تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

ورزش مناسب انحراف ستون فقرات
ورزش مناسب انحراف ستون فقرات

دلایل ایجاد انحراف ستون فقرات یکی از مهمترین قسمت‌ های بدن ستون فقرات است که به صورت خطی عمودی از بالای گردن تا انتهای کمر قرار می‌ گیرد، اما ستون فقرات به صورت طبیعی در قسمت انتهایی فرورفتگی جزئی دارد که به نشستن، برخاستن و حرکت دادن بدن کمک می‌ کند. اما زمانی که ستون […]

دلایل ایجاد انحراف ستون فقرات

یکی از مهمترین قسمت‌ های بدن ستون فقرات است که به صورت خطی عمودی از بالای گردن تا انتهای کمر قرار می‌ گیرد، اما ستون فقرات به صورت طبیعی در قسمت انتهایی فرورفتگی جزئی دارد که به نشستن، برخاستن و حرکت دادن بدن کمک می‌ کند.

اما زمانی که ستون فقرات به سمت چپ یا راست انحراف پیدا می‌ کند بیماری اسکولیوز پدیدار شده که اصطلاحا به آن انحراف ستون فقرات نیز گفته میشود.

زمانی که فرم طبیعی ستون فقرات تغییر می‌ کند یا اصطلاحا کج میشود قامت افراد نیز تغییر شکل داده و البته ممکن است مشکلاتی همچون قوز کمر و گودی کمر شدید و کج شدن قامت افراد اتفاق بیفتد.

انحراف ستون فقرات مانند دیگر آسیب‌ های جسمانی علائم و نشانه‌ هایی دارد که از شایع‌ ترین آن باید به درد خفیف و احساس کشیدگی در ستون فقرات اشاره کرد.

اگر میزان انحرافات پیش آمده در ستون فقرات بیشتر شود به راحتی می‌ توانی تغییرات را مشاهده کرده و البته باید این مسئله را جدی دانست، از مهمترین علائم ایجاد انحراف در ستون فقرات باید به رشد استخوان‌ ها در جهت نامناسب اشاره کرد، گاهی اوقات استخوان‌ ها به دلیل رشد نامناسب و سایدگی بر روی یکدیگر تغییر شکل داده و متوجه دفرمه شدن حالت طبیعی ستون فقرات خواهید شد.

البته متخصصان خوابیدن در جهت نامناسب را موثر بر این عارضه دانسته و معتقدند اگر افراد برای مدت طولانی در پوزیشن نامناسب قرار بگیرند ممکن است به مرور زمان شاهد انحرافاتی در ستون فقرات باشند.

رژیم غذایی که برای کودکان در نظر گرفته میشود تاثیر زیادی بر روند رشد استخوانی آنها دارد، داشتن رژیم غذایی کم ارزش و سو تغذیه کودکان باعث ایجاد انحراف در ستون فقرات آنها میشود و می‌ تواند استحکام استخوان‌ ها را تحت تاثیر قرار دهد.

مطالعه بیشتر:  صرع چیست؟

با این حال متخصصان دیگر عوامل مانند شکستگی در استخوان‌ ها، بد نشستن، بیماری‌ ها و مشکلات تنفسی، زیاد ایستادن و درد سیاتیک را بر انحرافات ستون فقرات اثرگذار دانسته که البته با اصلاح وضعیت بدن می‌ توانید از چنین عوارضی جلوگیری نمایید.

علائم انحراف ستون فقرات

علائم انحراف ستون فقرات
علائم انحراف ستون فقرات

انحراف در ستون فقرات مانند دیگر آسیب‌ های جسمانی علائمی دارد که با توجه به آنها می‌ توانید به وجود این عارضه پی برده و به متخصصان مربوطه مراجعه نمایید.

از مهمترین نشانه‌ های این عارضه باید به سفت شدن و خشکی گردن و کمر اشاره کرد، به طوری که افراد ممکن است تحرک را سخت دانسته و این عارضه هنگام خوابیدن و یا نشستن‌ های طولانی تشدید میشود.

از دیگر عوارض و علائم انحراف ستون فقرات باید به درد مزمن اشاره کرد، معمولاً افراد دردی را در ناحیه گردن و کمر تجربه کرده که برای مدت طولانی ادامه پیدا می‌ کند این دردها ممکن است گاهاً به صورت سردرد و یا درد در دست و اندام‌ های تحتانی نیز بروز داده شود، گاهی اوقات افراد متوجه سوزن سوزن شدن یا گزگز در بخش‌ های مختلف بدن نیز میشوند.

خستگی یکی دیگر از نشانه‌ های انحراف در ستون فقرات است، این افراد خستگی را به صورت کلافگی تجربه کرده و ممکن است هیچ دلیل منطقی برای این خستگی و کوفتگی در ناحیه کمر وجود نداشته باشد.

عوارض شایع انحراف ستون فقرات

زمانی که صحبت از انحراف ستون فقرات میشود افراد با این نگرانی هستند که آیا این عارضه جسمانی قابلیت درمان داشته و آیا ممکن است عوارض طولانی مدت و دائمی را برای آنها به همراه داشته باشد یا خیر.

قبل از هر چیز مهم است بدانید که اگر انحراف ستون فقرات در مراحل اولیه شناسایی شود خطرآفرین نبوده و به راحتی درمان خواهد شد، اما ممکن است این اختلال عوارضی همچون آسیب دیدن به نخاع و اعصاب را به در پی داشته باشد و قطعاً بر ظاهر افراد اثر خواهد داشت.

مطالعه بیشتر:  سندروم تونل کارپال(گرفتگی مچ دست)

اما زمانی که انحراف ستون فقرات را تجربه می‌ کنید متوجه عدم تعادل در بخش‌ های مختلف بدن شده و به مرور زمان دردهای مزمن و طولانی پدیدار می‌ گردد، این روال بر فعالیت روزانه افراد اثرگذار بوده و محدودیت‌ های مختلف را همه روزه پیش رو خواهید داشت.

اما عوارض اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات زمانی خطرناک است که تنفس افراد به سختی انجام شده و درد به قسمت‌ های پایینی بدن نیز کشیده میشود این افراد در پی انحراف شدیدی که در ستون فقرات رخ می‌ دهد اعتماد به نفس کمتری داشته و عفونت نخاع یا نشت مایع نخاعی از مهمترین و خطرناک‌ ترین عوارضی است که در پی این عارضه رخ می‌ دهد.

راه های پیشگیری از انحراف ستون فقرات

راه های پیشگیری از انحراف ستون فقرات
راه های پیشگیری از انحراف ستون فقرات

حفظ سلامت ستون فقرات مسئله مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید، اگر با آسیب‌ های مربوط به ستون فقرات مواجه هستید حتماً برای درمان و کنترل آن اقدام کنید و روتین‌ های مراجعه به پزشک را برای چکاپ‌ های سالانه انجام دهید.

از طرفی داشتن رژیم غذایی مناسب و مقوی در کنار انجام فعالیت‌ های ورزشی مرتب به حفظ سلامت بدن کمک می‌ کند و تاثیرات مثبتی بر عملکرد و جایگاه ستون فقرات خواهد داشت.

با تشخیص پزشک می‌ توانید برای اصلاح وضعیت ستون فقرات از قوزبند یا بریس هایی استفاده کنید که برای همه حالات مناسب هستند.

سعی کنید که برای انجام سایر کارها ضمن نشستن یا ایستادن‌ های طولانی حتماً تمرینات کششی انجام داده تا فشار مضاعف ایجاد شده بر ستون فقرات را رفع رفع کنید.

هنگام نشستن حتماً وضعیت بدن را اصلاح کرده تا مبادا اختلالی در ساختار و موقعیت ستون فقرات به وجود بیاید، به یاد داشته باشید که با این راهکارهای ساده می‌ توانید از سلامت بدن مراقبت کرده و در دراز مدت هرگز مشکلاتی از جمله آسیب دیدگی و انحراف ستون فقرات را تجربه نخواهید کرد.

مطالعه بیشتر:  دلایل ایجاد کمر درد و علائم و پیشگیری

درمان انحراف ستون فقرات

درمان انحراف ستون فقرات
درمان انحراف ستون فقرات

اگر برای درمان انحراف ستون فقرات به پزشک مراجعه کنید قطعاً متخصصان طول دوره درمان را طولانی دانسته و نیازمند صبوری و مداومت فرد است، مهم است که درمان را تحت نظر متخصصانی آغاز کنید که در این زمینه تجربه و مهارت کافی را دارا هستند.

متخصصان در کنار سایر روش‌ های تخصصی انجام پیاده‌ روی، یوگا و ورزش‌ های کششی را برای کاهش وزن مناسب دانسته و معتقدند که با انجام حرکات اصلاحی می‌ توانید به بهبود انحراف ستون فقرات کمک کنید.

اما انجام ورزش‌ های اصلاحی تنها راه درمان انحراف ستون فقرات نیست بلکه همه افراد می‌ توانند با اصلاح تغذیه و انجام طب سنتی به رفع دائمی این آسیب کمک کنند، در مواردی متخصصان انجام فیزیوتراپی و حتی عمل جراحی را الزامی دانسته و با این کار می‌ توانند انحرافات بسیار شدید را درمان کنند.

در مواردی متخصصان استفاده از کمربند برای اصلاح ستون فقرات را مناسب می‌ دانند اما گاهاً استفاده از لیزر برای بهبود این نوع آسیب‌ ها روشی موثر بوده که از جمله فرایندهای ایمن و کم تهاجم به شمار می‌ آید.

به خاطر داشته باشید که روند درمان انحراف ستون فقرات مطابق با وضعیت جسمانی بیماران و شدت آسیب انجام می‌ پذیرد، متخصصان تلاش می‌ کنند این عارضه را هرچه سریع تر برطرف کرده تا مبادا دیگر بخش‌ های بدن با اختلال مواجه شوند.

اما در کنار درمان‌ های تخصصی مراقبت‌ های خانگی نیز اثربخشی مطلوبی داشته و به رفع انحراف پیش آمده در ستون فقرات کمک می‌ کند، متخصصان در کنار طب سوزنی مصرف برخی از انواع غذاها را الزامی دانسته و معتقدند که طب سنتی هم در این زمینه کاربرد دارد.

اگر افراد بتوانند به طور مرتب از لبنیات پروبیوتیک استفاده کنند و انواع نوشیدنی مانند چای سبز، قهوه ارگانیک، آویشن، پونه کوهی و زنجبیل و ریحان را مصرف کنند خیلی زود شاهد ایجاد اصلاحات و تغییرات مثبت در بدن بوده و به کنترل آسیب پیش آمده در ستون فقرات و رفع انحرافات کمک می‌ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر