تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

آب درمانی برای پارگی دیسک کمر
آب درمانی برای پارگی دیسک کمر

علت ایجاد دیسک کمر یکی از آسیب‌ های جسمانی شایع که عموماً افراد از سنین میانسالی با آن مواجه میشوند دیسک کمر است، افزایش سن در کنار بالا رفتن وزن بدن می‌ تواند عاملی مهم بر ابتلا به دیسک کمر باشد که البته با راهکارهای آسان می‌ توانید از سلامت این بالشتک‌ های نرم محافظت […]

علت ایجاد دیسک کمر

یکی از آسیب‌ های جسمانی شایع که عموماً افراد از سنین میانسالی با آن مواجه میشوند دیسک کمر است، افزایش سن در کنار بالا رفتن وزن بدن می‌ تواند عاملی مهم بر ابتلا به دیسک کمر باشد که البته با راهکارهای آسان می‌ توانید از سلامت این بالشتک‌ های نرم محافظت کنید و هرگز با بیرون زدگی، التهاب و یا نهایتاً پارگی دیسک کمر مواجه نخواهید شد.

از دیگر دلایل ایجاد دیسک کمر باید به بلند کردن اجسام با حالت نامناسب اشاره کرد و البته تکرار این کار به طور قطعی به پارگی دیسک کمر ختم شده و آسیب‌ های مربوط به ستون فقرات را به همراه دارد.

متخصصان معتقدند که هرگونه فشار ناگهانی بر ستون فقرات ابتدا به آسیب دیدگی دیسک ختم شده و ممکن است بخش‌ های مجاور در پی آن دچار مشکل شوند، مسئله‌ ای که کمتر کسی نسبت به آن آگاهی دارد این است که اگر افراد هنگام کار کردن لرزش مداوم بدن را تجربه کنند به مرور زمان آسیب دیدگی‌ های وسیعی را در دیسک‌ ها تجربه خواهند کرد مانند کسانی که به واسطه شغل خود فعالیت خاص انجام می‌ دهند و با تراکتور و دیگر وسایل مشابه رانندگی کرده و برای مدت طولانی در تکان و حرکت قرار دارند.

گاهی اوقات افراد جوان‌ تر در پی انجام فعالیت‌ های ورزشی غیر اصولی و تمرینات سنگین مانند ورزش‌ های رزمی یا کشتی ممکن است به دیسک کمر مبتلا شوند، ضربات ناگهانی و کشش‌ هایی که به صورت لحظه‌ ای اتفاق می‌ افتد آسیب دیدگی کمر را در پی داشته که البته باعث مشکلات فراوان و طولانی مدت خواهد شد.

تاثیر آب درمانی برای پارگی دیسک کمر

تاثیر آب درمانی برای پارگی دیسک کمر
تاثیر آب درمانی برای پارگی دیسک کمر

حتماً شما هم کسانی را دیده‌ اید که بعد از ابتلا به دیسک کمر به توصیه پزشک با آب درمانی می‌ توانند شرایط را تا حدودی بهبود دهند.

اما آب درمانی به معنی بازی کردن یا راه رفتن در استخر نیست بلکه افراد باید با تکنیک‌ های خاص فیزیوتراپی در حوضچه‌ ها و یا جکوزی قرار گرفته و با انجام تمرینات خاص می‌ توانند به بهبود آسیب پیش آمده کمک کنند.

مطالعه بیشتر:  صرع چیست؟

اما مهمترین نکته در مورد آب درمانی این است که انجام این فعالیت خاص به کاهش درد و بهبود سریع تر بیماران کمک می‌ کند و تاثیرات مثبت و شگفت انگیزی بر بهبود دیسک کمر دارد.

اما برای دریافت نتیجه مطلوب از آب درمانی مهم است که چند نکته را رعایت کنید، قبل از هر چیز باید طوری در استخر قرار بگیرید که آب از سطح از ناف شخص بالاتر باشد، در جلسات ابتدایی از فشار آوردن به زانو و کمر پرهیز کرده و می‌ توانید مدت محدودتری را در آب بمانید.

اما بهترین زمان برای استفاده از فرایند آب درمانی تابستان است، شما می‌ توانید در طی هفته ۵ روز برای آب درمانی به مراکز مربوطه مراجعه کرده و در زمستان 3 روز در هفته کفایت می‌ کند، همانطور که گفته شد زمانی که در آب قرار می‌ گیرید نیاز است که برخی از تمرینات ورزشی مهم و تاثیرگذار بر بهبود دیسک‌ ها را انجام دهید.

حتماً این تمرینات را تحت نظر مربیان مربوطه انجام داده و هیچ نوع حرکت و تکنیک اضافه‌ تر از خواسته پزشک را انجام ندهید.

اگر در فصل گرم سال برای آب درمانی به استخر مراجعه می‌ کنید بعد از خارج شدن از آب نباید به هیچ عنوان از دوش آب سرد استفاده کنید، مهم است که بدن در همان دما باقی مانده و به هیچ عنوان در محیط‌ های سرد و خنک و در مجاورت با باد کولر قرار نگیرید.

بهترین حرکات آب درمانی برای بهبود دیسک کمر

از بهترین حرکات برای بهبود یافتن و بهتر شدن دیسک کمر میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

حرکت کشش پا مقابل دیوار:

دست ها به عنوان نگهدارنده در لبه استخر تکیه میدهیم و بدن و پا ها به طرف آب و به صورت کشیده شده و افقی قرار میگیرند که به اصطلاح به آن حرکت «سوپرمن» نیز گفته میشود. این کار باعث کشش عضله های شانه و گسترش تمام ناحیه ها از جمله مفصل های پشت میشود.

حرکات کششی کمر در آب:

یکی دیگر از روش های آب درمانی، حرکات کششی کمر است که زیرا باعث افزایش طول ستون فقرات می شود که موجب کاهش فشار در دیسک های آسیب دیده می شود.

پلانک در آب:

این تمرین باعث تقویت عضلات محوری بدن می شود .

حرکت زانو تا سینه:

این حرکت به صورت ایستاده و روی یک پا که کمی هم خم میشه صورت میگیرد یک پا به صورت صاف به طرف سینه و کاملا کشیده شده است و یک دست به صورت نگهدارنده بدن در لبه ی استخر گذاشته میشود.

مطالعه بیشتر:  دلایل ایجاد کمر درد و علائم و پیشگیری

این حرکت تاثیر مثبتی برای کشش و تقویت ماهیچه های لگن، ساق و کمر دارد.

حرکت اسکوات:

این تمرین یکی از حرکات رایجی استف یعنی نشستن روی صندلی و سپس بلند شدن از روی آن.

این تمرین برای افزایش قدرت عضلات مرکزی و تقویت عضلات باسن بسیار تاثیر دارد.

مدیسن بال:

در حالت ایستاده در آب مدیسن بال را از لگن به سمت شانه مخالف آن برده و سپس دوباره به سمت لگن مقابل برگردانید.

پس از چندیدن بار تکرار طرف را عوض کنید.

این حرکت باعث قوی تر شدن عضلات میشود.

بهترین حرکات آب درمانی برای بهبود دیسک کمر
بهترین حرکات آب درمانی برای بهبود دیسک کمر

علت تاثیرگذاری آب درمانی بر بهبود دیسک کمر

شاید تصور کنید تمرینات ورزشی که در آب انجام می‌ دهید اثرگذاری یکسانی با انجام همین فعالیت‌ ها در خشکی داشته باشد، اما به یاد داشته باشید که وضعیت بدن به ویژه عضلات در آب و خشکی با یکدیگر متفاوت است و زمانی که شما این تمرینات را در دو فضای متفاوت انجام می‌ دهید تاثیرات متفاوتی را بر بخش آسیب دیده اعمال خواهید کرد.

آب خاصیت شناوری دارد بنابراین زمانی که در آب راه می‌ روید ۹۰ درصد از وزن بدن کم شده و نهایتاً شما با ۱۰ درصد وزن خود به بخش‌ های مختلف بدن از جمله مفاصل و دیسک‌ ها فشار وارد می‌ کنید، زمانی که آب درمانی را آغاز می‌ کنید آب به عنوان یک محافظ اطراف شما را در بر می‌ گیرد و فشاری که به مفاصل و عضلات وارد میشود تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و همین مسئله از آسیب دیدگی بیشتر دیسک‌ ها جلوگیری خواهد کرد.

اگر بخواهیم کمی تخصصی‌ تر در این زمینه صحبت کنیم باید بدانید که وزن آب ۹۰۰ برابر سنگین‌ تر از هوا است، بنابراین زمانی که شما تمرینات خود را در آب انجام می‌ دهید اثرگذاری بیشتری بر تقویت عضلات دارد و با مدت زمان محدودتر می‌ توانید عملکرد بهتری از عضلات را شاهد باشید.

نکته بسیار مهم و البته جالب در مورد اثرگذاری آب درمانی بر بهبود دیسک کمر فشار هیدرواستاتیکی آب است، زمانی که در آب قرار می‌ گیرید فشار بیشتری به قفسه سینه و وریدهای شخص وارد میشود و میزان تعریق کاهش پیدا می‌ کند.

همین مسئله باعث میشود که آب بدن حفظ شده و کمتر دچار گرفتگی عضلات خواهید شد، البته به خاطر داشته باشید که انجام آب درمانی به کاهش وزن هم کمک می‌ کند و این مسئله برای دیسک‌ های آسیب دیده بهتر خواهد بود.

مطالعه بیشتر:  ورتبروپلاستی چیست؟

راهکاری برای افزایش اثرگذاری آب درمانی

راهکاری برای افزایش اثرگذاری آب درمانی
راهکاری برای افزایش اثرگذاری آب درمانی

اگر به تشخیص پزشک برای بهبود پارگی دیسک کمر آب درمانی را انجام می‌ دهید با چند تکنیک آسان می‌ توانید اثرگذاری این شیوه تخصصی را افزایش دهید، متخصصان انجام آب درمانی را در محیط‌ های گرم بهتر دانسته و شما در آب گرم با آرامش بیشتر و به دور از تنش می‌ توانید حرکات قدرتی و انعطافی را انجام دهید.

اما بهتر است که قبل از شروع تمرینات آب درمانی حتماً بدن را گرم کرده و با آمادگی کامل برای انجام تمرینات اقدام کنید، شما می‌ توانید ۱۰ دقیقه پیاده‌ روی کم فشار و آهسته در محیط استخر داشته باشید تا لگن و پاها برای انجام تمرینات آماده شوند.

از آنجایی که بدن در آب معلق می‌ ماند می‌ توانید برای اثرگذاری بیشتر آب درمانی حدوداً ۱۰ دقیقه در آب تمرینات دوچرخه به سمت جلو و به سمت عقب را تکرار کنید.

پیش از آغاز تمرینات تخصصی جهت آب درمانی برای بهبود دیسک کمر می‌ توانید به تقویت ستون فقرات کمک کنید، پس از قرار گرفتن در آب تکرار تمرینات کششی سبب افزایش توانبخشی بدن شده و به مرور زمان فشارها از روی دیسک‌ ها کاهش پیدا می‌ کند زیرا عضلات توانایی بیشتری برای کنترل وزن بدن خواهند داشت.

نکات پایانی در خصوص آب درمانی

نکات پایانی در خصوص آب درمانی
نکات پایانی در خصوص آب درمانی

اگر به تشخیص پزشک برای تسکین و بهبود درد ناحیه کمر آب درمانی را انجام می‌ دهید مهم است بدانید که تاثیر آب گرم بیشتر است و بهتر است که به استخرهایی مراجعه کنید که آب هم دمای بدن را در اختیار مراجعین قرار می‌ دهند.

به خاطر داشته باشید که آب دریا به گونه‌ ای است که نمی‌ توانید برای آب درمانی از آن استفاده کنید بهترین محیط‌ ها استخرها و چشمه‌ های آبگرم هستند که می‌ توانید با آرامش بیشتر و تحت نظر مربیان تمرینات تکمیلی را بابت درمان دیسک کمر انجام دهید.

آب درمانی به عنوان درمان قطعی برای بهبود پارگی دیسک کمر شناخته نمیشود بلکه در کنار سایر روش‌ های دیگر به بهبود سریع تر بیماران کمک کرده به شرط آنکه آب درمانی را به درستی انجام داده و هرگونه فشار مضاعف را از ناحیه کمر بردارید.

همواره به یاد داشته باشید که استفاده از آب گرم و قرار گرفتن در مجاورت با گرمای مطلوب باعث افزایش خونرسانی به بخش‌ های آسیب دیده کمر میشود و شاهد تسکین درد دیسک کمر بوده و به مرور زمان عضلات نیز وضعیت بهتری خواهند داشت، اگر دیسک آسیب دیده سریع‌ تر با این روش‌ ها بهبود پیدا کند بخش‌ های مجاور نیز در خطر نخواهند بود و مشکلات وسیع را متحمل نمیشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر