تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

شکستگی مهره‌های کمر
شکستگی مهره‌های کمر

شکستگی کمر همان آسیب دیدگی شدید در استخوان‌ های ستون فقرات است. زمانی که یک یا چند عدد از مهره‌ های ستون فقرات با ترک یا شکستگی مواجه میشوند درد بسیار زیادی اتفاق افتاده و افراد حتی نمی‌ توانند کوچک‌ ترین حرکتی داشته باشند‌. شکستگی ناحیه کمر تفاوت بسیار زیادی با شکستگی در دیگر بخش‌ […]

شکستگی کمر همان آسیب دیدگی شدید در استخوان‌ های ستون فقرات است.

زمانی که یک یا چند عدد از مهره‌ های ستون فقرات با ترک یا شکستگی مواجه میشوند درد بسیار زیادی اتفاق افتاده و افراد حتی نمی‌ توانند کوچک‌ ترین حرکتی داشته باشند‌.

شکستگی ناحیه کمر تفاوت بسیار زیادی با شکستگی در دیگر بخش‌ های بدن دارد و زمانی که چنین عارضه‌ ای اتفاق می‌ افتد منجر به گیر افتادگی و یا قطع عصب‌ های حساس‌ در این محدوده شده و نخاع بیش از هر زمان دیگری در خطر قرار می‌ گیرد.

عموماً شکستگی ستون فقرات بر اثر تصادفات رانندگی، سقوط و یا ورزش‌ های نامناسب اتفاق می‌ افتد، صدماتی که در ناحیه کمر رخ می‌ دهد طبقه‌ بندی میشوند.

شکستگی ستون فقرات بزرگترین صدمه‌ ای است که می‌ تواند به این عضو وارد شود.

دیگر صدمات ناحیه کمر مانند کشیدگی و یا پارگی رباط ها و ماهیچه‌ ها و حتی در رفتگی مهره‌ های استخوانی و آسیب طناب نخاعی مشکلات شایع هستند که البته روند بهبود آنها سریع تر و آسان‌ تر از شکستگی کمر اتفاق می‌ افتد.

با ما همراه باشید تا در این مقاله دلایل مهم شکستگی، علائم آن و راه‌ های درمانی را برایتان شرح دهیم تا با آگاهی و اطلاعات بیشتر بتوانید از سلامت این اعضای حساس مراقبت کنید.

علائم شکستگی مهره ‌های کمر

علائم شکستگی مهره ‌های کمر
علائم شکستگی مهره ‌های کمر

بعد از حوادث و اتفاقات مختلف اگر افراد با شکستگی مهره‌ های کمر مواجه باشند علائم و نشانه‌ هایی را به صورت مشهود تجربه می‌ کنند و اگر با یک یا چند مورد از آنها مواجه باشند باید برای تصویربرداری و معاینات دقیق‌ تر به پزشک مراجعه کنند.

شکستگی مهره‌ های کمر با احساس درد در ناحیه پشت و گردن همراه است و اغلب این دردها آنقدر شدید است که فرد نمی‌ تواند به هیچ عنوان آن را تحمل کند.

مطالعه بیشتر:  ضربه مغزی چه علائمی دارد؟

از طرف دیگر گزگز و یا بی‌ حس شدن کمر و حتی ضعف یا فلج شدن برخی از اندام‌ ها نشان می‌ دهد که آسیب دیدگی شدیدی در ناحیه ستون فقرات اتفاق افتاده است.

برخی از افراد در پی شکستگی مهره‌ های کمر اسپاسم‌ های عضلانی شدید را تجربه کرده و ممکن است برای مدت طولانی این عارضه با فرد همراه باشد.

در پی شکستگی کمر ممکن است افراد کنترل ادرار و روده را از دست داده و این مسائل در صورت عدم درمان و رسیدگی به شکستگی‌ ها هر لحظه تشدید خواهد شد.

اما اگر شکستگی مهره‌ های کمر بر اثر ضربه اتفاق بیفتد علاوه بر دردی که در این محدوده احساس میشود ممکن است تورم یا کبودی را نیز مشاهده نمایند.

شکستگی ستون فقرات بر اثر ضربه باعث میشود تا افراد نتوانند وضعیت جسمانی خود را مانند سابق حفظ کنند و هر لحظه افتاده و خمیده خواهند شد.

اگر شکستگی ستون فقرات در پی حوادث و ضربه‌ های سنگین اتفاق بیفتد ممکن است علاوه بر آسیب دیدگی این بخش، لگن نیز دچار شکستگی شود این مسئله باعث میشود تا تکان خوردن و راه رفتن برای افراد بسیار سخت شده و در مواردی حتی غیر ممکن است.

درمان شکستگی مهره‌ های کمر

درمان شکستگی مهره‌ های کمر
درمان شکستگی مهره‌ های کمر

برخی از افراد شکستگی ستون فقرات را در حد جزئی و محدود تجربه می‌ کنند و در این موارد نیازی به انجام روش‌ های درمانی پیچیده و پرتهاجم نخواهند داشت.

در اغلب موارد شکستگی مهره‌ های کمر به واسطه دارو درمانی و حتی فیزیوتراپی بهبود پیدا می‌ کند.

اما اگر شکستگی در ناحیه کمر محدود و جزئی باشد متخصصان می‌ توانند با استفاده از بریس به بهبود این عارضه کمک کنند.

در مواردی اگر شکستگی بر اثر پوکی استخوان اتفاق بیفتد پزشک با مصرف دارو به تقویت بدن کمک کرده و این عارضه هر لحظه بهبود خواهد یافت.

مطالعه بیشتر:  شایع ترین علائم تومور مغزی

در مواردی متخصصان اوزون تراپی را برای بیمارانی که شکستگی کمر را تجربه می‌ کنند مناسب دانسته و معتقدند که این شیوه‌ های درمانی برای آسیب دیدگی‌ های خفیف مناسب است.

اگر شکستگی در ناحیه کمر اتفاق بیفتد متخصصان برای پیشگیری از آسیب دیدگی‌ های بیشتر در ناحیه نخاع و برای محدود کردن ستون فقرات از بریس نخاعی استفاده می‌ کنند.

این کمربند ها باعث میشوند تا شکستگی‌ ها بهبود پیدا کرده و از تحرک بیشتر ستون فقرات جلوگیری می‌ کنند و این مسئله باعث میشود تا استخوان آسیب دیده سریع‌ تر بهبود یافته و از آسیب رسیدن به بخش‌ های مجاور جلوگیری خواهند کرد.

ازون تراپی یک روش موثر و کم تهاجم برای بهبود بخش‌ های آسیب دیده بدن است.

اگر آسیب دیدگی در ناحیه ستون فقرات به وجود آمده باشد و یا فرد با پارگی دیسک یا شکستگی استخوان مواجه باشد با تزریق اوزون می‌ توانند روند بهبود را سرعت بخشیده و البته فرایندی کاربردی و موثر خواهد بود.

در پی شکستگی مهره‌ های کمر انجام فیزیوتراپی باعث میشود تا بیماران روند بهبود را آسان‌ تر سپری کنند.

با انجام فیزیوتراپی درد بیمار کاهش پیدا کرده متخصصان به واسطه گرما درمانی، سرما درمانی و یا مگنت تراپی می‌ توانند دوره نقاهت را برای بیماران آسان‌ تر کنند.

در پی انجام فیزیوتراپی متخصصان تمرینات انعطافی را به مراجعین خود ارائه داده و باعث میشود تا وضعیت بدن هر لحظه بهبود یابد، فیزیوتراپی از افتادن و عدم تعادل بیماران جلوگیری کرده و این اطمینان به بیمار داده میشود که هرگز آسیب‌ های بیشتر و وسیع‌ تر را تجربه نخواهند کرد.

اما اگر شکستگی در حد بسیار زیاد اتفاق بیفتد و یا بیماران از سایر روش‌ های درمانی نتایج خوبی دریافت نکنند متخصصان آخرین راه درمان که جراحی می‌ باشد را برای مراجعین انجام خواهند داد.

درمان شکستگی مهره‌ های کمر
درمان شکستگی مهره‌ های کمر

در پی انجام این جراحی پزشک اقدام به ترمیم شکستگی‌ ها کرده و تا حد زیادی موفق خواهند بود و مهم است که سلامت بیماران به خوبی حفظ شود.

مطالعه بیشتر:  دلایل ایجاد کمر درد و علائم و پیشگیری

علاوه بر تمامی روش‌ های گفته شده برای درمان شکستگی مهره‌ های کمر، در موارد زیادی متخصصان مصرف دارو را برای بیماران الزامی می‌ دانند.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای کاهش علائم شکستگی کاربرد دارند.

اگر پزشک چنین دارویی را برای بیماران تجویز کند فرد موظف به مصرف به موقع آنها بوده تا روند بهبود را سریع تر طی کنند.

البته داروهایی که برای پوکی استخوان در نظر گرفته میشوند نیز موثر واقع شده و مکمل‌ های کلسیم برای این بیماران مناسب است.

همواره به یاد داشته باشید که در صورت مواجهه با شکستگی مهره‌ های کمر هر شیوه درمانی که انجام شود فرد موظف است که در کنار آن زمان بیشتری را به استراحت اختصاص دهد، استراحت بیشتر در خانه باعث میشود تا حرکات بدن محدودتر شده و درد کمتری را تجربه خواهند کرد.

استراحت طولانی برای بیماران مناسب است به شرط آنکه تحت نظر پزشک انجام فعالیت‌ های ورزشی را در برنامه خود گنجانده و با مصرف مکمل‌ های مناسب به تراکم استخوان و رفع مشکل پیش آمده کمک کنند.

حتی بعد از بهبودی کامل شکستگی مهره‌ های کمر افراد باید اصلاحاتی را در فعالیت‌ های روزانه خود انجام دهند، به عنوان مثال زمان استراحت، نحوه خوابیدن و حتی نشستن و برخاستن را باید اصلاح کرده و متخصصان نکات کلیدی را به بیماران ارائه خواهند داد.

به یاد داشته باشید که بهترین پوزیشن خوابیدن برای بیمارانی که با شکستگی مهره‌ های کمر مواجه هستند این است که به پهلو قرار گرفته و یا دوزانوی خود را خم کرده و یک بالشت نرم بین زانوها قرار دهند.

برای بهبود سریع تر شکستگی مهره‌ های کمر افراد باید از شیر بدون چربی استفاده کرده تا درصد بیشتری کلسیم توسط بدن جذب شود.

همچنین توصیه میشود که مواد غذایی خاص مانند ماهی‌ ها، شاه میگو، قارچ و انواع لبنیات‌ را در رژیم روزانه خود بگنجانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر