تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

خونریزی و ضایعات عروقی مغز
علائم خونریزی مغزی

علت بروز خونریزی مغزی خونریزی مغزی عارضه جسمانی خطرناک است و در پی نشت خون از عروق در مغز اتفاق می‌ افتد. سرعت خونریزی مغزی به اختلال پیش آمده در این محدوده بستگی دارد و مهم است که از این عارضه پیشگیری کرده و بدانید که خونریزی مغزی می‌ تواند سلامت جانی افراد را تهدید […]

علت بروز خونریزی مغزی

خونریزی مغزی عارضه جسمانی خطرناک است و در پی نشت خون از عروق در مغز اتفاق می‌ افتد.

سرعت خونریزی مغزی به اختلال پیش آمده در این محدوده بستگی دارد و مهم است که از این عارضه پیشگیری کرده و بدانید که خونریزی مغزی می‌ تواند سلامت جانی افراد را تهدید کند.

از مهمترین دلایل ایجاد خونریزی مغزی می‌ توان به اصابت ضربه به سر اشاره کرد.

معمولاً افتادن و یا برخورد با اشیای سخت سبب ایجاد خونریزی‌ های مغزی میشود اما علت اصلی این عارضه عموماً بالا بودن فشار خون است.

نوسان فشار خون مسئله ای خطرناک و نگران کننده است و اگر فشار خون بالاتر از حد نرمال باشد شانس ترکیدگی عروق خونی و خونریزی مغزی افزایش می‌ یابد.

سکته‌ های مغزی خود عاملی برای خونریزی مغزی می‌ باشند، همچنین افراد مبتلا به بیماری‌ های انعقادی خون معمولاً در معرض چنین آسیبی قرار خواهند گرفت.

به یاد داشته باشید که استفاده زیاد و بی‌ رویه از داروهایی مانند هپارین و وارفارین شانس ایجاد خونریزی مغزی را افزایش داده و می‌ تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد.

اما مشکلات دیگر مانند التهاب در عروق مغز و مصرف مواد مخدر مانند آنفتامین سبب بروز خونریزی‌ های مغزی میشود.

به یاد داشته که با دوری کردن از عوامل موثر بر خونریزی مغزی می‌ توانید از بروز این عارضه خطرناک پیشگیری کرده و همواره جسمی سالم و سلامت خواهید داشت.

علائم خونریزی مغز

علائم خونریزی مغز
علائم خونریزی مغز

عدم آگاهی افراد درباره علائم و مشکلات جسمانی باعث میشود تا فرصت طلایی جهت کنترل و درمان را از دست داده و مشکلات بسیار شدید برای آنها به وجود می‌ آید.

از مهمترین علائم خونریزی مغزی باید به سردردهای ناگهانی اشاره کرد که در پی پاره شدن رگ‌ ها اتفاق می‌ افتد، سردردهای شدید نشانه های غیر طبیعی هستند و خبر از یک عارضه جسمانی وسیع می‌ دهند.

مطالعه بیشتر:  علائم و درمان تومور نخاعی

در پی این آسیب اگر افراد با تهوع و استفراغ مواجه باشند نشان دهنده خونریزی مغزی است و مهم است که خیلی زود به پزشک مراجعه کرده و تمامی حالات و علائم خود را به طور دقیق شرح دهید.

اگر خونریزی مغزی در پی ضربات شدید به سر اتفاق بیفتد ممکن است افراد اختلال در بینایی و تکلم را تجربه کنند و به مرور زمان شاهد کاهش سطح هوشیاری افراد خواهید بود.

اما در موارد شدید در پی خونریزی مغزی افراد بی‌ حس شدن یک سمت بدن را تجربه می‌ کنند و ممکن است ضعف بسیار شدید در دست‌ ها و پاها و یا در یک سمت بدن اتفاق بیفتد،.

این ضعف به گونه‌ ای است که حتی افراد نمی‌ توانند اجسام سبک و کوچک را در دست بگیرند و با برهم خوردن تعادل بدن شرایط برای افراد سخت خواهد شد.

عوارض خونریزی مغز

عوارض خونریزی مغز
عوارض خونریزی مغز

از مهمترین عوارض ناشی از خونریزی مغزی باید به افزایش فشار در داخل مغز اشاره کرد.

از آنجایی که حجم خون در این محدوده زیاد میشود به بخش‌ های مختلف سر فشار وارد شده و همین مسئله سبب بروز دردهای غیر قابل تحمل میشود.

همچنین خونریزی مغزی عاملی برای آسیب به بافت‌ های ظریف مغز است، از آنجایی که در پی خونریزی مغزی خونرسانی و اکسیژن رسانی به بافت‌ های حساس مغز مختل میشود شانس ابتلا به سکته و از کار افتادگی بخش‌ های حساس مغز افزایش خواهد یافت.

این افراد بیش از دیگران در معرض فتق مغز قرار گرفته و احتمال ابتلا به ادم مغزی برای آنها افزایش می‌ یابد.

اغلب کسانی که خونریزی مغزی را تجربه می‌ کنند ممکن است با ایجاد لخته خون در پا یا ریه با آمبولی مواجه شوند، همچنین این عارضه می‌ تواند به بیماری‌ های زمینه‌ ای همچون عفونت ریه، نارسایی کلیوی و مشکلات کبدی ختم شود.

مطالعه بیشتر:  انواع تومور های مغزی و راه های درمان آن

قطعاً خونریزی مغزی حتی اگر در حد جزئی و محدود اتفاق بیفتد عوارضی را در پی دارد.

مهم است که با وجود این آسیب به هیچ عنوان به فرد بیمار فشار وارد نکرده و حتی اگر با تشنج مواجه میشود برای کنترل بدن هیچ نوع فشاری به جمجمه وارد نکنید.

به یاد داشته باشید که این افراد در معرض تشنج قرار می‌ گیرند و بهتر است که تمامی اشیا خطرناک را از آنها دور کرده و فرد را به پهلو بچرخانید تا ترشحات خارج شده از دهان سبب خفگی آنها نشود.

اگر متوجه میشوید که افراد با علائم و عوارض خونریزی مغزی مواجه هستند به هیچ عنوان از انواع دارو، غذا و یا آب برای آنها استفاده نکنید بهتر است که بیمار را جابجا نکرده و طی تماس با اورژانس از آنها بخواهید که برای مراقبت از بیمار شما را راهنمایی کنند و مهم است که فرد تحت شرایط کاملاً ایمن به بیمارستان انتقال داده شود.

پیشگیری از خونریزی مغزی

پیشگیری از خونریزی مغزی
پیشگیری از خونریزی مغزی

برای پیشگیری از خونریزی مغزی متخصصانی همچون دکتر بابک سیف زاده می‌ توانند شما را به خوبی راهنمایی کنند اما با یک تحقیق تکمیلی می‌ توانید با انجام راهکارهای موثر از ایجاد چنین آسیبی جلوگیری نمایید.

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل کمک می‌ کند تا از آسیب‌ های جسمانی خطرناک محفوظ بمانید، قطعاً رژیم غذایی سالم به عملکرد سایر ارگان‌ ها کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری‌ های خاص و خونریزی مغزی را کاهش می‌ دهد.

اما یک راهکار دیگر برای داشتن بدن سالم و پیشگیری از خونریزی مغزی کاهش وزن است، مهم است که با روش‌ های کاملاً ایمن و کاربردی اقدام به کاهش وزن کرده و اگر وضعیت بدن در حد متعادل باشد هرگز چنین اختلالاتی را تجربه نخواهید کرد، زیرا در کنار کاهش وزن دیابت، فشار خون و سطح کلسترول خون کنترل شده و در محدوده ایمن قرار می‌ گیرند.

مطالعه بیشتر:  دلایل ایجاد کمر درد و علائم و پیشگیری

علاوه بر موارد گفته شده انجام تمرینات ورزشی مرتب به سلامت بدن کمک می‌ کند و عاملی موثر برای پیشگیری از خونریزی مغزی خواهد بود، اما مصرف انواع خوراکی‌ ها و نوشیدنی‌ های حاوی الکل و استعمال انواع دخانیات بر بروز بیماری‌ های مغزی به ویژه خونریزی موثر است.

با ترک عادت ناسالم و اصلاح وعده‌ های غذا و عدم مصرف نوشیدنی‌ های الکلی می‌ توانید به سلامت بدن کمک کنید و اطمینان داشته باشید که با انجام این اصلاحات هرگز خونریزی مغزی برای فرد اتفاق نیفتاده و تمامی اعضا در سلامت کامل به عملکرد طبیعی خود ادامه خواهند داد.

اقدامات بعد از خونریزی مغزی

اقدامات بعد از خونریزی مغزی
اقدامات بعد از خونریزی مغزی

زمانی که افراد با علائم خونریزی مغزی و حالات نامناسب به پزشک مراجعه می‌ کنند متخصصان با استفاده از سایر روش‌ های تشخیصی بررسی خواهند کرد که آیا سلامت فرد در خطر است یا خیر.

اما اگر خونریزی مغزی اتفاق افتاده باشد شدت و میزان آسیب بررسی خواهد شد، اگر وسعت خونریزی مغزی بسیار زیاد باشد احتمال مرگ و یا فوت بیمار قوت پیدا می‌ کند و متخصصان خیلی سریع و فوری روش‌ های درمانی خاص مانند جراحی را انجام خواهند داد و تلاش می‌ کنند تا سلامت فرد را حفظ کرده و از خونریزی بیشتر و وسیع‌ تر جلوگیری خواهند کرد.

اما اگر در پی خونریزی مغزی پزشک متوجه تورم شدید در ناحیه مغز شود برای پیشگیری از تشدید آسیب جراحی انجام خواهد شد تا بتوانند خونریزی را متوقف کرده و خون پخش شده در مغز را جمع آوری می‌ کنند.

همچنین اگر خونریزی در حد جزئی و محدود اتفاق افتاده باشد و در ساعات اولیه فرد به مراکز درمانی مراجعه کند پزشک می‌ تواند خونریزی را کنترل کرده و نیاز به انجام جراحی‌ های پر تهاجم نخواهند داشت.

مهم است بدانید که اگر خونریزی در حد جزئی باشد و عملکرد مغز دچار اختلال نشود پزشک با دارو درمانی و فیزیوتراپی می‌ تواند آسیب‌ ها و مشکلات پیش آمده را برطرف نماید و با کمترین میزان عوارض این عارضه بهبود خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر