تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

میگرن چیست؟ انواع سردردهای میگرنی
میگرن چیست؟ انواع سردردهای میگرنی

میگرن چیست؟ بسیاری از افراد در سنین مختلف ممکن است با سردردهای خفیف تا شدید مواجه شوند، اما معمولاً سردردها طی چند ساعت و یا با استراحت رفع شده و به مرور زمان بهبود کامل پیدا می‌ کنند و هیچ نوع اثری از آنها باقی نمی ماند. اما نوعی از انواع سردردها را میگرن می‌ […]

میگرن چیست؟

بسیاری از افراد در سنین مختلف ممکن است با سردردهای خفیف تا شدید مواجه شوند، اما معمولاً سردردها طی چند ساعت و یا با استراحت رفع شده و به مرور زمان بهبود کامل پیدا می‌ کنند و هیچ نوع اثری از آنها باقی نمی ماند.

اما نوعی از انواع سردردها را میگرن می‌ نامند، این سردردها از حد طبیعی شدیدتر بوده و حتی ممکن است فرد درد بسیار زیادی را تجربه کنند.

این عارضه آنقدر شدت پیدا می‌ کند که افراد توانایی انجام فعالیت‌ های روزانه و شخصی خود را هم نخواهند داشت.

سردرد میگرنی عارضه‌ ای است که با مشکلاتی همچون تهوع و بی‌ اشتهایی همراه است و ممکن است افراد ضمن تجربه سردرد حالت نبض شدید را در ناحیه سر تجربه کنند.

اگر بخواهیم کمی جزئی‌ تر در مورد میگرن صحبت کنیم باید بدانید که عموماً این نوع سردردها به چند نوع تقسیم بندی میشوند.

برخی از افراد میگرن متداول یا بدون اورا دارند، این عارضه به گونه‌ ای است که بدون مقدمه و بدون هیچ پیش زمینه‌ ای سردرد رخ داده و از شایع‌ ترین نوع میگرن می‌ باشد.

میگرن کلاسیک یکی دیگر از انواع این آسیب جسمانی است که در پی شنیدن صداهای مبهم و یا دیدن نور سفید رخ می‌ دهد.

این افراد در پی سردردهای شدید در طی روز احساس کسالت و خستگی زیادی داشته و ممکن است در مدت ۲ تا ۶ ساعت سردرد به اوج خود برسد.

اما میگرن مزمن عارضه‌ ای است که بیش از ۱۵ روز در ماه فرد را درگیر می‌ کند و ممکن است برای مدت طولانی و برای ماه‌ های متوالی ادامه داشته باشد، این سردردها همواره وجود دارند اما هر روز ممکن است با شدت کمتر یا بیشتر حس شود.

میگرن چشمی عارضه ای است که در کنار سردردهای شدید اختلال در بینایی نیز رخ می‌ دهد.

این افراد ممکن است با تاری دید و یا دیدن نور سفید مواجه شوند و در موارد شدید دید فرد به صورت موقتی از بین خواهد رفت.

مطالعه بیشتر:  دیسک گردن چگونه درمان می شود؟

برخی دیگر از افراد ممکن است میگرن شکمی یا میگرن حاد را تجربه کنند، میگرن شکمی عموماً در کودکان دیده میشود و همراه با سردرد مشکلات گوارشی نیز پدیدار می‌ گردد.

این عارضه برای کودکان خطرناک است و باعث اختلال در روند رشد آنها خواهد شد.

اما سردرد حاد مشکلی دیگر است که افراد ممکن است تا دو هفته به صورت مستمر با آن مواجه باشند، درد این نوع میگرن معمولاً از میگرن‌ های مزمن کمتر خواهد بود.

برخی از بانوان ممکن است در طی دوره قاعدگی و حتی در دوران تخمک گذاری با میگرنی مواجه شوند که اصطلاحاً به آن میگرن قاعدگی می‌ گویند.

با این حال به یاد داشته باشید که میگرن‌ های عصبی مشکل دیگری است که ممکن است افراد تجربه کنند و موجب بروز سردردهای نبض‌ دار میشود.

عوامل موثر بر بروز میگرن

عوامل موثر بر بروز میگرن
عوامل موثر بر بروز میگرن

دلایل مختلفی بر ابتلا به میگرن اثرگذار است، اگر موارد مختلف را بشناسید با مراقبت بیشتر می‌ توانید از بروز این عارضه جلوگیری کرده و حتی اگر به میگرن مبتلا هستید با راهکارهای ساده می‌ توانید از عود مجدد این سردردها پیشگیری نمایید.

از مهمترین عوامل موثر بر بروز میگرن باید به سابقه خانوادگی اشاره کرد، اگر این عارضه در یک یا چند نفر از اعضای خانواده دیده شود به احتمال زیاد نسل‌ های بعدی نیز این عارضه جسمانی را تجربه خواهند کرد.

همچنین تغییر در الگوی خواب افراد عاملی برای بروز میگرن است.

کم خوابی‌ های طولانی مدت و بیدار ماندن در طی شبانه روز از دلایل شروع میگرن است.

به یاد داشته باشید که مصرف بی‌ رویه ادویه ‌های تند و عطری در غذا و البته گرسنگی طولانی مدت عاملی جدی برای این آسیب جسمانی به شمار می‌ آیند.

همچنین قرار گرفتن در نور زیاد چراغ‌ و در کنار آن کم آب شدن بدن می‌ تواند عاملی برای میگرن باشد و به مرور زمان سلامت فرد را تحت فشار قرار خواهد داد.

مطالعه بیشتر:  صرع چیست؟

برخی از بانوان در طی تغییرات وسیع در میزان هورمون‌ ها ممکن است با میگرن مواجه شوند به همین دلیل است که بانوان در دوران قاعدگی، یائسگی و حتی بارداری بیش از هر زمان دیگری میگرن را تجربه خواهند کرد.

گاهی اوقات در پی مصرف برخی از انواع داروها و همچنین قرار گرفتن در معرض صدای بسیار بلند و یا مصرف الکل و سیگار و در بعضی از مواقع مصرف زیاد کافئین ممکن است افراد میگرن را تجربه کنند.

به یاد داشته باشید که مصرف مداوم غذاهای مانده و چرب و پنیر زیاد می‌ توانند عاملی برای بروز این بیماری باشند.

استرس به تنهایی منشا بسیاری از آسیب‌ های جسمانی و روحی است.

استرس طولانی مدت و حل نشده در دراز مدت به مشکلاتی همچون میگرن ختم میشود و هر لحظه که فرد استرس و تنش زیادی متحمل شود این سردردها اوج پیدا کرده و فرد را به دردسر خواهد انداخت.

علائم آغاز میگرن

علائم آغاز میگرن
علائم آغاز میگرن

افراد مبتلا به میگرن ممکن است پیش از آغاز این آسیب جسمانی علائمی را تجربه کنند که از شایع‌ ترین آنها می‌ توان به کم شدن سطح انرژی بدن و خستگی زیاد اشاره کرد.

این افراد پیش از شروع میگرن تمایل بسیار زیادی به خوردن غذا و انواع خوراکی‌ ها داشته و بیش از هر لحظه دیگری تحریک پذیر میشوند حتی ممکن است در برابر مسائل بسیار کوچک و پیش پا افتاده خشم و عصبانیت زیادی داشته و حالتی ناآرام خواهند داشت.

پیش از آغاز میگرن افراد حالت افسردگی داشته و ممکن است احساس سوزن سوزن شدن در بازوها یا پا را تجربه کنند و به دنبال آن تاری دید و اختلال در تشخیص نور و رنگ برای آنها اتفاق خواهد افتاد.

اما زمانی که میگرن آغاز میشود افراد حساسیت شدیدی به نور خواهند داشت به گونه‌ ای که ترجیح می‌ دهند در تاریکی مطلق قرار گرفته و این کار از میزان سردرد می‌ کاهد.

مطالعه بیشتر:  آرتروز ستون فقرات چیست؟

مشکل دیگری که افراد پس از آغاز میگرن با آن مواجه هستند حساسیت بسیار زیاد به بو می‌ باشد.

این افراد نمی‌ توانند از انواع ادویه‌ ها استفاده کنند و مواجهه با بوی عطر برای آنها بسیار سخت است و باعث تشدید درد میشود.

از نشانه‌ های ابتلا به میگرن باید به حساسیت به صدا اشاره کرد، این افراد در مواجهه با سر و صدا و حتی صدای بلند دیگران واکنش نشان داده و مشکلات زیادی را از این بابت تجربه می‌ کنند.

از دیگر علائم میگرن باید به بی‌ اشتهایی و رنگ پریدگی افراد اشاره کرد این افراد دائماً با سرگیجه مواجه هستند و دید درست و شفافی نخواهند داشت.

پیشگیری از ابتلا به میگرن

پیشگیری از ابتلا به میگرن
پیشگیری از ابتلا به میگرن

میگرن عارضه جسمانی خطرناک و البته محدود کننده است و زمانی که این سردردها به سراغ فرد می‌ آید از زندگی طبیعی بازمانده و نیاز به استراحت بیشتری دارند.

اما با چند راهکار ساده می‌ توانید از بروز میگرن پیشگیری کرده و بهتر و دقیق‌ تر از سلامت خود مراقبت نمایید.

متخصصانی همچون دکتر بابک سیف زاده بر این باورند که تغییرات مثبت در سبک زندگی می‌ تواند به افراد مبتلا به میگرن کمک کند و البته بر پیشگیری از بروز این بیماری موثر خواهد بود.

البته مهم است که افراد الگوی خواب خود را اصلاح کرده و در زمان مناسب و به اندازه کافی خواب با کیفیت داشته باشند.

بهتر است که مصرف نوشیدنی‌ های حاوی کافئین و خوراکی‌ های حاوی الکل را متوقف کنند و در طی شبانه روز با مصرف بیشتر آب به سلامت بدن کمک نمایند.

داشتن فعالیت‌ های ورزشی مرتب و سازگار با بدن به پیشگیری از ابتلا به میگرن کمک می‌ کند البته متخصصان برخی از انواع مکمل‌ ها مانند ویتامین ب ۱۲ و داروهای ضد افسردگی را برای این افراد مناسب دانسته و معتقدند که داروهای ضد التهاب و انواع مسکن‌ های کاربردی به پیشگیری از میگرن کمک خواهند کرد.

با این حال مهم است که افراد کمتر در مواجهه با استرس و اضطراب قرار بگیرند و داشتن آرامش بیشتر به پیشگیری از میگرن کمک شایانی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر