تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

علت کمردرد زنان بعد از رابطه
علت کمردرد زنان بعد از رابطه

مهمترین دلایل کمردرد بعد از رابطه جنسی بسیاری از بانوان بعد از انجام روابط جنسی ممکن است درد را در ناحیه کمر تجربه کنند اما متخصصان این مسئله را طبیعی ندانسته و قطعاً نشان دهنده آسیب‌ ها و بیماری‌ های داخلی است. قبل از هر چیز مهم است بدانید که اگر بانوان بعد از رابطه […]

مهمترین دلایل کمردرد بعد از رابطه جنسی

بسیاری از بانوان بعد از انجام روابط جنسی ممکن است درد را در ناحیه کمر تجربه کنند اما متخصصان این مسئله را طبیعی ندانسته و قطعاً نشان دهنده آسیب‌ ها و بیماری‌ های داخلی است.

قبل از هر چیز مهم است بدانید که اگر بانوان بعد از رابطه جنسی کمردرد شدیدی را تجربه می‌ کنند ممکن است به علت فشار مضاعفی باشد که به عضلات وارد میشود اما دیگر بیماری‌ ها مانند عفونت‌ ادراری و همچنین آسیب دیدگی‌ های دیسک می‌ تواند بر این مسئله اثرگذار باشد.

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که بیش از ۸ درصد بانوان بعد از روابط جنسی دچار درد کمر میشوند و البته این دردها گاهاً شدید شده و گاهی در حد بسیار خفیف و جزئی اتفاق می‌ افتد.

با این حال به خاطر داشته باشید که اگر هنگام روابط جنسی بدن را در پوزیشن نامناسب قرار دهید و حرکات ناگهانی و اشتباه اتفاق بیفتد ممکن است عضلات و ماهیچه‌ ها دچار مشکل شده و این درد مستقیماً نشات گرفته از همین مسئله خواهد بود.

از طرف دیگر عفونت ادراری، عفونت مثانه و حتی عفونت کلیه می‌ تواند منجر به درد کمر پس از روابط جنسی شود البته باید بدانید که داشتن روابط خشن و آسیب زننده عامل دیگری ست که نمی‌ توان از آن چشم پوشی کرد.

اگر افراد در حین روابط جنسی حرکاتی انجام دهند که به ستون فقرات، دیسک ها، ماهیچه‌ ها و مفاصل فشار وارد کند ممکن است درد کمر را برای مدت طولانی تجربه کنند.

ارتباط روابط جنسی با دیسک کمر

ارتباط روابط جنسی با دیسک کمر
ارتباط روابط جنسی با دیسک کمر

اغلب کسانی که دیسک کمر را تجربه می‌ کنند هنگام انجام سایر فعالیت‌ ها به ویژه روابط جنسی دردهای شدید را متحمل شده و از آنجایی که دیسک‌ ها آسیب دیده هستند هرگونه موقعیت و پوزیشن نامناسب باعث ایجاد دردها و محدودیت‌ های وسیع میشود.

اما این مسئله را به یاد داشته باشید که انجام روابط جنسی طبیعت بدن انسان است و نمی‌ توان از این تمایلات چشم پوشی کرد.

اما این روابط با وجود آسیب‌ های مربوط به دیسک، استخوان‌ ها و مفاصل دردناک میشود و انجام آن عملاً برای افراد غیر ممکن خواهد شد، این مسئله به مرور زمان منجر به کاهش میل جنسی افراد شده و شاهد بدخلقی و افسردگی و البته برهم خوردن صمیمیت در روابط افراد خواهید بود.

قطعاً انجام روابط جنسی در هر پوزیشنی برای کسانی که با دیسک کمر مواجه هستند دردآور خواهد بود البته این درد عملاً مربوط به نوع رابطه نمیشود بلکه مربوط به آسیب دیدگی دیسک ها است و فشاری که به عضلات و بخش‌ های مجاور وارد میشود سبب پدیدار شدن این دردهای شدید و کوبنده خواهد شد.

اما متخصصان با چند راهکار ساده به افراد آموزش می‌ دهند که با وجود دیسک کمر چگونه می‌ توانند روابط جنسی بدون مشکل و درد را سپری کنند.

درمان کمردرد بعد از روابط جنسی

درمان کمردرد بعد از روابط جنسی
درمان کمردرد بعد از روابط جنسی

گاهی اوقات افراد هنگام انجام روابط جنسی دردی را در ناحیه کمر تجربه نمی‌ کنند بلکه این دردها به مرور زمان و با گذشت رابطه اتفاق می‌ افتد و محدودیت‌ های حرکتی زیادی را برای فرد به همراه می‌ آورد، در این صورت افراد تمایلات خود را برای انجام این روابط از دست داده و به مرور زمان علاوه بر آسیب‌ های جسمانی اختلالات روانی را مشاهده خواهید کرد.

مطالعه بیشتر:  میگرن چیست؟ انواع سردردهای میگرنی

اگر بنا به دلایل مختلف و حتی با وجود بیماری‌ های زنانه درد کمر را بعد از روابط تجربه می‌ کنید می‌ توانید با چند راهکار ساده از گسترش این اختلال جلوگیری کرده و با درد کمتر و بدون آسیب و عارضه روابط را انجام دهید.

شما می‌ توانید بعد از انجام روابط مدت زمان بیشتری را به استراحت اختصاص داده و البته با قرار گرفتن در پوزیشن مناسب و استفاده از کمپرس یخ به کاهش التهابات کمک خواهید کرد.

شما می‌ توانید یک کیسه یخ را که با یک لایه محافظ پوشیده میشود به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی کمر قرار داده و از تشدید التهابات و نهایتاً درد کمر جلوگیری نمایید.

حتی اگر با وجود دیسک کمر و آسیب‌ های مربوط به ستون فقرات بعد از روابط جنسی درد کمر را تجربه می‌ کنید انجام تمرینات کششی ملایم راه حل مناسبی برای شما خواهد بود.

تمرینات کششی سبک و یوگا باعث تقویت عضلات کمر میشود و به مرور زمان فشار مضاعفی که بر ستون فقرات وارد میشود برداشته شده و در بین عضلات تقسیم میشود، به خاطر داشته باشید که برای انجام این تمرینات حتماً بدن را از قبل گرم کرده تا احساس ناراحتی یا درد باعث توقف تمرینات نشود.

اما یک راهکار دیگر و البته آسان برای درمان کمردرد بعد از رابطه جنسی ماساژ است، شما می‌ توانید از ماساژ درمانگر حرفه‌ ای بخواهید که برای بهبود گردش خون در عضلات و ماهیچه‌ ها ماساژ‌های تخصصی را انجام داده و به مرور زمان شاهد رفع قطعی درد کمر بعد از رابطه خواهید بود.

اما اگر درد ایجاد شده در ناحیه کمر در پی آسیب‌ ها و بیماری‌ های زنانه از جمله عفونت، کیست یا آندومتریوز اتفاق افتاده باشد می‌ توانید در کنار انجام فعالیت‌ های درمانی برای بهبود این عوارض از انواع مسکن‌ های بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن هم استفاده کنید، این مسکن‌ ها در کنار تسکین درد کمر التهابات را کاهش داده و البته در طولانی مدت به این داروها اعتیاد پیدا نخواهید کرد، اما توجه داشته باشید که این داروها همیشه اثرگذاری مطلوب و قطعی نداشته و حتی ممکن است عوارض جانبی مصرف آنها را متحمل شوید.

اگر بعد از انجام روابط جنسی متوجه درد در ناحیه کمر میشوید می‌ توانید برای تسکین آن از گرما درمانی استفاده کنید، دوش آب گرم باعث شل‌ تر شدن عضلات شده و افزایش جریان خون را در این محدوده تجربه خواهید کرد، به مرور زمان درد تسکین پیدا کرده و این مسئله باعث محدودیت در انجام روابط نخواهد شد.

تمامی نکات گفته شده مراقبت‌ هایی هستند که می‌ توانید در خانه انجام دهید اما کمردرد حین رابطه و بعد از آن مسئله جدی و نگران کننده است که باید با متخصصان در میان گذاشته شود تا بتوانید با کمترین عوارض سریع‌ ترین روش‌ های درمانی را انجام دهید و این درد را به طور قطعی درمان کنید.

پیشگیری از کمردرد بعد از رابطه جنسی

پیشگیری از کمردرد بعد از رابطه جنسی
پیشگیری از کمردرد بعد از رابطه جنسی

اگر مهمترین علل تاثیرگذار بر کمردرد بعد از رابطه جنسی را بشناسید می‌ توانید با مراقبت بیشتر و پیشگیری از عوامل خطر آفرین این عارضه را رفع کرده و رابطه‌ ای بدون درد و محدودیت را تجربه خواهید کرد.

یکی از مهمترین دلایل کمر درد برای بانوان بعد از رابطه جنسی فشار زیادی است که به عضلات کمر وارد میشود، معمولاً این فشارها اگر به صورت ناگهانی باشند و بدن به ویژه عضلات و ماهیچه‌ ها با ضعف مواجه باشند این عارضه رخ می‌ دهد.

اگر برای بررسی دردهای ایجاد شده بعد از روابط جنسی به پزشک مراجعه کنید و متخصصان علت درد را بیماری‌ های ادراری بدانند می‌ توانید با رفع عفونت ادراری از درد کمر بعد از رابطه پیشگیری کرده و از این بابت هرگونه نگرانی رفع خواهد شد.

مطالعه بیشتر:  علت درد در پایین کمر و دنبالچه چیست؟

برای پیشگیری از درد بعد از رابطه جنسی حتماً موقعیت مناسب را برای روابط انتخاب کنید، بهتر است که از محیط‌ های گرم استفاده کرده و حتماً در سطوح نرم یا منعطف قرار بگیرید.

به خاطر داشته باشید که رابطه خشن می‌ تواند باعث آسیب دیدگی بدن برای طرفین شده و عموم بانوان بعد از این نوع روابط درد کمر را تجربه می‌ کنند.

چگونه کمردرد بعد از رابطه جنسی را مدیریت کنیم

تمامی متخصصانی که در حوزه زنان فعالیت دارند درد کمر را بعد از رابطه جنسی کاملاً غیر طبیعی دانسته و معتقدند که آسیب‌ ها و بیماری‌ های داخلی و البته پنهان می‌ توانند منشأ درد کمر باشند.

برای مدیریت درد کمر بعد از روابط جنسی با چند مراقبت ساده می‌ توانید این اختلال را برطرف کرده و اطمینان داشته باشید که هرگز این دردها را تجربه نخواهید کرد.

مهم است که به توصیه متخصصان در اینباره گوش فرا داده و بعد از روابط جنسی مدت زمانی را به استراحت اختصاص دهید، به یاد داشته باشید که با استراحت فشار وارد بر کمر برطرف شده و هرگز درد این محدوده را تجربه نخواهید کرد.

اما اگر بعد از روابط جنسی متوجه درد، گرفتگی و یا سفت شدن عضلات میشوید با استفاده از کمپرس گرم می‌ توانید به ریلکس‌ تر کردن عضلات کمک کرده و اطمینان داشته باشید که با استفاده از کمپرس گرم بعد از روابط جنسی هرگونه درد تسکین می‌ یابد.

اما با وجود درد کمر بعد از روابط جنسی می‌ توانید تمرینات مخصوص کمر را انجام داده و با سفت‌ تر کردن و قوی‌ تر کردن عضلات کمر به تسکین و کاهش دردها کمک خواهید کرد.

علل احتمالی کمردرد بعد از رابطه جنسی در زنان

علل احتمالی کمردرد بعد از رابطه جنسی در زنان
علل احتمالی کمردرد بعد از رابطه جنسی در زنان

بعد از رابطه جنسی هرگونه درد در ناحیه شکم و کمر کاملاً غیر طبیعی است متخصصان معتقدند که علت کمردرد بعد از رابطه جنسی اغلب فشارهای نامناسبی است که به عضلات وارد میشود، این فشارها اغلب بر اثر پوزیشن نامناسب اتفاق افتاده و یا ضعف بسیار زیادی که در عضلات وجود دارد باعث پدیدار شدن این نوع دردها خواهد شد.

از طرف دیگر درد کمر بعد از روابط جنسی در زنان نشانه‌ ای از عفونت ادراری می‌ باشد، البته وضعیت نامناسب بدن هنگام فعالیت‌ های جنسی مسئله دیگری است که ممکن است به دردهای کمر ختم شود.

هر گونه بیماری و اختلالی که به رحم مربوط میشود در نهایت بعد از روابط باعث ایجاد درد در ناحیه کمر و شکم خواهد شد، به عنوان مثال بانوانی که با بیماری‌ های همچون آندومتریوز یا فیبروم‌ ها مواجه هستند احتمالاً بعد از روابط درد زیادی را در کمر حس می‌ کنند.

از طرف دیگر کیست‌ های تخمدان، بیماری‌ های التهابی لگن و عفونت‌ های مقاربتی بر بروز درد کمر اثرگذار هستند، در چنین موقعیتی احتمال ایجاد درد به واسطه به دام افتادن سیاتیک نیز وجود دارد و البته هرگونه آسیب دیدگی دیسک‌ ها ممکن است به درد کمر بعد از روابط جنسی ختم شود.

کمر دردی که بعد از روابط اتفاق می‌ افتد محدودیت‌ های حرکتی وسیع در پی دارد به همین دلیل است که بانوان به این واسطه مشکلات فراوانی را تجربه کرده و به دنبال راه حل‌ های مناسب برای رفع این عارضه هستند.

چگونه تغییرات هورمونی بر کمردرد زنان پس از مقاربت تأثیر می‌گذارد

گاهی اوقات بانوان از کمردرد بعد از روابط جنسی شکایت دارند، اما متخصصان اغلب تغییرات هورمونی که در پی روابط جنسی اتفاق می‌ افتد را بر درد کمر موثر می دانند، همچنین قرار گرفتن در دیگر موقعیت ها مانند بارداری و یائسگی هم بر این مسئله موثر است.

مطالعه بیشتر:  صرع چیست؟

برخی از انواع هورمون‌ ها زمانی که ترشح میشوند سبب شل شدن مفاصل شده و به نوعی می‌ تواند باعث ایجاد درد در بخش‌ های خاصی از بدن مانند کمر شود، کمردردی که در پی تغییرات هورمونی و بعد از روابط جنسی اتفاق می‌ افتد عموماً زودگذر و موقتی است و به مرور زمان بهبود می‌ یابد.

اما به خاطر داشته باشید که ممکن است بانوان در دفعات بعدی و دیگر روابط خود چنین مسئله‌ ای را تجربه کنند، با این حال مهم است که برای برقراری تعادل در میزان هورمون‌ ها حتماً به پزشک مراجعه کرده تا با راهکارهای موثر بتوانید از درد کمر بعد از رابطه پیشگیری نمایید.

چه زمانی برای کمردرد بعد از رابطه جنسی به پزشک مراجعه کنید

چه زمانی برای کمردرد بعد از رابطه جنسی به پزشک مراجعه کنید
چه زمانی برای کمردرد بعد از رابطه جنسی به پزشک مراجعه کنید

کمر دردی که بعد از روابط جنسی اتفاق می‌ افتد اغلب زودگذر و موقتی است، اما اگر متوجه میشوید که این دردها هر لحظه تشدید شده و به نوعی محدودیت آفرین هستند باید به پزشکان مربوطه مراجعه کرده و علت آسیب را دقیق‌ تر بررسی کنید.

اگر متوجه گرفتگی‌ های شدید عضلانی میشوید به نوعی که راه رفتن و تحرکات ساده برایتان سخت و دردآور میشود بهتر است که به پزشک مراجعه کرده و سایر اعضای مرتبط با این اختلال را بررسی کنید.

درد کمر بعد از روابط جنسی زمانی خطرناک است که افراد به آسانی قادر به راه رفتن یا ایستادن نباشند و یا اینکه این درد ممکن است با تب همراه بوده و عملکرد طبیعی مثانه و روده را تحت تاثیر قرار می‌ دهد.

در چنین شرایطی اتفاقات خطرناک در کمین بوده و سلامت فرد را تهدید می‌ کند مهم است که در این موقعیت به جای درمان‌ های خودسرانه یا کوتاهی در این زمینه به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر درد کمر به قسمت انتهایی شکم کشیده میشود ممکن است نشانه‌ ای از بیماری‌ های رحمی باشد، با این حال تمامی این نکات را به یاد داشته باشید و حتی اگر بعد از یک هفته درد تسکین پیدا نکرد حتماً برای درمان به مراکز مربوطه مراجعه نمایید.

چه زمانی درد کمر هنگام رابطه جنسی خطرناک است؟

چه زمانی درد کمر هنگام رابطه جنسی خطرناک است؟
چه زمانی درد کمر هنگام رابطه جنسی خطرناک است؟

اگر هنگام انجام روابط جنسی درد خفیفی را در انتهای کمر تجربه می‌ کنید عموماً جای نگرانی نداشته و ممکن است ناشی از عدم آمادگی جسمانی باشد.

اما زمانی که این دردها را در پایان هر رابطه تجربه کرده و هر لحظه به شدت آن افزوده میشود باید نسبت به این مسئله نگران شده و برای بررسی جزئی‌ تر حتماً به پزشک مراجعه کنید.

متخصصان بررسی‌ های تکمیلی را انجام می‌ دهند و اگر متوجه شوند که این درد تنها به دلیل کشیدگی عضلات و یا تنش ناشی از فعالیت‌ های فیزیکی اتفاق افتاده نگران کننده نبوده و به مرور زمان بهبود می‌ یابد.

البته برای رفع این عوارض گرما درمانی و سرما درمانی و کشش ملایم عضلات کاربرد دارد، اما درد کمر برای بانوان بعد از رابطه جنسی زمانی خطرناک و نگران کننده است که بی حس شدن یا سوزن سوزن شدن عضلات پا را تجربه کنید.

ممکن است این مسئله نشات گرفته از فتق دیسک یا تنگی کانال نخاعی باشد که باید سریعاً برای تشخیص و درمان آن اقدام کنید، در غیر این صورت این عوارض پیشرونده محسوب میشوند و به مرور زمان شاهد از بین رفتن دیسک‌ ها بوده و تنگی کانال نخاعی باعث از کار افتادن اندام‌ های حرکتی بدن خواهد شد.

اما اگر سابقه ضربات شدید یا آسیب به ستون فقرات را داشته‌ اید و با بیماری‌ های خاصی همچون پوکی استخوان یا آرتریت مواجه هستید احتمالاً کمردرد را بعد از روابط جنسی تجربه می‌ کنید مهم است که حتماً در موقعیت‌ های مناسب و در پوزیشن صحیح برای انجام روابط اقدام کنید و حتی اگر با این شرایط و با مراقبت‌ های بیشتر باز هم درد کمر بعد از روابط به سراغتان می‌ آید حتماً به پزشک اطلاع داده تا با راهکارهای موثر بتوانند علت آسیب را پیدا کرده و بهترین شیوه درمانی را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر