تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

ناهنجاری های مادرزادی شکاف در نخاع
ناهنجاری های مادرزادی شکاف در نخاع

ناهنجاری شکاف در نخاع چیست؟ هرگونه اختلال در روند رشد جنین عواقب و عوارض زیادی در پی دارد و ممکن است متخصصان نتوانند از عارضه پیش آمده جلوگیری کنند. یکی از ناهنجاری‌ های جدی و البته خطرناک برای جنین شکاف در نخاع است. این عارضه مربوط به ستون فقرات و کانال نخاعی است و به […]

ناهنجاری شکاف در نخاع چیست؟

هرگونه اختلال در روند رشد جنین عواقب و عوارض زیادی در پی دارد و ممکن است متخصصان نتوانند از عارضه پیش آمده جلوگیری کنند.

یکی از ناهنجاری‌ های جدی و البته خطرناک برای جنین شکاف در نخاع است.

این عارضه مربوط به ستون فقرات و کانال نخاعی است و به گونه‌ ای است که در طی دوره جنینی روند رشد به صورت ناقص طی شده و کانال نخاعی به طور کامل بسته نمیشود.

اغلب کودکانی که ناهنجاری شکاف در نخاع را تجربه می‌ کنند معمولاً نخاع و اعصاب جانبی آن در خارج از بدن و در یک کیسه پر از مایع قرار می‌ گیرد و در قسمت انتهایی یا میانی کمر قابل مشاهده خواهد بود.

معمولاً این آسیب با عوارضی همچون ضعف‌ های عضلانی، فلج بودن پا و یا اختلال در عملکرد روده و مثانه همراه است.

همچنین تغییر شکل شدید در مفصل‌ ها و حتی تشنج عوارضی است که در پی این ناهنجاری مادرزادی اتفاق می‌ افتد.

علائم و نشانه‌ های ناهنجاری شکاف در نخاع

علائم و نشانه‌ های ناهنجاری شکاف در نخاع
علائم و نشانه‌ های ناهنجاری شکاف در نخاع

کودکانی که با این ناهنجاری مادرزادی متولد میشوند به مرور زمان علائم و نشانه‌ های مختلف را تجربه می‌ کنند.

این کودکان ممکن است در طی روز چندین بار تشنج کرده و به مرور زمان متوجه اختلالات و مشکلات زیاد در یادگیری آنها خواهید شد.

اما از نشانه‌ های شایع این عارضه باید به ضعف و عدم حس در اندام‌ های حرکتی اشاره کرد.

کودکان به سختی می‌ توانند دامنه حرکتی مناسبی برای اندام‌ های حرکتی داشته باشند و به مرور زمان مشکلات مربوط به مثانه و روده را نیز تجربه می‌ کنند.

کودکان اغلب با بی‌ اختیاری ادراری و بی‌ اختیاری مدفوع مواجه هستند و حتی ممکن است با مشکل در نحوه تشکیل مغز نیز مواجه باشند.

مطالعه بیشتر:  بهترین جراح دیسک کمر در ایران

چنین ناهنجاری عوارض بسیار زیاد و وسیعی در پی دارد و به نوعی است که حتی به صورت واضح می‌ توانید علائم این بیماری را مشاهده نمایید، این کودکان روند رشد مناسبی نداشته و به مرور زمان متوجه تغییرات چشمگیر آنها با دیگر کودکان خواهید شد.

عوامل بر ناهنجاری مادرزادی شکافت در نخاع

عوامل بر ناهنجاری مادرزادی شکافت در نخاع
عوامل بر ناهنجاری مادرزادی شکافت در نخاع

تحقیقات بسیار وسیعی در سراسر دنیا انجام شد تا متخصصان بتوانند عوامل قطعی و تاثیرگذار بر شکاف در نخاع را پیدا کنند.

اما تا به امروز هیچگونه علت دقیق و قطعی برای این عارضه مادرزادی پیدا نشده است.

اما بر اساس تجربه، متخصصان می‌ توانند مصرف اسید فولیک را با این عارضه مرتبط دانسته و اگر بانوان پیش از بارداری و حتی در طی بارداری دوز مشخصی از اسید فولیک را مصرف نکنند ممکن است کودکان با ناهنجاری‌ های مادرزادی مواجه شوند.

از دیگر دلایل موثر بر این بیماری می‌ توان به مصرف داروهای تشنج در دوران بارداری اشاره کرد.

بانوان باید در مصرف دارو کاملاً محتاط باشند و هیچ نوع مکمل دارویی را خودسرانه و بدون تایید پزشک مصرف نکنند.

البته مادرانی که در گذشته یک نوزاد مبتلا به این عارضه داشته‌ اند بیش از دیگران در معرض این خطر قرار گرفته و حتی ممکن است فرزندان بعدی نیز با چنین آسیبی مواجه باشند.

البته اگر مادر دیابت کنترل نشده داشته باشد بر بروز نقص‌ های مادرزادی اثرگذار است و احتمال ابتلای جنین به بیماری میلومننگوسل افزایش می‌ یابد.

تشخیص و درمان ناهنجاری مادرزادی شکاف در نخاع

تشخیص و درمان ناهنجاری مادرزادی شکاف در نخاع
تشخیص و درمان ناهنجاری مادرزادی شکاف در نخاع

با آغاز دوره بارداری بانوان موظفند که در زمان بندی مشخص شده از طرف پزشک برای انجام آزمایشات و چکاپ‌ های هفتگی و ماهانه به مراکز مربوطه مراجعه نمایند.

بر اساس وضعیت مادر و انجام آزمایشات و تصویربرداری‌ های مختلف پزشک متوجه خواهد شد که آیا جنین در معرض چنین ناهنجاری قرار گرفتن است یا خیر و آیا نقضی در لوله‌ های عصبی وجود دارد که نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد و یا می‌ توانند سلامت جنین را تایید کنند.

مطالعه بیشتر:  جراحی لامینکتومی همراه با تمامی نکات

هدف اصلی از انجام غربالگری در ماه‌ های مختلف بارداری بررسی سندروم دان و نقص لوله‌ های عصبی است.

متخصصانی همچون دکتر بابک سیف زاده ضمن انجام یک آزمایش خون می‌ توانند با اندازه‌ گیری آلفا فوتوپروتئین بررسی کنند که آیا جنین در معرض این عارضه قرار گرفته است یا خیر.

علاوه بر انجام آزمایش خون، سونوگرافی به تشخیص دقیق پزشک کمک می‌ کند.

اگر بانوان در طی بارداری و در سه ماهه اول بین هفته ۱۱ تا ۱۴ و در سه ماهه دوم در هفته‌ های ۱۸ تا ۲۲ سونوگرافی انجام دهند ناهنجاری مادرزادی شکاف در نخاع به طور دقیق تشخیص داده میشود.

اما یک روش دیگر و کاربردی برای بررسی این عارضه آمنیوسنتز است.

در این آزمایش تخصصی پزشک با وارد کردن یک سوزن به کیسه آمنیوتیک می‌ تواند بخشی از این مایع را خارج کرده و مورد آزمایش قرار قرار می‌ دهند و با اندازه‌ گیری میزان آلفا فوتو پروتئین می‌ توانند به این عارضه پی ببرند.

نکات پایانی

نکات پایانی
نکات پایانی

بر اساس تحقیقات انجام شده متخصصان با چند راه کار ساده و توصیه مهم به بانوان آموزش می‌ دهند که چطور از بروز ناهنجاری‌ های مادرزادی جلوگیری نمایند.

عموماً ناهنجاری مادرزادی ستون فقرات در بین سفید پوستان بیش از دیگر نژادها است و بانوان نیز بیشتر از آقایان چنین آسیبی را تجربه می‌ کنند.

مهم است که بانوان در طی بارداری مشکلاتی مانند کمبود فولاد نداشته باشند و مهم است که ویتامین ب ۹ به طور طبیعی مصرف شود.

بانوان می‌ توانند این ویتامین را از طریق اسید فولیک به بدن برسانند، با این کار از ایجاد نقص در لوله‌ های عصبی پیشگیری کرده و هرگز اختلالی در روند رشد جنین به وجود نخواهد آمد.

اگر در خانواده و یا در گذشته فردی را دیده‌ اید که با مشکلات و نقص لوله عصبی مواجه است بهتر است در طی بارداری برای انجام آزمایشات و تصویربرداری‌ های به موقع به مراکز معتبر مراجعه نمایید تا اگر اختلالی وجود دارد در موقع مناسب به آن پی برده شود.

مطالعه بیشتر:  میگرن چیست؟ انواع سردردهای میگرنی

به یاد داشته باشید که بیماری‌ های کنترل نشده بانوان می‌ توانند باعث بروز نقض در لوله‌ های عصبی جنین شود.

به عنوان مثال دیابت و حتی مصرف برخی از انواع داروها بر این عارضه اثرگذار است.

به یاد داشته باشید که بانوان در طی بارداری باید در شرایط کاملاً مساعد قرار بگیرند و هرگونه شرایط نامساعد باید توسط پزشک بررسی شود.

با وجود اختلال در سلامت ستون فقرات و نخاع پزشک تمام تلاش خود را به کار گرفته تا این عارضه را رفع کند.

اما در مواردی ممکن است نتیجه مناسب حاصل نشده و این نقص مادرزادی برای همیشه با کودک همراه خواهد بود.

ناهنجاری مادرزادی شکاف در نخاع برای تمامی کودکان یکسان و مشابه اتفاق نمی‌ افتد برخی این عارضه را بسیار شدید و برخی دیگر جزئی‌ تر و در حد محدود تجربه می‌ کنند.

در هر صورت مهم است بدانید که آسیب دیدگی نخاع اختلالات زیادی را در پی دارد و اولین تاثیرگذاری آن بر سیستم حرکتی کودک خواهد بود.

اگر پیش از بارداری تمامی مراقبت‌ ها و اقدامات لازم تحت نظر پزشکان برتر انجام شود هرگز چنین مشکلی برای جنین اتفاق نیفتاده و روند طبیعی رشد خود را در رحم مادر سپری خواهد کرد.

با این حال مهم است که بانوان در این زمینه هوشیار باشند و با آگاهی بیشتر نسبت به بیماری‌ ها و نقص‌ های مادرزادی ضمن انجام اقدامات کاربردی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری نمایند.

حتی اگر در طی بارداری پزشک متوجه بروز چنین ناهنجاری شود گاهاً می‌ تواند در رحم مادر اقدامات اصلاحی را انجام دهند اما اگر عارضه وسعت داشته باشد درمان برای بدو تولد در نظر گرفته میشود و متخصصان سعی دارند که در سن مناسب اقدامات اصلاحی و درمانی را انجام دهند تا کودک بتواند مانند دیگران روند طبیعی رشد خود را طی کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر