تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

ورتبروپلاستی چیست؟
ورتبروپلاستی

ورتبروپلاستی چیست؟ همه روزه تعداد زیادی از افراد در سراسر دنیا با مشکلاتی همچون شکستگی ستون فقرات مواجه میشوند. این عارضه ممکن است در پی حوادث اتفاق بیفتد و یا نشات گرفته از افزایش سن و پوکی استخوان است. در هر صورت شکستگی و یا ترک در استخوان ستون فقرات باعث ایجاد درد و محدودیت‌ […]

ورتبروپلاستی چیست؟

همه روزه تعداد زیادی از افراد در سراسر دنیا با مشکلاتی همچون شکستگی ستون فقرات مواجه میشوند.

این عارضه ممکن است در پی حوادث اتفاق بیفتد و یا نشات گرفته از افزایش سن و پوکی استخوان است.

در هر صورت شکستگی و یا ترک در استخوان ستون فقرات باعث ایجاد درد و محدودیت‌ های حرکتی وسیعی میشود و نیاز است که خیلی سریع اقدامات لازم برای درمان و بهبودی کامل انجام پذیرد.

اما متخصصانی که در این زمینه فعالیت دارند روش‌ های درمانی متعددی را در پیش می‌ گیرند و معتقدند که اغلب شکستگی ستون فقرات با استراحت درمان میشود و به مرور زمان درد تسکین پیدا می‌ کند.

اما اگر متخصصان به واسطه مصرف انواع دارو و مراقبت‌ های تکمیلی مشاهده کنند که روند بهبود شکستگی‌ ها آنگونه که باید سپری نمیشود از درمان‌ های تخصصی مانند ورتبروپلاستی استفاده می‌ کنند.

در این روش تخصصی متخصصان با شیوه خاصی می‌ توانند سیمان استخوانی را به بخش آسیب دیده تزریق کرده و می‌ توانند شکستگی‌ ها را به یکدیگر پیوند دهند.

برای انجام ورتبروپلاستی متخصصان یک سوزن کوچک را به بخش آسیب دیده انتقال داده و می‌ توانند با تزریق دقیق سیمان استخوانی بخش آسیب دیده را ترمیم کنند.

متخصصان معتقدند که این عمل تنها طی یک ساعت انجام می‌ پذیرد و نیازی به جراحی‌ های باز و پرتهاجم نمی‌ باشد.

توجه کنید که با انجام این فرایند متخصصان می‌ توانند تنها با داروی بی‌ حسی درد را برای بیماران تسکین دهند.

به یاد داشته باشید که اگر در پی استراحت و مراقبت بعد از شکستگی ستون فقرات به مدت یک الی دو هفته باز هم متوجه میشوید که درد با همان شدت اتفاق می‌ افتد و یا روند بهبودی کندتر از تصور پزشک پیش می‌ رود نیاز است که درمان‌ های تخصصی‌ تر انجام پذیرد.

مطالعه بیشتر:  جراحی تومور های مغزی

در چنین موقعیتی متخصصان برای پیشگیری از آسیب‌ های بیشتر و تحت فشار قرار گرفتن بخش‌ های حساس، ورتبروپلاستی را انجام می‌ دهند و در اغلب موارد به نتیجه‌ ای که پزشک انتظار دارد ختم می‌ گردد.

مزایای ورتبروپلاستی

مزایای ورتبروپلاستی
مزایای ورتبروپلاستی

هرگونه آسیب دیدگی در ستون مهره‌ ها می‌ تواند محدودیت‌ ها و مشکلات زیادی در پی داشته باشد.

این آسیب‌ ها زمانی خطرناک است که پزشک تشخیص دهد استخوان ستون فقرات دچار شکستگی و یا ترک شده است.

اما متخصصان قبل از انجام روش‌ های پرتهاجم به دنبال فعالیت‌ های کاربردی اما کم خطر هستند که می‌ توان به ورتبروپلاستی اشاره کرد.

این روش نسبت به جراحی مزایای بسیار زیادی برای بیماران دارد.

از مهمترین مزیت ورتبروپلاستی می‌ توان به انجام درمان‌ های تکمیلی برای افراد میانسال اشاره کرد.

معمولاً افراد مسن شرایط جسمانی مساعدی برای جراحی باز ندارند و در چنین موقعیتی ورتبروپلاستی آنها را به درمان کامل رسانده و سلامتشان را حفظ می‌ کند.

از دیگر مزیت‌ های ورتبروپلاستی باید به عدم نیاز به بیهوشی اشاره کرد.

ممکن است برخی از افراد نسبت به داروهای بیهوشی عوارض نشان دهند و در صورت عدم استفاده از آنها قطعاً سلامت شخص حفظ شده و درمان‌ های تخصصی نیز انجام می‌ پذیرد.

مدت زمان انجام ورتبروپلاستی برای بیماران نهایتاً یک ساعت است و پس از تکمیل کار پزشک فرد می‌ تواند بعد از چند ساعت مراقبت از مراکز درمانی ترخیص شده و به منزل بازگردد.

از مزیت‌ های مهم این روش درمانی باید به عدم نیاز به بستری در مراکز درمانی اشاره کرد و به نوعی یک درمان سرپایی و فوری شناخته میشود.

متخصصان ورتبروپلاستی را یک روش درمانی کاربردی می‌ دانند و معتقدند که بلافاصله بعد از انجام این روش درد تسکین پیدا کرده و آسیب طی ۴۸ ساعت به طور کامل بهبود پیدا می‌ کند، به گونه‌ ای که بیماران هیچگونه دردی در محل شکستگی استخوان‌ ها تجربه نکرده و می‌ توانند با مراقبت و احتیاط بیشتر روال طبیعی زندگی خود را در پیش بگیرند.

مطالعه بیشتر:  کرانیوسینوستوز چیست؟

عوارض احتمالی ورتبروپلاستی

عوارض احتمالی ورتبروپلاستی
عوارض احتمالی ورتبروپلاستی

ورتبروپلاستی نیز مانند دیگر روش‌ های درمانی ممکن است عوارض کوچک و بزرگی را در پی داشته باشد.

البته ظهور این عوارض اغلب نشات گرفته از عملکرد پزشک و وضعیت جسمانی بیماران است.

اگر این عمل در شرایط کاملاً ایده‌ آل انجام نشود ممکن است برای افراد دردآور باشد و حتی تا چندین روز بعد از عمل این درد با فرد همراه خواهد بود.

گاهی اوقات در پی انجام ورتبروپلاستی افراد نقص های عصبی را تجربه می‌ کنند به همین دلیل است که این عمل باید با دقت و حساسیت بسیار زیادی انجام شود تا مبادا این اختلالات بروز پیدا کند.

در مواردی مشاهده میشود که بعد از ورتبروپلاستی فرد با عفونت مواجه شده و ممکن است در پی آن درد، التهابات و حساسیت‌ های پوستی اتفاق بیفتد.

اما بعد از انجام ورتبروپلاستی ممکن است بر اثر دریافت داروهای بیهوشی فرد کمی حالت گیجی و یا هوشیاری محدودی داشته باشد و مهم است که تا از بین رفتن اثرات این دارو و پاکسازی بدن، از فرد بیمار مراقبت شود.

اما نکته دیگر این است که گاهی اوقات نشت سیمان استخوانی به بافت‌ های اطراف ستون فقرات تا حد زیادی دردسرآفرین میشود.

هر چقدر میزان این نشت‌ ها بیشتر باشد نیاز به فعالیت‌ های ترمیمی وسیع‌ تری خواهد بود و فرد وارد پروسه‌ های درمانی شدید و طولانی‌ تری خواهد شد.

از دیگر عوارض شایع ورتبروپلاستی نباید غافل شد و اگر مراقبت‌ های کاربردی بعد از این عمل انجام نشود احتمال ایجاد لخته‌ های خون در وریدهای عمقی به ویژه در اندام‌ های تحتانی نیز افزایش خواهد یافت و به این واسطه سلامت فرد به خطر می افتد.

مطالعه بیشتر:  خونریزی و ضایعات عروقی مغز

مراقبت‌ های بعد از ورتبروپلاستی

مراقبت‌ های بعد از ورتبروپلاستی
مراقبت‌ های بعد از ورتبروپلاستی

بعد از انجام ورتبروپلاستی طی کردن مراقبت‌ های گفته شده توسط پزشک الزامی است.

متخصصان توصیه می‌ کنند که تا چند روز فعالیت‌ های خاصی همچون رانندگی را انجام ندهید و بهتر است در انجام فعالیت‌ های شخصی از فرد دیگری کمک دریافت کنید.

اما توجه کنید که بلافاصله بعد از ورتبروپلاستی می‌ توانید راه بروید اما با سرعت آهسته و تنها در سطح صاف و به هیچ عنوان نباید به ناحیه کمر و ستون فقرات فشاری مضاعف وارد نمایید.

ممکن است بعد از انجام ورتبروپلاستی و تزریق سیمان استخوانی شخص در محل تزریق کمی درد احساس کند.

این عارضه نهایتاً طی ۳ الی ۵ روز بهبود پیدا می‌ کند اما می‌ توانید برای تسکین درد از کمپرس سرد استفاده کنید و آن را با یک لایه محافظ مستقیماً بر سطح پوست قرار دهید.

بعد از تزریق متخصصان یک بانداژ کاملاً استریل بر سطح پوست قرار می‌ دهند و تا مدت ۴۸ ساعت بعد از جراحی نباید این بانداژ را از سطح پوست بردارید.

مهم است که هیچ نوع رطوبت و انواع شوینده با آن در تماس نباشد زیرا ممکن است منجر به ایجاد عفونت شود.

از دیگر مراقبت‌ های بعد از جراحی باید به این مسئله اشاره کرد ‌که بلند کردن اجسام سنگین تا مدت ۶ هفته به طور قطعی ممنوع است.

حتی پس از آن باید با احتیاط فعالیت‌ های ورزشی و یا بلند کردن و جابجایی اجسام را انجام داد، زیرا ممکن است با وجود هرگونه فشار مضاعف بخش ترمیمی در ستون فقرات با مشکل مواجه شده و وضعیت استخوان‌ ها به حالت قبل بازگردد.

اگر متخصصان برای بهبود سریع تر داروها و مکمل‌ های خاصی را برایتان در نظر می‌ گیرند حتماً آنها را تهیه کرده و در زمان مناسب مصرف کنید.

با مصرف این داروها می‌ توانید عملکرد بهتری از ورتبروپلاستی مشاهده کرده و بهبود قطعی حاصل می‌ گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر