تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

درد پشت سرشانه چیست؟
درد پشت سرشانه چیست؟

علت درد پشت شانه چیست؟ آسیب دیدگی شانه یکی از مشکلاتی است که باعث محدودتر شدن دامنه حرکتی دست میشود، اما درد شانه در انتهای روز و پس از انجام فعالیت‌ های زیاد طبیعی است اما به شرط آنکه با استراحت بیشتر درد تسکین پیدا کرده و به طور کامل رفع شود. اما به خاطر […]

علت درد پشت شانه چیست؟

آسیب دیدگی شانه یکی از مشکلاتی است که باعث محدودتر شدن دامنه حرکتی دست میشود، اما درد شانه در انتهای روز و پس از انجام فعالیت‌ های زیاد طبیعی است اما به شرط آنکه با استراحت بیشتر درد تسکین پیدا کرده و به طور کامل رفع شود.

اما به خاطر داشته باشید که اگر درد پشت سرشانه برای مدت طولانی ادامه پیدا کند نشانه خوبی نبوده و با راهکارهای خانگی و استفاده از انواع ماساژور یا کمپرس گرم و سرد نمی‌ توانید این دردها را تسکین دهید.

درد سرشانه می‌ تواند گاهاً موقتی بوده یا در مواقعی به صورت دائمی رخ می‌ دهد، دردهای مزمن محدودیت زیادی را برای افراد به همراه داشته و زمانی که برای مدت طولانی ادامه پیدا می‌ کند باعث پدیدار شدن مشکل در دیگر قسمت‌ های بدن نیز خواهد شد.

اگر عضلات دست فعالیت کافی نداشته باشند به مرور زمان تحلیل رفته و حتی ممکن است خشکی مفاصل اتفاق بیفتد.

از مهمترین دلایل درد پشت سرشانه باید به کشیدگی تاندوم‌ ها اشاره کرد، البته این مسئله جای نگرانی نداشته و با طی کردن دوره درمان هر چند طولانی قابل بهبود است.

تاندوم‌ ها بافت‌ های بسیار محکم هستند که وظیفه اتصال عضلات به استخوان‌ ها را بر عهده دارند، اما اگر بر اثر فعالیت‌ های زیاد و یا آسیب، تاندوم‌ ها دچار کشیدگی یا پارگی شوند اختلالات جدی در عملکرد عضلات اتفاق می‌ افتد و اگر این عارضه در سرشانه و قسمت پشتی آن رخ دهد عملاً حرکت دست غیر ممکن شده و درد بسیار زیادی را متحمل خواهید شد.

از دیگر عوامل موثر بر ایجاد درد پشت سرشانه باید به بورسیت شانه اشاره کرد، زمانی که بورسیت با التهاب مواجه میشود قطعاً درد زیادی را در این محدوده احساس کرده و التهاب در این کیسه‌ های کوچک که بین استخوان و تاندوم قرار می‌ گیرد باعث ایجاد دردهای مزمن و محدودیت‌ های حرکتی وسیع خواهد شد.

مطالعه بیشتر:  تومور هیپوفیز چیست؟

در مواردی متخصصان درد شانه را مربوط به پارگی  روتاتور کاف می دانند، بسیاری از کسانی که ورزش‌ های خاص انجام می‌ دهند و مرتباً دست را به سمت بالا کشش می‌ دهند بیش از دیگران در معرض آسیب دیدگی و پارگی روتاتور کاف قرار خواهند گرفت.

اما از دیگر دلایل درد پشت سرشانه می ‌توان به کهولت سن نیز اشاره کرد، با افزایش سن و افت خونرسانی به بخش‌ های مختلف بدن ممکن است شاهد آسیب دیدگی در تاندوم‌ ها بوده و از آنجایی که ترمیم آنها به کندی انجام میشود افراد درد زیادی را متحمل خواهند شد.

از دیگر دلایل درد در قسمت‌ های مختلف شانه باید به التهاب مفاصل اشاره کرد، البته مشکلات دیگر مانند پارگی غضروف‌ ها و رگ به رگ شدن گردن یا شانه می‌ تواند باعث ایجاد درد در این محدوده شود.

اگر بازو دچار خشکی یا گرفتگی شود درد زیادی را متحمل شده و اغلب خطرناک هستند، اما متخصصان دردی که در پشت شانه اتفاق می‌ افتد را از نشانه‌ های اولیه حملات قلبی می‌ دانند، در مواردی به آسیب طناب نخاعی مربوط شده و باید حتماً برای بررسی آن به پزشک مراجعه کنید.

درمان درد پشت سرشانه

درمان درد پشت سرشانه
درمان درد پشت سرشانه

دردی که در ناحیه شانه و حتی سرشانه اتفاق می‌ افتد محدودیت‌ های زیادی در پی داشته و دامنه حرکتی دست را به طور کامل محدود می‌ کند.

اما متخصصان در چنین موقعیتی با استفاده از سایر روش‌ های تشخیصی سعی دارند علت آسیب را پیدا کرده تا بهترین شیوه درمانی را انجام دهند.

متخصصان اغلب فیزیوتراپی را برای کاهش درد مناسب دانسته و ضمن تقویت عضلات می‌ توانند این عارضه را برطرف نمایند.

اما انجام تمرینات ورزشی مختص سرشانه بر بهبود آسیب پیش آمده بی‌ تاثیر نخواهد بود، همچنین ماساژ درمانی تا حد زیادی موثر بوده و با افزایش خونرسانی به ناحیه سرشانه عملکرد بهتر عضلات و ترمیم بافت‌ های آسیب دیده را شاهد خواهید بود.

مطالعه بیشتر:  سندروم طناب مرکزی

در مواردی متخصصان با توجه به شدت آسیب و علت آن طب سوزنی، مگنت تراپی و لیزر درمانی را کاربردی دانسته و هر کدام از آنها که با نتایج بهتر همراه باشد برای مراجعین در نظر گرفته میشود.

اگر با درد سرشانه مواجه هستید نباید به هیچ عنوان درمان‌ های خودسرانه را انجام دهید، زیرا ممکن است کوچک‌ ترین ماساژ بدون اصول صحیح باعث آسیب دیدگی‌ های وسیع‌ تر شده و شرایط درمان را سخت‌ تر می‌ کند.

مهم است که با وجود این نوع اختلالات و آسیب‌ ها برای کنترل درد و پیدا کردن علت آسیب حتما به متخصص مراجعه کرده و با استفاده از سایر روش‌ های تشخیصی قطعاً بهترین شیوه درمان برای بیماران در نظر گرفته میشود و ضمن بازسازی بخش‌ های آسیب دیده عملکرد طبیعی بازو و سرشانه بازگشته و هرگز متحمل درد نخواهید شد.

اما اگر متخصصان از سایر روش‌ های گفته شده به نتایج مناسب دست پیدا نکنند و آسیب دیدگی بسیار وسیع باشد نیاز است که برای ایجاد اصلاحات بر بخش‌ های آسیب دیده از جراحی استفاده کنند، این شیوه درمانی تا حد زیادی موثر بوده و باید توسط متخصصان با تجربه و آگاه انجام پذیرد.

پیشگیری از ایجاد درد پشت سرشانه

پیشگیری از ایجاد درد پشت سرشانه
پیشگیری از ایجاد درد پشت سرشانه

دردهایی که در بخش‌ های مختلف بدن پدیدار میشوند تا حدودی نگران کننده و جدی هستند و باید سریعاً برای درمان آنها اقدام کنید.

اما برخی از اندام‌ های حرکتی مانند دست نقش بسیار مهمی در روال طبیعی بدن داشته و هر کدام از قسمت‌ های آن که با اختلال مواجه شود سیستم حرکتی به طور کامل مختل خواهد شد، متخصصان معتقدند که سرشانه بخش مهمی از دست شمار آمده که عملکرد دیگر بخش‌ ها به آن وابسته خواهد بود.

اما برای پیشگیری از درد سرشانه و قسمت‌ های جلویی و پشتی آن حتماً باید با انجام تمرینات ورزشی اصولی و پیوسته به تقویت عضلات کمک کنید، اگر قدرت و استقامت عضلات و تاندوم‌ های کلاهک نگهدارنده را به این واسطه افزایش دهید به هیچ عنوان حتی در صورت آسیب‌ ها و اختلالات و تمرینات ورزشی پیشرفته با درد و آسیب مواجه نخواهید شد.

مطالعه بیشتر:  صرع چیست؟

همچنین اگر با کوفتگی عضله مواجه هستید مهم است که سریعاً میزان تمرینات و فعالیت‌ های خود را کاهش داده و با کمتر کردن دامنه حرکتی از فشار مضاعف به بخش‌ های مختلف جلوگیری نمایید، به خاطر داشته باشید اگر در گذشته آسیب‌ های شانه‌ ای را تجربه کرده و روند درمان را سپری کرده‌ اید و با انجام سایر تمرینات گاهاً این درد به سراغ شما می‌ آید  می‌ توانید بعد از هرگونه فعالیت سنگین ۱۵ دقیقه از کمپرس یخ استفاده کرده تا از آسیب‌ های بیشتر جلوگیری کنید.

بسیاری از افراد در مورد حساسیت سایر عضلات و بخش‌ های مختلف بدن آگاهی کافی ندارند و تصور می‌ کنند که با هر شرایط جسمانی می‌ توانند فعالیت‌ های مورد علاقه خود را انجام دهند اما مهم است بدانید که مراقبت از عضلات وظیفه هر فرد است، اگر تمرینات ورزشی خاصی را انجام می‌ دهید نباید به هیچ عنوان با بدن سرد اقدام به تمرینات تخصصی کنید.

مهم است که قبل از تمرین برای گرم کردن بدن از حرکات کششی استفاده کرده تا مبادا حین ورزش فشار مضاعف به عضلات و تاندون‌ ها وارد شود.

همچنین پس از انجام سایر فعالیت‌ های جسمانی مهم است که برای آرامش بیشتر عضلات و افزایش مقاومت آنها بدن را با تمرینات کششی آهسته سرد کرده تا مبادا با درد، پارگی یا کشش تاندوم‌ ها و عضلات مواجه شوید.

با این حال باید بدانید که پیشگیری از آسیب‌ های جسمانی بهترین راه حل است زیرا پروسه درمانی برای همه افراد آسان نبوده و ممکن است ضمن محدودیت‌ های وسیع و طولانی مدت متحمل صرف هزینه‌ های بیشتر نیز شوید، مراقبت از بدن را باید یاد گرفته تا از اختلالات جدی پیشگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر