تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

درمان قطعی دیسک کمر با جراحی

شایع ‌ترین علل ایجاد دیسک کمر داشتن بدن سالم باعث میشود تا افراد بدون محدودیت تمامی فعالیت‌ های مورد نظر خود را انجام داده و هرگز با درد در نواحی مختلف بدن مواجه نخواهند شد. اما یکی از آسیب‌ های بسیار جدی و شایع در بین افراد دیسک کمر است. این عارضه با درد بسیار […]

شایع ‌ترین علل ایجاد دیسک کمر

داشتن بدن سالم باعث میشود تا افراد بدون محدودیت تمامی فعالیت‌ های مورد نظر خود را انجام داده و هرگز با درد در نواحی مختلف بدن مواجه نخواهند شد.

اما یکی از آسیب‌ های بسیار جدی و شایع در بین افراد دیسک کمر است.

این عارضه با درد بسیار زیادی همراه بوده و محدودیت‌ های زیادی را برای افراد به وجود می‌ آورد.

از آنجایی که ناحیه کمر و ستون فقرات عضو مهمی در سیستم حرکتی افراد هستند اگر با اختلال و بیماری مواجه شوند منجر به کاهش دامنه حرکتی سایر اعضا شده و علاوه بر دردی که به صورت پیوسته رخ می‌ دهد مشکلات زیادی را در پی دارد.

این عارضه باید خیلی سریع درمان شود در غیر این صورت باعث از کار افتادگی سیستم حرکتی شده و عواقب خطرناک و دائمی را به همراه دارد.

از مهمترین دلایل ایجاد دیسک کمر می‌ توان به افزایش سن اشاره کرد.

معمولاً افزایش سن باعث میشود تا بدن با روند کند‌تری بازسازی شود.

البته پوکی استخوان که یکی از بیماری‌ های شایع است ممکن است بر این عارضه اثرگذار باشد.

معمولا بانوان بیش از آقایان با دیسک کمر مواجه میشوند زیرا این افراد دوره بارداری و زایمان را پشت سر گذاشته و افزایش سن و یائسگی باعث آسیب‌ های بیشتری به ستون فقرات و قسمت‌ های مختلف آن از جمله دیسک‌ ها خواهد شد.

از طرف دیگر افزایش وزن بیش از محدوده نرمال برای افراد خطر آفرین است.

ناگفته نماند که اگر bmi بدن بیش از حد طبیعی باشد نشان می‌ دهد که فشاری مضاعف به بخش‌ های حساس بدن وارد میشود.

این افراد در کنار درد در قسمت پاها به ویژه زانو مشکلات جدی‌ تری را در ناحیه کمر، دیسک‌ ها و ستون فقرات تجربه می‌ کنند.

با این حال افزایش وزن خطرات و عوارض بسیار زیادی در پی دارد که باید خیلی جدی نسبت به آن هوشیار باشید و اقدامات لازم را برای کاهش وزن انجام دهید.

یکی دیگر از مهمترین دلایل ایجاد دیسک کمر بلند کردن اشیا با حالت نامناسب است.

افرادی که در طی روز ورزش‌ های سنگین انجام می‌ دهند و یا لوازم مختلف را در پوزیشن نامناسب جابجا می‌ کنند بیش از دیگران در معرض آسیب دیدگی دیسک‌ ها قرار می‌ گیرد.

ناگفته نماند که بی‌ تحرکی خود عاملی برای از بین رفتن دیسک بین مهره ها است.

اگر برای مدت طولانی نشسته و یا ایستاده قرار بگیرید و فعالیت‌ های کششی را انجام ندهید به مرور زمان اختلال زیادی در عملکرد دیسک‌ ها به وجود آمده و عواقب خطرناکی را در پی دارد.

نکته بسیار مهمی که کمتر کسی به آن توجه می‌ کند این است که اگر بدن برای مدت طولانی تحت لرزش‌ های شدید قرار بگیرد احتمال بروز دیسک کمر در آنها افزایش پیدا می‌ کند.

به عنوان مثال تمامی کسانی که با ماشین‌ های صنعتی، تراکتور و دیگر وسایل مشابه فعالیت دارند به دلیل لرزش زیاد بدن ممکن است آسیب دیدگی ناحیه دیسک را تجربه کنند.

حتی اگر دیسک‌ ها در وضعیت کاملاً سالم قرار بگیرند اگر به صورت ناگهانی فشار زیاد را به آنها وارد کنید ممکن است با التهاب یا پارگی مواجه شوند.

احتمال اینکه دیسک از جایگاه اصلی خود خارج شود افزایش می‌ یابد، به همین دلیل توصیه میشود که به هیچ عنوان فعالیت‌ های سنگین را به صورت ناگهانی انجام نداده و مطمئن شوید که بدن و عضلات کشش و توان انجام فعالیت مورد نظر را دارند.

در غیر این صورت به جای درگیر شدن عضلات فشار مستقیماً به ستون فقرات وارد شده و دیسک‌ ها آسیب جدی خواهند دید و فرد با وجود محدودیت‌ ها و دردی که متحمل میشود باید وارد پروسه‌ های درمانی طولانی و گاهاً سخت شود.

همواره این نکته را به یاد داشته باشید که دیسک‌ ها جنسی لاستیکی دارند.

عموماً از آب و پروتئین تشکیل شده است، اما زمانی که این دیسک‌ ها با مشکل مواجه میشوند و یا آب کافی جذب نکنند با پارگی و خشکی مواجه شده و زمانی که از بین می‌ روند اختلالات حرکتی و دردهای پیوسته همواره با افراد خواهد بود و یکی از سخت‌ ترین آسیب‌ های جسمانی است که دوره درمان طولانی و پردردسری دارد.

از دیگر دلایل ایجاد دیسک کمر می‌ توان به بارداری اشاره کرد.

زمانی که افراد ماه‌ های آخر بارداری را سپری می‌ کنند فشار بیشتری را در ناحیه کمر تجربه کرده که در صورت عدم رعایت نکات گفته شده توسط پزشک ممکن است این فشار به دیسک‌ ها آسیب وارد کند، البته رانندگی در مسیرهای طولانی و یا قرار دادن بدن در موقعیت نامناسب برای مدت زیاد از علل ایجاد دیسک کمر به شمار می‌ آید.

علائم دیسک کمر

علائم دیسک کمر
علائم دیسک کمر

در ستون فقرات بین هر مهره بالشتک‌ های نرم و منعطفی از جنس غضروف قرار می‌ گیرد که اصطلاحا به آنها دیسک گفته میشود.

زمانی که این دیسک‌ ها دچار آسیب میشوند درد بسیار زیادی را به همراه داشته و اختلالات حرکتی زیادی به وجود می‌ آید.

زمانی که افراد تحرک طبیعی و روزانه خود را انجام می‌ دهند به طور مرتب فشارهایی به ستون فقرات و دیسک‌ ها وارد میشوند که در اغلب موارد هیچ گونه خطری نداشته و برای به حرکت درآوردن سایر قسمت‌ های حرکتی بدن حضور و سلامت دیسک‌ ها مهم است.

اما زمانی که دیسک ها با آسیب مواجه میشوند علائم و نشانه‌ هایی دارد که با بررسی آنها متوجه خواهید شد که آیا به دیسک کمر مبتلا شده‌ اید یا خیر.

عموماً دردی که به واسطه آسیب به ناحیه دیسک‌ ها رخ می‌ دهد دائمی است.

به گونه‌ ای که این افراد حتی در هنگام استراحت درد زیادی را در ناحیه کمر تجربه کرده و البته در هنگام حرکت به ویژه راه رفتن این نوع دردها تشدید میشوند.

قبل از هر چیز باید بدانید که با توجه به نوع آسیب ایجاد شده در ناحیه دیسک افراد علائم متفاوتی تجربه می‌ کنند باید دانست که دیسک ها گاهاً یا دچار بیرون زدگی میشوند یا ملتهب هستند، و یا در موارد بسیار شدید پارگی دیسک رخ می‌ دهد.

کسانی که با دیسک کمر مواجه هستند درد زیادی را در طی روز تجربه می‌ کنند این دردها معمولا هنگام عطسه، سرفه و حتی نشستن‌ های طولانی بیشتر میشود و در صورت بروز آسیب‌ های وسیع‌ تر ممکن است این درد به ساق پا کشیده شود.

توجه کنید اگر درد ناحیه کمر به ساق پا برسد نشان می‌ دهد که فتق دیسک اتفاق افتاده و آسیب در این بخش حساس بسیار وسیع است.

اما علائم دیسک کمر برای افراد متفاوت است.

کسانی که دیسک کمر خفیف را تجربه می‌ کنند معمولاً دردهای مقطعی داشته و هر چه دیسک ها آسیب دیده‌ تر باشند مشکلات بیشتری همچون گزگز دست و پا و خواب رفتگی‌ های طولانی رخ می‌ دهد.

اما متخصصان مهمترین علائم دیسک کمر را اختلال در سیستم حرکتی می‌ دانند به گونه‌ ای که ممکن است این افراد علاوه بر درد، سوزن سوزن شدن پاها را تجربه کرده و حتی هنگام راه رفتن کمی بدن نامتعادل خواهد بود.

اما اگر دیسک‌ های آسیب دیده با پارگی مواجه شوند ممکن است در موقعیت‌ های مختلف اسپاسم‌ های شدید عضلانی رخ دهد.

در موارد بسیار شدید بی‌ اختیاری ادراری و دردی عمیق و تیز در ناحیه پاها و کمر حس خواهد شد.

انواع جراحی دیسک کمر

  • جراحی لامینکتومی
  • جراحی میکروسکوپی دیسک کمر ( میکرودیسککتومی)
  • جراحی آندوسکوپی دیسک کمر
  • جراحی دیسک کمر با لیزر
  • تزریق های اپیدورال یا تزریق فاست

علائم عفونت دیسک کمر

هرگونه آسیب در ناحیه کمر به ویژه ستون فقرات محدودیت‌ های وسیع را در پی دارد، اما زمانی که عفونت دیسک کمر اتفاق می‌ افتد علائم و نشانه‌ های مشهود این عارضه نمایان شده و فرد از حضور این آسیب خطرناک مطلع میشود.

بهتر است که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده تا در صورت مواجهه با چنین اختلال خطرناکی هر چه سریع‌ تر برای رفع و درمان آن اقدام کنید.

مطالعه بیشتر:  انواع بیماری دیستونی

از مهمترین علائم عفونت دیسک کمر باید به درد کمر اشاره کرد، مهم است بدانید که در محل عفونت درد بسیار زیادی حس شده و به مرور زمان در امتداد ستون فقرات این دردها تشدید میشود.

زمانی که عفونت دیسک کمر اتفاق می‌ افتد حالتی مشابه با تب و لرز رخ می دهد و تا زمانی که عفونت در بدن باقی بماند لرز و تب برای افراد ادامه دارد و هر لحظه ممکن است آن را با شدت متفاوتی تجربه کنند.

با وجود عفونت در دیسک کمر عموماً سفتی ستون فقرات را به طور محسوس حس خواهید کرد و از آنجایی که انقباضات عضلات به سختی اتفاق می‌ افتد گرفتگی کمر را تجربه کرده و در پی آن درد نیز رخ می‌ دهد.

پس از پدیدار شدن عفونت در دیسک کمر متوجه ایجاد نقص‌ های عصب حرکتی خواهید شد و حتی ممکن است حس فشردگی نخاع را تجربه کرده و درد زیادی را به این واسطه تجربه می‌ کنید، البته در چنین موقعیتی افراد ضعف بسیار شدیدی را در پاها تجربه کرده و سایر اندام‌ ها مانند مثانه و مقعد عملکرد ضعیف و نامناسبی خواهند داشت.

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما عفونتی که در دیسک کمر اتفاق می‌ افتد به دلیل تغییرات وسیع و آسیب‌ های جانبی سبب تغییر شکل ستون فقرات شده و ممکن است باعث افزایش کیفوز شود، همچنین تشکیل آبسه اپیدورال می‌ تواند باعث سفت‌ تر شدن بافت گردن شده و به مرور شاهد گرفتگی‌ های عضلانی و درد در بخش‌ های مختلف بدن خواهید بود.

پارگی دیسک کمر چگونه رخ می ‌دهد؟

دیسک ستون فقرات بافت بسیار نرم و منعطف دارند و حضور آنها در بین هر مهره الزامی و حیاتی است، اگر این بالشتک‌ های نرم با التهاب و یا پارگی مواجه شوند عملکرد ستون فقرات را مختل کرده و علاوه بر پدیدار شدن دردهای شدید و مزمن سیستم حرکتی نیز مختل میشود.

این بالشتک‌ ها به نوعی محافظت از اعصاب ستون فقرات را بر عهده داشته و اگر از بین بروند یا دچار پارگی شوند بخش‌ های حساس‌ تری در ناحیه کمر نیز به خطر می‌ افتد.

برخی از افراد با افزایش سن ممکن است عملکرد طبیعی و سلامت دیسک‌ ها را از دست بدهند، این افراد به مرور زمان خشک شدن دیسک‌ ها را تجربه کرده و التهاب و پارگی آنها سبب از بین رفتن دائمی دیسک میشود و قطعاً عواقب و عوارض بعد از آن نیز پدیدار می‌ گردد.

گاهی اوقات بر اثر آسیب دیدگی یا ضربات شدیدی که به دیسک وارد میشود این بالشتک‌ های نرم پاره شده و مایع درونی آنها خارج میشود به این واسطه دیسک‌ ها عملکرد درستی نداشته و به طور کامل از بین می‌ روند.

زمانی که دیسک‌ ها با التهاب یا آسیب مواجه میشوند مدت زیادی زمان نیاز است تا طی مراقبت‌ های بیشتر و انجام سایر روش‌ های درمانی برای ترمیم آنها اقدام کنید.

اما زمانی که پارگی دیسک اتفاق می‌ افتد دیسک به طور کامل از بین می‌ رود و این مسئله در پی عدم رسیدگی با آسیب‌ های قبلی رخ می‌ دهد، اگر آسیب مربوط به دیسک درمان نشود و این عضو کوچک اما مهم با پارگی مواجه شود و مایع درونی آن خارج شود قطعاً درمان و ترمیم آن فرایند غیر ممکن است و نیاز به روش‌ های تخصصی از جمله جراحی و تعویض دیسک می‌ باشد.

چه زمانی نیاز به جراحی داریم؟

آسیب دیدگی در ناحیه کمر و دردی که در این محدوده حس میشود نیاز به درمان و رسیدگی دارد پس مهم است که به هیچ عنوان نسبت به این آسیب‌ ها بی‌ تفاوت نبوده و اگر متوجه عملکرد نامناسب سیستم حرکتی میشوید حتماً به پزشکان مربوطه مراجعه کنید.

اگر ضمن بررسی‌ ها و معاینات اولیه پزشک متوجه شود که افراد با فتق دیسک مواجه هستند و ممکن است آسیب‌ های عصبی اتفاق بیفتد انجام جراحی دیسک کمر را الزامی دانسته تا از آسیب رسیدن بیشتر به دیسک مربوطه و از دست رفتن عملکرد طبیعی مثانه و روده جلوگیری نمایند.

قطعاً متخصصان برای درمان دیسک کمر ابتدا از روش‌ های غیر تهاجمی استفاده می‌ کنند اما اگر سایر فرایندهای درمانی به نتایج مناسب ختم نشود و عارضه پیش آمده هر لحظه تشدید شود با انجام جراحی می‌ توانند اختلال مربوطه را درمان کنند.

آیا امکان جراحی دیسک بدون بیهوشی و برش جراحی وجود دارد

اگر آسیب دیدگی ناحیه کمر به ویژه دیسک‌ ها آنقدر شدید باشد که متخصصان جراحی را تنها راه درمان بدانند بر اساس وضعیت بیمار و شدت آسیب روش‌ های مختلفی را برای عمل انتخاب می‌ کنند.

متخصصان ابتدا هدف را بر انجام جراحی‌ های بسته گذاشته و سعی دارند به واسطه کمترین میزان جراحات و آسیب‌ ها این جراحی مهم را انجام دهند، استفاده از لیزر برای جراحی دیسک کمر یک روش نوین و پرطرفدار است که درصد موفقیت آن بسیار زیاد است و برای بهبود هرگونه آسیب دیدگی مربوط به دیسک کارایی دارد.

برای انجام جراحی دیسک کمر با لیزر نیازی به دریافت داروی بیهوشی نیست و با استفاده از داروهای بی‌ حسی یا آرامبخش ملایم این جراحی انجام می‌ پذیرد.

دانستن این نکته خالی از لطف نیست که اگر جراح برای بهبود وضعیت دیسک‌ ها از روش‌ های نوین استفاده کند و عمل بدون نیاز بیهوشی و برش انجام شود قطعاً احتمال ایجاد عفونت به حداقل رسیده و بیماران کمترین میزان جراحت را متحمل میشوند.

و اما روش‌ های دیگر برای جراحی دیسک کمر بدون نیاز به بیهوشی فرایند آندوسکوپی است، متخصصان این روش را اغلب برای فتق دیسک کمر کاربردی دانسته و معتقدند که اگر به واسطه بیرون زدگی دیسک‌ ها فشاری بر روی اعصاب یا نخاع وارد شده باشد به واسطه آندوسکوپی قابل درمان است.

با این حال اگر متخصصان جراحی بسته را برای بهبود آسیب‌ های مربوط به دیسک مناسب بدانند نیاز به بیهوشی و برش در ناحیه کمر نبوده و افراد جراحت و عوارضی از این شیوه درمانی متحمل نخواهند شد.

درد سیاتیک چیست و ارتباط آن با دیسک کمر

برخی از افراد بر اثر درد سیاتیک دچار محدودیت‌ های حرکتی وسیعی میشوند اما به خاطر داشته باشید که درد سیاتیک ارتباط مستقیمی با دیسک کمر دارد، اگر بخواهیم این آسیب را کمی جزئی‌ تر بررسی کنیم می‌ توان اینگونه گفت که اگر افراد با فتق دیسک مواجه شوند ممکن است فشار استخوان بر روی ستون فقرات باعث تنگی کانال نخاعی شده و در پی آن عصب سیاتیک نیز به دام می‌ افتد، اگر عصب سیاتیک تحت فشار قرار بگیرد به مرور زمان ملتهب شده و درد بسیار زیادی را در ناحیه پایینی کمر و عضلات باسن تجربه خواهید کرد.

اما مهم است بدانید که درد سیاتیک همیشه به واسطه دیسک کمر اتفاق نمی‌ افتد بلکه چاقی، افزایش سن، نشستن‌ های طولانی مدت و حتی دیابت می‌ تواند باعث صدمه به عصب سیاتیک شود.

متخصصان معتقدند که افراد مبتلا به دیسک کمر در پی شدت گرفتن آسیب درد سیاتیک را هم تجربه می‌ کنند و همین مسئله به مرور زمان باعث از کار افتادن سیستم حرکتی خواهد شد، به همین دلیل مهم است که دیسک کمر در مراحل اولیه درمان شود در غیر این صورت اگر دیسک از بین برود تنها با ساییدگی استخوان‌ های ستون فقرات مواجه نخواهید شد بلکه سایر عصب‌ ها از جمله سیاتیک و نخاع تحت تاثیر قرار گرفته و فشار وارد بر آنها آسیب‌ های بیشتر و البته خطرناک‌ تری را در پی دارد.

درمان دیسک کمر در منزل

معمولاً دیسک کمر و هرگونه آسیب دیدگی در ستون فقرات با درد همراه است و مهمترین و اولین نشانه‌ این عارضه خواهد بود.

اما اگر با دیسک کمر مواجه هستید می‌ توانید با مراقبت‌ های خانگی به درمان دیسک آسیب دیده کمک کنید، متخصصان استراحت در منزل را بسیار مهم و کلیدی دانسته و بهتر است که در طی روز میزان فعالیت‌ های خود را کمتر کرده و مدت بیشتری را به استراحت اختصاص دهید.

اصلاح سبک زندگی، درست نشستن، ایستادن و بلند شدن کمک می‌ کند تا درد پیش آمده در ناحیه کمر التیام یافته و آسیب دیدگی دیسک‌ ها سریع‌ تر درمان میشود.

گاهی اوقات متخصصان برای کاهش آسیب دیدگی دیسک‌ ها و از بین بردن فشار مضاعفی که بر آنها اعمال میشود استفاده از کمربندهای طبی را مناسب دانسته و با کمتر کردن حرکت کمر شرایط را برای ترمیم و بهبود دیسک فراهم می سازند.

اما مهم است که ضمن استفاده از انواع کمربندهای طبی در خانه با استفاده از کمپرس آب گرم برای درمان درد کمر اقدام کنید، البته برخی از انواع ورزش‌ ها که توسط پزشک یا فیزیوتراپیست به بیمار توصیه میشود برای درمان دیسک کمر مناسب هستند.

مطالعه بیشتر:  سندروم کوشینگ

قطعاً عدم تحرک کافی برای کسانی که با دیسک مواجه هستند خطرناک است، در کنار استراحت بیشتر بهتر است که پیاده‌ روی را انجام داده و به تقویت عضلات ستون فقرات کمک کنید، پیاده روی باید کوتاه و در سطوح صاف انجام شود بهتر است که حتماً در پوزیشن و استایل مناسب اقدام به پیاده‌ روی کرده و از قرار گرفتن در سطوح شیبدار و بالا رفتن از پله خودداری نمایید.

مهم است که در کنار مصرف انواع داروهای ضد التهاب به کاهش استرس هم کمک کنید، استرس می‌ تواند سلامت بدن را به خطر انداخته و با کمتر کردن تنش بهبود سریع‌ تر دیسک‌ ها را شاهد خواهید بود.

همچنین قطع مصرف سیگار و ماساژ درمانی برای بهبود دیسک کمر روش مناسبی است، بهتر است که هنگام خم شدن حرکت بدن را به آهستگی پیش برده و از هرگونه حرکت و جهش ناگهانی خودداری نمایید.

علائم دیسک کمر پیشرفته و خفیف

تمامی کسانی که با دیسک کمر مواجه میشوند حالت شدید یا خفیف این عارضه را متحمل شده و با توجه به میزان آسیب دیدگی روش‌ های درمانی متفاوتی را در پیش می‌ گیرند.

اگر بخواهیم علائم دیسک کمر خفیف را برایتان شرح دهیم باید بدانید که درد کمر عموماً در یک سمت اتفاق می‌ افتد و ممکن است عملکرد یک پا از دیگری ضعیف‌ تر به نظر برسد.

اما درد لگن با وجود دیسک کمر کاملاً شایع است، اما کسانی که این عارضه را در حد خفیف تجربه می‌ کنند تنها در یک سمت لگن درد را تجربه کرده و به صورت مقطعی اتفاق می‌ افتد همچنین احتمال به دام افتادن عصب سیاتیک هم وجود دارد، از این رو ممکن است در یک سمت باسن درد و گرفتگی را حس نمایند.

معمولا دیسک کمر خفیف با علائمی همچون گزگز و بی‌ حس شدن یا مورمور شدن یک سمت بدن همراه است که معمولاً این حالات در قسمت پا، لگن و یا باسن بیش از دیگر بخش ها حس میشود.

اغلب متخصصان برای درمان دیسک کمر خفیف استراحت و کاهش فعالیت‌ های روزانه را روش مناسبی می‌ دانند و معتقدند که سایر روش‌ های غیر تهاجمی به درمان این آسیب کمک خواهد کرد.

اما زمانی که صحبت از دیسک کمر شدید میشود افراد به یاد دردهای دائمی و البته کوبنده می افتند به گونه‌ ای که حتی انجام فعالیت‌ های ساده برای آنها غیر ممکن میشود.

با وجود دیسک کمر شدید حتی هنگام استراحت و خوابیدن افراد درد زیادی را در کمر تجربه کرده و به مرور زمان از کار افتادگی و یا فلج شدن پا برای بیمار رخ می‌ دهد.

زمانی که دیسک کمر شدید اتفاق می‌ افتد درد پیش آمده در محل آسیب بسیار شدید است و حتی ممکن است سایر مسکن‌ ها و دارو درمانی پاسخگوی مناسبی برای تسکین درد نباشد، این افراد باید تحت درمان‌ های تخصصی قرار گرفته و در صورت نیاز فرایندهای تهاجمی مانند جراحی نیز انجام می‌ پذیرد.

علائم دیسک کمر در پاها

بسیاری از کسانی که به دیسک کمر مبتلا میشوند اولین نشانه‌ های این عارضه را در قسمت انتهایی بدن و پاها تجربه می‌ کنند به گونه‌ ای که درد اولیه نه تنها در ناحیه کمر بلکه در پاها حس شده و با احساس سوزش و حتی سردی همراه است.

اما به یاد داشته باشید که اگر احساس گرما یا سرما شدیدی را در ناحیه پا احساس می‌ کنید و به طور مرتب دچار گرفتگی و سفت شدن عضلات میشوید احتمالاً دیسک‌ ها آسیب دیده هستند و باید برای بررسی آنها اقدام کنید.

متخصصان فلج شدن اندام‌ های تحتانی بدن و ضعف شدید در پا را از نشانه‌ های دیسک‌ کمر می‌ دانند و معتقدند که عملکرد دیسک و ستون فقرات ارتباط مستقیمی با سلامت و وضعیت پا دارد.

اما دیگر علائم دیسک کمر را در پاها ممکن است با بی‌ حسی نیز تجربه کنید، اگر متوجه میشوید که بخش‌ های مختلفی از پا بی‌ دلیل بی‌ حس شده یا گزگز می‌ کند احتمالاً دیسک‌ ها آسیب دیده هستند و نوعی هشدار به شمار می‌ آید.

درمان دیسک کمر با ورزش

دردی که در ناحیه کمر اتفاق می‌ افتد دلایل مختلفی دارد اما اگر متخصصان ضمن بررسی‌ ها و تصویربرداری از ناحیه کمر متوجه شوند که آسیب پیش آمده مربوط به اختلال در عملکرد دیسک‌ ها است با انجام ورزش می‌ توانند شرایط را برای درمان دیسک آسیب دیده مهیا کرده و قطعاً به این واسطه از سایر روش‌ های تخصصی هم نتایج خوبی حاصل می‌ گردد.

هدف از انجام تمرینات ورزشی برای بهبود دیسک کمر تقویت عضلات مرکزی کمر است، مرکز ثقل بدن دارای عضلات بسیار مهم و وسیعی است که اگر با تمرینات ورزشی به تقویت آنها کمک کنید قطعاً فشار مضاعفی که به دیسک‌ ها وارد میشود برداشته شده و درد تسکین می‌ یابد.

انجام تمرینات ورزشی تحت نظر متخصصان باعث میشود که جریان خون در سراسر بدن بهبود یافته و فتق دیسک التیام می‌ یابد، به یاد داشته باشید که اگر جریان خون به درستی رخ دهد محدودیت‌ های زیادی که در عضلات به وجود آمده برطرف شده و به مرور زمان شاهد بهبود خواهید بود.

زمانی که دیسک کمر اتفاق می افتد اغلب متخصصان این عارضه را نشات گرفته از التهاباتی می‌ دانند که در این محدوده رخ داده و برای کاهش التهاب پیش آمده انجام تمرینات ورزشی را الزامی می‌ دانند.

اما اگر با دیسک کمر مواجه هستید انجام تمرینات ورزشی برایتان مناسب است اما به خاطر داشته باشید که در این خصوص نمی‌ توانید به تنهایی تصمیم گیری کنید و مهم است که تمرینات ورزشی مناسب را با فشار تعیین شده از طرف پزشک تحت نظر آنها انجام دهید.

روش‌های تشخیص دیسک کمر

اولین و بهترین روش برای تشخیص دیسک کمر انجام ام آر آی است.

به واسطه این نوع تصویربرداری متخصصان محل دقیق آسیب را مشخص کرده و اگر فتق یا بیرون زدگی در دیسک وجود داشته باشد مقدار و میزان آسیب مشخص خواهد شد و به این واسطه فرایندهای درمانی تخصصی‌ تر انجام میشود و هرگونه اختلال در روند درمان به حداقل خواهد رسید.

اما روش‌ های دیگر مانند سی تی اسکن نیز در زمینه بررسی آسیب‌ های مربوط به ستون فقرات کارایی دارد.

با انجام سی تی اسکن و این نوع تصویربرداری متخصصان می‌ توانند آسیب دیدگی ناحیه دیسک‌ ها را جزئی‌ تر بررسی کرده و مطابق با وضعیت بیماران فرایندهای درمانی را انجام خواهند داد.

اما اگر نیاز باشد که متخصصان تصویربرداری را از بافت‌ کلی استخوان‌ ها و اندام‌ های داخلی انجام دهند از اشعه ایکس استفاده می‌ کنند.

این نوع تصویربرداری خطری برای بیماران ندارد اما پزشک را از وضعیت بیماری و شدت آن آگاه می‌ کند.

متخصصان میلوگرام را به واسطه تزریق ماده مخصوص روشی مناسب برای تصویربرداری از کانال نخاعی می‌ دانند.

اگر متخصصان متوجه شوند که تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد درد در ناحیه کمر شده است میلوگرام را انجام داده تا وضعیت نخاع و نحوه قرارگیری آن را جزئی‌ تر بررسی نمایند.

وجود روش‌ های تشخیصی مختلف باعث میشود تا پزشکان عملکرد بسیار دقیق و جزئی‌ تری داشته و شرایط برای رفع و درمان آسیب‌ های ناحیه کمر به ویژه ستون فقرات فراهم میشود.

از دیگر روش‌ های مناسب برای بررسی قسمت‌ های مختلف ناحیه کمر می‌ توان به الکترومیوگرافی اشاره کرد.

البته nsc هم روشی مناسب است و متخصصان با اندازه‌ گیری سرعت و قدرت فعالیت‌ های الکتریکی عصب با دقت بالاتری میزان آسیب دیدگی‌ ها را تشخیص می‌ دهند.

همچنین می‌ توان برای اندازه‌ گیری پاسخ عضلات یا فعالیت‌ های الکتریکی عضله نسبت به تحریک عصبی از این روش‌ های مناسب استفاده نمود.

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر
درمان دیسک کمر

با وجود دیسک‌ های آسیب دیده دردی بسیار زیاد در ناحیه کمر رخ می‌ دهد.

این مسئله برای افراد غیر قابل تحمل است زیرا آنها هنگام انجام فعالیت‌ های مختلف و البته هنگام راه رفتن یا استراحت این دردها را تجربه کرده و برای هر فرد مطابق با میزان آسیب شدت متفاوتی خواهد داشت.

اما اگر متخصصان دیسک کمر را به طور قطعی تشخیص دهند با چند راهکار ساده به افراد آموزش می‌ دهند که به تسکین درد کمک کرده و شرایط را برای بهبود سریع‌ تر فراهم سازند.

یکی از روش‌ های موثر بر بهبود آسیب دیدگی دیسک‌ ها انجام ورزش‌ های مناسب و آهسته است.

اگر به طور روزانه زمانی را به پیاده‌ روی اختصاص دهید و با سرعت متوسط در سطح کاملاً صاف قدم بردارید با تقویت عضلات ستون فقرات روند بهبود دیسک‌ ها را سرعت می‌ بخشید، ناگفته نماند که پیاده‌ روی را باید تا زمانی ادامه دهید که دردی را در ناحیه کمر حس نکنید.

مطالعه بیشتر:  متاستاز سرطان ریه

از طرف دیگر استفاده از کمپرس گرم باعث کاهش گرفتگی عضلات ناحیه کمر شده و برای تسکین درد روشی مناسب است.

البته با کمپرس گرم بهبود جریان خون اتفاق افتاده و این مسئله به کمتر شدن دردها در ناحیه کمر، پا و دیگر بخش‌ ها کمک می‌ کند.

اما در مواردی متخصصان در کنار کمپرس گرم، کمپرس سرد را مناسب می‌ دانند.

اگر افراد جراحی دیسک کمر انجام داده باشند برای کمتر کردن التهابات ناشی از عمل و دستکاری دیسک‌ ها کمپرس سرد روشی موثر خواهد بود.

البته برای بیرون زدگی دیسک‌ ها حتی بدون انجام جراحی کمپرس سرد نتیجه مناسبی به همراه دارد.

اگر برای درمان دیسک کمر متخصصان دارو درمانی را برای شما مناسب می‌ دانند بهتر است که بدون سهل انگاری و بی‌ توجهی از داروهای مصرفی با دوز مشخص و در زمان معین استفاده کنید.

معمولا داروهای تجویزی برای درمان دیسک کمر محصولات ضد التهابی، مسکن‌ ها و شل کننده‌ های عضلات هستند که باید تحت نظر متخصصان از این داروها استفاده کرده و اثرگذاری مثبت را خیلی زود تجربه خواهید کرد.

اما برای درمان دیسک کمر فیزیوتراپی و طب فیزیکی نیز روشی مناسب خواهد بود.

متخصصان در طی جلسات مختلف فیزیوتراپی به عضلات شوکی کنترل شده وارد کرده و این مسئله باعث میشود که فشار وارده بر ناحیه دیسک‌ ها برداشته شده و با تقویت عضلات فشار وارد به بخش‌ های مختلف تقسیم شده و شرایط برای بهبود دیسک‌ های آسیب دیده فراهم می‌ گردد.

از طرفی متخصصان لیزر درمانی را روشی نوین و البته کاربردی برای درمان دیسک کمر می‌ دانند.

با استفاده از امواج نوری و مادون قرمز متخصصان می‌ توانند شرایط را برای گردش خون بهتر فراهم کرده و به دنبال آن درد تسکین می‌ یابد، همچنین در موارد شدیدتر تزریق استروئید اپیدورال روشی مناسب خواهد بود.

در چنین فرایندی متخصصان با تصویربرداری محل دقیق فشار به ریشه عصب مهره‌ های کمری را تعیین کرده و مستقیماً دارو را به این قسمت تزریق می‌ کنند و اثرگذاری آن را خیلی سریع شاهد خواهید بود.

اگر متخصصان تشخیص دهند که دیسک کمر با سایر روش‌ هایی غیر از جراحی قابل درمان است، فرایندهای تخصصی و نوین همچون اوزون تراپی را روشی مناسب می‌ دانند.

در این فرایند با تزریق گاز اوزون درد پیش آمده در ناحیه دیسک‌ ها کنترل میشود.

البته شما می‌ توانید در طی ساعاتی از روز با استفاده از کمربند طبی به تقویت عضلات و ثبات ستون فقرات کمک کرده و در این شرایط روند بهبود دیسک‌ ها با سرعت بالاتری طی میشود.

عوارض ناشی از جراحی دیسک کمر

عوارض ناشی از جراحی دیسک کمر
عوارض ناشی از جراحی دیسک کمر

گاهی اوقات متخصصان شدت آسیب دیدگی دیسک کمر را آنقدری می‌ دانند که با سایر روش‌ های درمانی قابلیت بهبود نداشته و افراد درد بسیار زیادی را متحمل میشوند.

در چنین موقعیتی تنها راه برای درمان آسیب پیش آمده جراحی است.

اما متخصصان معتقدند که این فرایند درمانی پرتهاجم مانند دیگر عمل‌ ها ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد که مهمترین آنها را در این مطلب برایتان شرح خواهیم داد تا در صورت انجام جراحی با مراقبت بیشتر از بروز چنین عوارضی پیشگیری نمایید.

بعد از انجام جراحی دیسک کمر ممکن است در محل زخم و برش عفونتی ایجاد شود.

انواع آلودگی‌ ها ممکن است از اتاق عمل، بخش‌ های مختلف بیمارستان و حتی در محیط خانه به بیمار منتقل شود.

پس مهم است که همواره برای بهبود زخم‌ ها و برش‌ های ناشی از عمل جراحی مراقبت‌ های گفته شده توسط پزشک را انجام داده و با انواع مواد ضدعفونی کننده از تجمع باکتری‌ ها و میکروب‌ ها جلوگیری نمایند.

برخی از افراد بعد از انجام جراحی بسته دیسک کمر ممکن است با عود مجدد بیماری مواجه شوند.

البته درصد محدودی از بیماران با این اختلال مواجه میشوند و ممکن است پارگی دیسک کمر رخ داده و شرایط برای درمان این نوع آسیب‌ ها بسیار سخت خواهد شد.

بعد از جراحی دیسک کمر متخصصان برای پیشگیری از آمبولی ریه انواع داروهای رقیق کننده خون را برای بیماران تجویز می‌ کنند.

ممکن است در پی این جراحی آسیب‌ هایی همچون لخته شدن خون در ریه برای بیماران اتفاق بیفتد و با حرکت آن در سایر عروق سلامت افراد به خطر خواهد افتاد.

از طرف دیگر ممکن است افراد نتیجه‌ ای که انتظار دارند را از جراحی کمر دریافت نکنند و علاوه بر باقیماندن آسیب در ناحیه دیسک‌ ها افراد دوره نقاهت بسیار سخت عمل را متحمل خواهند شد.

اما اگر متخصصان جراحی کمر را برای بهبود دیسک‌ ها الزامی بدانند مهم است که این عمل پر ریسک و مهم تحت نظر متخصصان برتر انجام شود.

اگر شرایط عمل به درستی پیش نرود ممکن است آسیب دیدگی در عصب‌ ها رخ داده و اختلالات حرکتی بسیار زیادی را در نواحی پا، کمر و دیگر بخش‌ ها تجربه خواهید کرد.

از دیگر عوارض مهم جراحی دیسک کمر باید به مشکل در مجاری ادراری اشاره کرد.

ممکن است در پی انجام این عمل افراد با تکرر ادرار یا بی‌ اختیاری ادرار مواجه شوند و البته احتمال بروز یبوست برای این افراد بسیار زیاد است.

نکات مهم برای طی کردن دوره نقاهت جراحی دیسک کمر

نکات مهم برای طی کردن دوره نقاهت جراحی دیسک کمر
نکات مهم برای طی کردن دوره نقاهت جراحی دیسک کمر

اگر متخصصان تنها راه درمان برای بهبود دیسک کمر را جراحی بدانند پس از عمل چندین مراقبت مهم را به بیماران یادآور شده تا بتوانند با رعایت نکات مهم از سلامت خود محافظت کنند و در مدت زمان بسیار کوتاهی بهترین نتیجه را از عمل جراحی دیسک کمر دریافت خواهند کرد.

مهم است که بعد از جراحی دیسک کمر برای پیشگیری از لخته شدن خون در عروق در حالت خوابیده قرار گرفته و به طور پیوسته پاهای خود را حرکت دهید، این کار باعث میشود تا هرگز آمبولی ریه بعد از جراحی اتفاق نیفتاده و سلامت فرد به خطر نخواهد افتاد.

بعد از جراحی دیسک کمر تا حدوداً ۵ روز از انجام هرگونه فعالیت‌ های ساده هم خودداری کنید، همچنین در این دوره حمام کردن ممنوع است و برای بهتر شدن برش‌ ها بهتر است که محل بخیه ها را به طور مرتب ضدعفونی کنید، البته حمام نرفتن به بهبود سریع تر زخم‌ ها کمک می‌ کند و عاملی برای جذب آلودگی و عفونت نخواهد بود.

اما داشتن رژیم غذایی متنوع بعد از جراحی دیسک کمر مسئله مهمی است، این افراد هیچ گونه محدودیت غذایی نداشته و می‌ توانند از انواع خوراکی‌ های مناسب استفاده کنند، اما توجه کنید که نباید شرایط را برای بروز یبوست فراهم کنید، هرگونه اختلال در سیستم گوارشی فشاری را به افراد وارد می‌ کند که باعث ایجاد درد در ناحیه کمر شده و روند بهبود با تاخیر مواجه میشود.

بعد از جراحی کمر مصرف انواع خوراکی‌ های مقوی و انواع ویتامین‌ ها ضروری است، زیرا به بهبود سریع تر زخم‌ ها و جوش خوردن بخیه‌ ها کمک شایانی می‌ کند.

همچنین باید از استعمال سیگار و دیگر انواع دخانیات خودداری کرده و به هیچ عنوان اجازه ندهید که رطوبت در ناحیه زخم‌ ها تجمع یابد، زیرا علاوه بر بهبود دیر هنگام محلی برای تجمع عفونت شده و عواقب و خطرات زیادی را در پی دارد.

بعد از انجام جراحی دیسک کمر باید به طور پیوسته پا را به آرامی حرکت داده یا پا را ماساژ دهید، ناگفته نماند که استفاده از جوراب واریس پا در کنار داشتن رژیم غذایی مناسب به بهبود سریع تر کمک کرده و شرایط برای ایستادن افراد و انجام فعالیت‌ های معمول سریع‌ تر فراهم میشود.

همچنین باید تحت نظر متخصصان چند روز بعد از عمل تحرک خود را آغاز کرده و هنگام خوابیدن چرخش مناسبی داشته باشید، با این شرایط عضلات تضعیف نمیشوند و علاوه بر بهبود دیسک‌ ها محدودیت‌ های حرکتی به طور کامل رفع خواهد شد.

مصرف داروهای تجویز شده برای بعد از جراحی مسئله مهمی است که باید به آن توجه کنید، اگر از انواع آنتی بیوتیک‌ ها استفاده می‌ کنید نباید به هیچ عنوان در مصرف آنها سهل انگاری کنید.

البته بعد از عمل انواع داروهای ضد التهاب نیز برای بیماران در نظر گرفته میشود که باید در دوز مشخص از آنها استفاده شود تا بهترین نتیجه را از این جراحی دریافت کنید. تزریق انواع داروهای ضد انعقاد برای بیمارانی که جراحی دیسک کمر داشته‌ اند الزامی می باشد، شما می‌ توانید این نوع داروها را در اطراف ناف و زیر پوست خود تزریق کنید و از هرگونه خطرات و عوارض ناشی از عمل محفوظ بمانید.

بعد از عمل دیسک کمر چگونه بخوابیم؟

بهتر است از پوزیشن‌های توصیه شده توسط پزشک خود برای خوابیدن استفاده کنید مانند:

  • خوابیدن به پشت (یک بالش مناسب در زیر زانو خود قرار می‌دهیم)
  • خوابیدن به پهلوها (یک بالش مناسب ما بین زانوهایمان قرار می‌دهیم)
  • خوابیدن به صورت جنینی (شبیه خوابیدن به پهلو است با این تفاوت که زانوها را به قفسیه سینه نزدیک می‌کنیم)

نکته قابل توجه این است که برای خواب بعد از جراحی روی تخت با بالشت و دشک مناسب بخوابید.

نکته پایانی

دکتر بابک سیف زاده جراح مغز و اعصاب و دارای بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب از آلمان و عضو آکادمی جراحان مغز و اعصاب و ستون فقرات المان می باشد و آماده خدمت رسانی به شما دوستان عزیز در شهر شیراز می باشد و درمان قطعی دیسک کمر در شیراز را انجام میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر