب بهبود می‌ یابد.

در کنار دارو درمانی، فیزیوتراپی تا حد زیادی به بهبود آسیب ستون فقرات کمک می کند.

اگر آسیب در ناحیه کمر مربوط به عضلات، تاندوم‌ ها و رباط ها باشد فیزیوتراپی نقش مهمی در بهبود سریع آنها ایفا می‌ کند.

اما توجه کنید که اگر پزشک با تمام روش‌ های گفته شده شاهد بهبود بیمار نباشد انجام جراحی را نیز الزامی می‌ دانند.

البته برخی از آسیب دیدگی‌ های مربوط به ستون فقرات با روش‌ های تخصصی‌ تر بهبود می‌ یابد اگر متخصصان متوجه شوند که درد ناحیه کمر مربوط به تنگی کانال نخاعی است هیچ راه درمانی جز جراحی وجود ندارد و وابسته به شرایط بیمار عمل به صورت باز یا بسته انجام میشود که هر کدام از آنها عملکرد متفاوتی داشته و در نتیجه به یک هدف ختم میشود و بهبود کامل بیمار حاصل می‌ گردد.

آسیب دیدگی در ستون فقرات یکی از بزرگترین مشکلات و بیماری‌ هایی است که ممکن است برای هر فرد رخ دهد.

زمانی که شرایط را برای درمان این آسیب‌ ها فراهم می‌ کنید و وارد پروسه‌ های درمانی میشوید با مراقبت‌ های بیشتر نیز باید به بهبود اوضاع کمک کنید.

حتی اگر با سایر روش‌ ها شرایط بهبودی به طور کامل فراهم شد باید مراقبت کنید که مبادا مجدداً فشارهای نامناسبی را به ناحیه کمر اعمال کنید و همواره فعالیت‌ های سبک و روزمره خود را در موقعیت و پوزیشن مناسب انجام دهید.

علائم آسیب در ستون فقرات

علائم آسیب در ستون فقرات
علائم آسیب در ستون فقرات

هر کدام از آسیب‌ های جسمانی علائم و نشانه‌ هایی دارند که به پزشک کمک می‌ کند تا راه حل‌ های درمانی مناسب را در پیش بگیرند و البته به تشخیص دقیق‌ تر پزشک کمک خواهند کرد.

مطالعه بیشتر:  اسپوندیلولیز و اسپوندیلولیستزیس

قبل از هر چیز باید بدانید که ستون مهره‌ ها وظیفه محافظت از نخاع را بر عهده داشته و پشتیبان حرکت لگن، سرشانه و قفسه سینه خواهد بود، ستون مهره‌ ها نقش محوری داشته و در مرکز بدن قرار گرفته و هنگام ایستادن بخش‌ های مختلف بدن را ساپورت می‌ کند.

با وجود ستون فقرات است که فرد می‌ تواند به حرکت ادامه داده و اجازه چرخش بدن به طرفین و خم و راست شدن را خواهد داشت.

ناگفته نماند که استخوان‌ های ستون فقرات گلبول قرمز تولید کرده و مواد معدنی را در خود ذخیره می‌ کنند به همین دلیل است که هرگونه علائم و آسیب‌ های پیش آمده در این محدوده را باید جدی دانسته و سریعاً برای بهبود آن اقدام کنید.

از مهمترین علائم آسیب در ستون فقرات باید به دردی اشاره کرد که در بخش‌ های مختلف ایجاد شده و محدودیت‌ های حرکتی زیادی را برای افراد به وجود می‌ آورد.

اما از دیگر علائم آن باید به درد در ناحیه کمر، گردن و حتی سر اشاره کرد.

متخصصان معتقدند افرادی که با آسیب دیدگی در ستون فقرات مواجه هستند ضعف‌ های جسمانی زیادی را تجربه کرده و حتی ممکن است فلج شدن در بخش‌ های مختلف بدن را تجربه کنند.

همچنین ممکن است هنگام راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ ها و حتی دویدن ناهماهنگی بین اعضا منجر به برهم خوردن تعادل بدن شود.

از دیگر علائم آسیب دیدگی ستون فقرات باید به از دست رفتن کنترل بر مثانه و یا روده‌ ها اشاره کرد.

همچنین این افراد به طور معمول بی‌ حس شدن دست‌ ها و پاها را تجربه کرده و ممکن است در بند اول انگشتان حالتی مانند گزگز شدن را تجربه نمایند.

جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات
جراحی ستون فقرات

بسیاری از متخصصان برای درمان آسیب‌ های مربوط به ستون فقرات از روش‌ های غیر جراحی مانند دارو درمانی و فیزیوتراپی استفاده می‌ کنند.

اما در موارد شدیدتر انجام جراحی برای بهبود آسیب پیش آمده الزامی بوده و تا حد زیادی نتیجه مثبت حاصل می‌ گردد.

متخصصان برای درمان تنگی کانال نخاعی و فتق دیسک گردن یا کمر جراحی را مناسب می‌ دانند.

همچنین اگر لغزشی در بین مهره‌ ها وجود داشته باشد و یا فرد با سندروم مفصل فاست مواجه باشد انجام این عمل را الزامی می‌ دانند.

جراحی ستون فقرات را می‌ توان به دو دسته تقسیم کرد.

دسته اول جراحی برای رفع فشار ستون فقرات انجام شده که به تسکین درد بازو و پا می‌ انجامد و با این عمل پزشک هرگونه درد ناشی از فشار روی عصب ستون فقرات یا گیر افتادگی عصب را رفع می‌ کند.

دسته دوم این عمل‌ ها به منظور جراحی تثبیت ستون فقرات انجام میشود که به افزایش استحکام این بخش از سیستم حرکتی کمک کرده و اغلب برای درمان کمردرد و یا گردن درد انجام می‌ پذیرد.

اگر قرار باشد برای رفع آسیب‌ های ناحیه ستون فقرات پزشک انجام جراحی را در پیش بگیرد اینکه چه روشی را برای عمل انتخاب کنند بستگی به وضعیت بیمار دارد. در اغلب اوقات انجام جراحی ستون فقرات به صورت بسته انجام میشود و در موارد محدود به صورت باز خواهد بود.

همواره مهم است بدانید که عوارض جراحی ستون فقرات شامل عفونت، لخته‌ های خونی، پارگی دورال و آسیب به اعصاب و نهایتاً فلج شدن است.

چنین آسیب‌ های خطرناکی در موارد نادر اتفاق می‌ افتد و ممکن است بر اثر سهل انگاری بیماران پس از جراحی رخ دهد.

اگر بعد از انجام جراحی ستون فقرات طبق گفته پزشک از داروهای مصرفی استفاده کنید و از سلامت خود محافظت نمایید هرگز عوارض جراحی را متحمل نشده و نتیجه‌ ای که انتظار دارید خیلی زود حاصل می‌ گردد.

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات
مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

بعد از جراحی ستون فقرات مهم است که تا ۵ روز محل برش به طور کامل خشک نگه داشته شود و از رسیدن رطوبت و حتی حمام رفتن خودداری کنید.

پس از جراحی دیسک کمر مصرف هرگونه دخانیات به ویژه سیگار و انواع تنباکو مطلقاً ممنوع است.

زیرا روند ترمیم را کندتر کرده و آسیب‌ های زیادی همچون عفونت اتفاق می‌ افتد.

بعد از جراحی متخصصان به شما اعلام می‌ کنند که در چه حالتی نشسته و یا ایستاده قرار بگیرید و مدت زمان بیشتری را باید استراحت اختصاص دهید.

البته بعد از انجام جراحی یک دوره فیزیوتراپی را برای مراجعین خود در نظر می‌ گیرند.

فیزیوتراپی کمک می‌ کند تا افراد با راه رفتن‌ های صحیح و تقویت عضلات فعالیت‌ های روزمره خود را آغاز کرده و هرگز با مشکلاتی همچون درد کمر مواجه نخواهند شد.

بعد از جراحی ستون فقرات از انجام فعالیت‌ های ورزشی پرهیز کرده و تحت نظر متخصصان تمامی داروهایی که برایتان تجویز میشود را مصرف کنید.

نکته پایانی

دکتر بابک سیف زاده جراح مغز و اعصاب و دارای بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب از آلمان و عضو آکادمی جراحان مغز و اعصاب و ستون فقرات المان می باشد و آماده خدمت رسانی به شما دوستان عزیز در شهر شیراز می باشد و خدمات درمان شایع ترین بیماری های ستون فقرات را انجام میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر