تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

جراحی لامینکتومی همراه با تمامی نکات
جراحی لامینکتومی

جراحی لامینکتومی چیست؟ هرگونه آسیب در ناحیه ستون فقرات محدودیت‌ های حرکتی زیادی را در پی داشته و دامنه حرکتی سایر اندام‌ ها را تا حد چشمگیری محدود می‌ کند. متخصصان برای درمان آسیب های مربوط به ستون فقرات مانند ساییدگی، شکستگی و یا از بین رفتن دیسک‌ ها جراحی لامینکتومی را مناسب می‌ دانند. […]

جراحی لامینکتومی چیست؟

هرگونه آسیب در ناحیه ستون فقرات محدودیت‌ های حرکتی زیادی را در پی داشته و دامنه حرکتی سایر اندام‌ ها را تا حد چشمگیری محدود می‌ کند.

متخصصان برای درمان آسیب های مربوط به ستون فقرات مانند ساییدگی، شکستگی و یا از بین رفتن دیسک‌ ها جراحی لامینکتومی را مناسب می‌ دانند.

زمانی که ستون فقرات با آسیب مواجه میشود بخش‌ های حساس‌ تر مانند اعصاب جانبی و همچنین نخاع تحت فشار قرار گرفته و این فشار مضاف و غیر استاندارد باعث ایجاد دردهای وسیع خواهد شد، اما متخصصان در چنین موقعیتی برای رفع آسیب جراحی لامینکتومی را مناسب می‌ دانند.

این جراحی برای بهبود فتق دیسک و همچنین آزادسازی اعصاب درگیر در ناحیه ستون فقرات مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

زمانی که درد در ناحیه کمر یا گردن شدت پیدا می‌ کند اگر متخصصان از دیگر روش‌ های درمانی نتیجه مناسب را کسب نکنند شرایط را برای انجام لامینکتومی فراهم می‌ سازند.

زمانی که آسیب‌ های عصبی رخ می‌ دهد مشکلاتی مانند بی‌ حسی دست‌ ها و پاها و یا ضعف‌ های جسمانی شدید پدیدار میشود.

ممکن است حتی در موارد شدید عملکرد روده، مثانه و دیگر اندام‌ ها با اختلال مواجه شوند، اما متخصصان برای رفع این عوارض انجام عمل لامینکتومی را مناسب می‌ دانند و معتقدند که این عمل روش درمانی موثری است که با کمترین عوارض انجام خواهد شد.

همواره توجه کنید که لامینکتومی هم مانند دیگر روش‌ های درمانی ممکن است عوارضی در پی داشته باشد.

نکته آنجاست که این عمل معمولا به صورت لاپاراسکوپی انجام میشود و با کمترین برش و جراحات این روش درمانی انجام می‌ پذیرد.

به همین دلیل است که عموم بیماران از این عمل نتیجه مناسب را کسب کرده و دوره نقاهت را بسیار آسان سپری می‌ کنند.

با این حال می‌ توان گفت که جراحی لامینکتومی در شمار فرایندهای درمانی کم تهاجم قرار دارد و روش درمانی مناسبی برای تعداد زیادی از بیماران خواهد بود.

اگر قرار باشد که متخصصان برای درمان و رفع آسیب‌ های ستون فقرات عمل لامینکتومی را انجام دهند با توجه به محدوده آسیب دیده برش‌ را در همان قسمت اجرا می‌ کنند.

اگر آسیب دیدگی در قسمت گردن باشد برش برای جراحی در بالاترین قسمت ستون فقرات انجام میشود و زمانی که درد در دیگر بخش‌ ها رخ دهد بخش پایینی کمر برای انجام جراحی برش داده میشود.

زمانی که برای این جراحی آماده میشود متخصصان این اطمینان را به شما می‌ دهد که عمل بسیار آسان سپری شده و مدت زمان آن بسیار کوتاه است و البته جراحت بسیار محدودی داشته و برشی که برای عمل ایجاد میشود نهایتاً ۲ سانت خواهد بود.

جراحی لامینکتومی یکی از روش‌ های درمانی نوین و البته دقیق است که متخصصان باید این عمل را با مهارت کافی انجام داده تا ضمن دریافت نتیجه مطلوب و درمان قطعی آسیبی به بخش‌ های دیگر وارد نکنند.

این عمل حساسیت بسیار زیادی دارد و تنها پزشکان با تجربه در انجام این روش درمانی موفق خواهند بود.

برخی از افراد زمانی که درد در ناحیه گردن، کمر و یا بخش‌ های مختلف ستون فقرات تجربه می‌ کنند ممکن است با این تصور مواجه شوند که نیاز است برای بهبود عمل لامینکتومی را انجام دهند.

توجه کنید که متخصصان ابتدا روش‌ های درمانی ساده‌ تر را در پیش می‌ گیرند و اگر ضمن مصرف انواع داروها و انجام فیزیوتراپی یا کاردرمانی بهبود حاصل نشد پس از آن متخصصان برای این نوع جراحی شرایط را فراهم خواهند کرد.

توجه کنید که عموماً جراحی آخرین شیوه درمان برای آسیب‌ های جسمانی است.

چرا ممکن است به لامینکتومی نیاز داشته باشم؟

چرا ممکن است به لامینکتومی نیاز داشته باشم؟
چرا ممکن است به لامینکتومی نیاز داشته باشم؟

بسیاری از کسانی که با آسیب دیدگی ستون فقرات مواجه هستند همواره این نگرانی را در ذهن دارند که مبادا نیاز به انجام روش‌ های درمانی پر تهاجم مانند جراحی داشته باشند.

اما در مواردی با توجه به شدت و نوع آسیب و وضعیت جسمانی بیماران متخصصان تصمیم می‌ گیرند که جراحی لامینکتومی را انجام داده تا از وسعت گرفتن آسیب‌ های پیش آمده پیشگیری نمایند.

زمانی که متخصصان اقدام به درمان آسیب‌ های پیش آمده در ستون فقرات می‌ کنند ابتدا روش‌ های معمول و محافظه‌ کارانه را انجام داده و عموماً افراد با دارو درمانی و فیزیوتراپی و حتی کار درمانی نتایج خوبی به دست می‌ آورند.

اما اگر ضمن انجام تمامی این روش‌ ها پزشک متوجه شود که وضعیت بیمار رو به بهبود نبوده و هر لحظه شرایط وخیم‌ تر میشود از جراحی لامینکتومی استفاده کرده که یک روش درمانی فوری و قطعی برای آسیب‌ های ستون فقرات است.

مطالعه بیشتر:  علائم و درمان تومور نخاعی

اما در موارد دیگر اگر به واسطه این نوع آسیب دیدگی فرد با ضعف‌ های شدید عضلانی مواجه شود و یا بی‌ حسی را در اندام‌ های تحتانی تجربه کند پزشک تشخیص می‌ دهد که وضعیت بیمار رو به وخامت است .

اگر شرایط برای جراحی فراهم نشود این افراد حتی نمی‌ توانند فعالیت‌ های شخصی و روزانه خود را به تنهایی انجام دهند.

در چنین مواقعی انجام جراحی لامینکتومی ضروری می‌ باشد تا پزشک بتواند هر چه سریع تر بهبود بیمار را حاصل کند.

اما نکته دیگری که باید بدانید این است که در پی ایجاد آسیب و اختلال در ستون فقرات ممکن است عصب ها تحت فشار قرار گرفته و به مرور زمان عملکرد طبیعی روده و مثانه از بین خواهد رفت و افراد هیچ نوع کنترلی بر عملکرد آنها نخواهند داشت.

زمانی که این اتفاق رخ دهد افراد با بی‌ اختیاری ادراری مواجه شده و این مسئله تا حد زیادی برای آنها سخت و نگران کننده است.

اما اگر متخصصان در چنین موقعیتی قرار بگیرند فرصتی برای انجام روش‌ های درمانی ساده‌ تر وجود ندارد و نیاز است که خیلی فوری جراحی لامینکتومی انجام شده تا وضعیت بیمار بهبود یابد و عملکرد طبیعی مثانه و روده به حالت قبل باز می‌ گردد.

با این حال برخی از آسیب‌ های مربوط به ستون فقرات آنقدر حساس و جزئی و البته خطرناک هستند که تنها راه درمان جراحی‌ هایی است که به واسطه انجام آن پزشکان می توانند اصلاحات لازم را بر روی بخش‌ های حساس مانند اعصاب انجام دهند.

همانطور که گفته شد آسیب در ستون فقرات محدودیت‌ های جسمانی و حرکتی زیادی در پی دارد و دامنه حرکتی بدن و سایر اندام‌ ها را محدود می‌ کند.

پس مهم که در صورت نیاز این عمل را تحت نظر متخصصان برتر انجام داده و همواره سلامت ستون فقرات را حفظ نمایید.

چگونه برای جراحی لامینکتومی آماده شوید؟

چگونه برای جراحی لامینکتومی آماده شوید؟
چگونه برای جراحی لامینکتومی آماده شوید؟

اگر متخصصان جراحی لامینکتومی را برای بهبود آسیب‌ های مربوط به ستون فقرات مناسب و الزامی بدانند نکاتی را به بیماران یادآور میشوند که باید تک به تک آنها را رعایت کرده تا با شرایط جسمانی ایده‌ آل برای عمل اقدام نمایند.

قبل از هر چیز متخصصان از مراجعین می‌ خواهند که با انجام آزمایشات و تصویربرداری‌ های دقیق پزشک را از وضعیت جسمانی خود آگاه کنند.

شما موظف هستید که قبل از عمل تمامی آزمایشات را انجام داده و هرگونه بیماری‌ های زمینه‌ ای و داروهای مصرفی خود را به پزشک اعلام کنید.

اگر متخصصان در مورد این جزئیات اطلاعات کافی داشته باشند حین عمل و بعد از آن راحت‌ تر می‌ توانند از سلامت بیماران محافظت کنند و از این رو روند جراحی به درستی پیش رفته و بازگشت سلامت بیمار حتمی خواهد بود.

اما دیگر مراقبت‌ ها قبل از جراحی نهایتاً به یک الی دو روز پیش از آن محدود میشود.

بیمارن موظفند که با ۸ الی ۱۰ ساعت ناشتا بودن برای جراحی اقدام کنند و حتماً متخصصان را قبل از عمل مجدداً از حساسیت‌ های دارویی و غذایی خود مطلع کنند.

متخصصان از بیمار می‌ خواهند که قبل از جراحی لباس مخصوص اتاق عمل را بر تن داشته و تمامی البسه از جمله لباس زیر و حتی جوراب خود را از تن خارج کنند.

مهم است که تمامی زیورآلات و تمامی وسایلی که قطعات فلزی دارند را از فرد جدا کرده و به هیچ عنوان با خود به اتاق عمل نبرند.

ساعتی قبل از انتقال به اتاق عمل بیماران موظفند که برای تخلیه ادرار اقدام کنند و باید با مثانه خالی برای جراحی آماده شوند.

توجه کنید که قبل از جراحی ممکن است برای پیشگیری از ابتلا به عفونت مقداری آنتی بیوتیک را از طریق سرم به بدن بیمار تزریق کنند و این کار برای محافظت از شخص خواهد بود.

رعایت نکات تمامی کوچک در بهبود وضعیت بیمار اثرگذار است و باعث میشود که حین عمل هرگز خطری سلامت شخص را تهدید نکند.

به عنوان مثال پزشکان به تمامی بانوان توصیه می‌ کنند که هرگونه مواد آرایشی را از سطح پوست پاکسازی کرده و لاک موجود روی ناخن را پاک کنند، با این کار پزشک راحت‌ تر می‌ تواند اکسیژن خون و فشار خون را اندازه‌گیری کرده و حین عمل با آگاهی بیشتری نسبت به وضعیت بیمار اقدامات درمانی انجام خواهد شد.

توجه داشته باشید که نباید یک هفته قبل از انجام جراحی به هیچ عنوان از مواد غذایی نامناسب استفاده کنید.

مطالعه بیشتر:  تشنج در کودکان و بزرگسالان_کما چیست؟

انواع خوراکی‌ هایی که منجر به یبوست میشود و مواد غذایی نفاخ را حذف کرده و از خوراکی‌ های ملین و غذاهای آبکی مانند سوپ‌ های مقوی استفاده کنید.

چنین رژیم غذایی حتی تا بعد از جراحی نیز ادامه پیدا می‌ کند و مهم است که مراقبت‌ های قبل از عمل و بعد از آن را دقیقاً رعایت کرده تا نتیجه‌ ای که انتظار می‌ رود از این شیوه درمانی حاصل گردد.

در طی جراحی لامینکتومی چه اتفاقی می افتد؟

در طی جراحی لامینکتومی چه اتفاقی می افتد؟
در طی جراحی لامینکتومی چه اتفاقی می افتد؟

برای آغاز جراحی لامینکتومی ستون فقرات متخصصان ابتدا بیمار را معاینه کرده تا متوجه شوند که آیا فرد شرایط انجام جراحی را دارد یا خیر.

پس از آن نتیجه تمام آزمایشات و تصویربرداری‌ ها مجدداً بررسی میشود تا پزشک با آگاهی کامل در مورد بیمار خود بتواند این جراحی را انجام دهد.

در قدم اول متخصصان یک لباس مخصوص اتاق عمل به بیمار ارائه می‌ دهند و با پوشیدن آن می‌ توانند به محل جراحی دسترسی راحتی داشته باشند.

عموماً جراحی لامینکتومی با بیهوشی کامل انجام میشود و پس از تزریق داروی بیهوشی فرد در شرایط جراحی قرار گرفته و عمل آغاز میشود.

معمولاً برای انجام جراحی لامینکتومی نیاز است که بیمار بر روی شکم و یا به پهلو بخوابد تا پزشک دسترسی کاملی به محل آسیب دیده داشته باشد، سپس متخصصان جراحی لامینکتومی را به صورت لاپاراسکوپی آغاز می‌ کنند.

یک برش ۲ سانتی در بخش خاصی از کمر ایجاد میشود تا محل عبور دستگاه‌ های مخصوص باشد.

از طریق تصاویر دریافتی متخصصان می‌ توانند بخش آسیب دیده را مشاهده کرده و اصلاحات لازم را انجام می‌ دهند، عمل در مدت زمان کوتاهی سپری میشود و تمامی اصلاحات لازم صورت می‌ پذیرد.

پس از رفع آسیب متخصصان می‌ توانند دستگاه‌ های مربوط به عمل را خارج کرده و ناحیه برش خورده را بخیه می‌ زنند.

ناگفته نماند که در طی جراحی متخصصان مرتباً فشار خون، جریان خون، ضربان قلب و اکسیژن خون بیمار را بررسی کرده تا از سلامت شخص و نرمال بودن علائم حیاتی اطمینان حاصل نمایند.

هر چه میزان آسیب و صدمات مربوط به ستون فقرات بیشتر باشد مدت زمان عمل افزایش می‌ یابد.

با این حال متخصصان تمامی تجربه و مهارت خود را به کار گرفته تا با استفاده از تجهیزاتی که در اختیار دارند هرگونه آسیب پیش آمده در ستون فقرات را رفع کنند و این شرایط به بهبود وضعیت بیمار کمک کرده و هرگونه محدودیت‌ های پیش آمده رفع خواهد شد.

خطرات جراحی لامینکتومی

خطرات جراحی لامینکتومی
خطرات جراحی لامینکتومی

انجام هرگونه جراحی در بخش‌ های مختلف بدن معمولاً عوارض کوتاه مدت یا طولانی مدتی را به همراه دارد و عمل لامینکتومی از چنین مسئله‌ ای مستثنا نخواهد بود.

اما همواره توجه کنید که خونریزی بعد از جراحی لامینکتومی امری  شایع است.

این عارضه نهایتاً طی چند روز بهبود پیدا کرده و به طور کامل رفع میشود.

اما اگر از محل جراحی همه روزه شاهد خونریزی‌ های وسیع هستید بهتر است به پزشک خود اطلاع داده تا بررسی‌ های دقیق انجام شود، زیرا این عارضه خطرناک است و علاوه بر به خطر انداختن سلامت بیمار در نتیجه عمل نیز اشکالاتی ایجاد می‌ کند.

از دیگر آسیب‌ های شایع بعد از جراحی می‌ توان به عفونت اشاره کرد.

بر اثر سهل انگاری افراد در زمینه تعویض زود هنگام پانسمان زخم ممکن است عفونت در این محدوده اتفاق افتاده و علاوه بر درد و التهاب زیاد، مشکلات دیگر را در پی دارد.

اگر چنین عارضه‌ ای رخ دهد متخصصان مصرف آنتی بیوتیک را ضروری می‌ دانند و فرد باید دوز مشخصی از آنتی بیوتیک را مصرف کرده تا عفونت پیش آمده رفع شود، در غیر این صورت عفونت به لایه‌ های داخلی کشیده میشود و ممکن است بخش‌ های مختلف ستون فقرات را درگیر کند و این عارضه تا حد زیادی خطرناک خواهد بود.

یکی از آسیب‌ های نادر که ممکن است بعد از انجام جراحی لامینکتومی پدیدار شود آسیب رسیدن به اعصاب و بافت‌ های حساس در ستون فقرات است.

معمولاً این عارضه در پی سهل انگاری پزشک اتفاق می‌ افتد اما مهم است بدانید که یک آسیب جبران ناپذیر و خطرناک بوده و نباید به هیچ عنوان چنین آسیبی رخ دهد زیرا محدودیت‌ های حرکتی زیادی در پی دارد.

 اما برخی از عوارض ناشی از جراحی لامینکتومی خطرناک نیستند مانند زمانی که اسکار ناشی از زخم بر جای مانده و ممکن است افراد بابت جای زخم ناراحت باشند اما این عارضه نهایتاً با استفاده از انواع کرم‌ های ترمیم کننده رفع میشود و اصلاً جای نگرانی ندارد بلکه مهم است در طی کردن دوره نقاهت حساسیت زیادی به خرج داده و پس از بهبود کامل بخیه می‌ توانید با لیزر یا استفاده از کرم‌ های ترمیمی جای زخم را رفع کنید.

مطالعه بیشتر:  بهترین جراح دیسک کمر در ایران

مراقبت‌ های بعد از جراحی لامینوکتومی

مراقبت‌ های بعد از جراحی لامینوکتومی
مراقبت‌ های بعد از جراحی لامینوکتومی

بعد از انجام جراحی لامینکتومی متخصصان چند نکته مهم را به بیماران یادآور میشوند و از آنها می‌ خواهند که این دوره حساس را به سلامت سپری کرده تا نتیجه مطلوب از این جراحی حاصل شود.

در غیر این صورت ممکن است علاوه بر عدم دریافت نتیجه مطلوب سلامت فرد به خطر افتاده و آسیب‌ های جدید و البته خطرناک پدیدار خواهد شد.

بعد از انجام جراحی لامینکتومی فرد موظف است تا مدت زمان تعیین شده از طرف پزشک استراحت کند و به هیچ عنوان نباید برای انجام فعالیت‌ های روزانه عجله کند.

این افراد به هیچ عنوان نباید اجسام سنگین را بلند کرده یا جابجا کنند و حتی هنگام نشستن و برخاستن و حتی خوابیدن نباید فشاری به کمر خود وارد نمایند.

اما اگر متخصصان بعد از جراحی لامینکتومی انجام فیزیوتراپی را الزامی می‌ دانند حتماً برای تقویت عضلات این کار را انجام دهید و تا تعداد جلسات معین از طرف پزشک به مراکز مربوطه مراجعه کنید.

با این کار می‌ توانید سلامت کمر را بازگردانده و ستون فقرات بدون محدودیت به کار خود ادامه خواهد داد.

اگر بعد از جراحی لامینکتومی متخصصان انواع داروها، آنتی بیوتیک و یا مسکن را برایتان در نظر می‌ گیرند حتماً آنها را تهیه کرده و در زمان بندی مناسب با دوز مشخص مصرف کنید.

بهتر است که مصرف داروها را تا زمانی که پزشک توصیه می‌ کند ادامه داده و قطعاً این کار به بهبود آسیب پیش آمده در ستون فقرات کمک می‌ کند و خیلی زود نتیجه‌ ای که انتظار دارید از لامینکتومی حاصل می‌ گردد.

تمامی کسانی که جراحی را در ناحیه کمر تجربه کرده‌ اند می‌ دانند که اگر در دوره مراقبت‌ های بعد از عمل یبوستی اتفاق بیفتد تا حد زیادی برای آنها خطرناک است و آسیب‌ های گوارشی فشار مضاعفی را به بخش آسیب دیده وارد می کند.

پس مهم است که حتماً از انواع غذاهای مایع و مقوی استفاده کرده تا علاوه بر تامین نیاز بدن از بروز یبوست جلوگیری نمایید.

این کار باعث میشود تا هرگز فشارها و آسیب‌ های ناشی از این اختلال گوارشی را تجربه نکرده و در روند بهبود بعد از جراحی با مشکل مواجه نخواهید شد.

بسیاری از افراد تمایل دارند بعد از انجام جراحی لامینکتومی به دلیل محدودیت‌ هایی که تجربه کرده‌ اند خیلی زود به روال طبیعی بازگشته و علاوه بر فعالیت‌ های شخصی تمرینات ورزشی هم انجام دهند.

توجه کنید تا زمانی که پزشک اجازه نداده نمی‌ توانید هیچ نوع فعالیت اضافه انجام دهید البته انجام تمرینات خاص و فعالیت‌ های کششی و نرمشی بعد از عمل الزامی است اما نحوه انجام آنها را پزشک به شما آموزش می‌ دهد.

بهتر است طبق گفته متخصصان و در حالات و پوزیشن‌ های مناسب این تمرینات را انجام دهید تا خیلی زود بدن به حالت قبل بازگشته و مشکلات حرکتی رفع خواهد شد.

سخن پایانی

سخن پایانی
سخن پایانی

هرگونه آسیب و اختلال در ناحیه کمر به ویژه ستون فقرات مشکلات زیادی را برای افراد به وجود می‌ آورد.

سایر اندام‌ های حرکتی نیز نمی‌ توانند عملکرد درستی داشته باشند.

اگر متخصصان انجام عمل لامینکتومی را برای رفع آسیب‌ های پیش آمده مناسب می‌ دانند بدون تردید برای این روش درمانی اقدام کنید.

متخصصان روش های مختلف را امتحان می‌ کنند و اگر نتیجه مناسب حاصل نشود سپس برای جراحی اقدام خواهند کرد.

بهتر است که برای این جراحی حساس حتماً به پزشکان برتر مراجعه کنید زیرا آنها با تجربه با مهارت زیادی که دارند می‌ توانند سلامت شما را بازگردانده و عواقب و عوارض ناشی از جراحی را متحمل نخواهید شد.

همواره مهم است بدانید که جابجایی اجسام سنگین و انجام فعالیت‌ های نامناسب و هرگونه عادت رفتاری غلط می‌ تواند بر تخریب اجزای حساس و مهم ستون فقرات اثرگذار باشد.

با این حال بهتر است که همواره از سلامت خود مراقبت کنید تا مبادا نیازی به این شیوه‌ های درمانی داشته باشید.

جراحی لامینکتومی از جمله روش‌ های درمانی کم تهاجم شناخته میشود اما نسبت به عوارض احتمالی تاثیرگذاری خوبی بر بهبود آسیب‌ های جسمانی دارد.

معمولا جراحی لامینکتومی آخرین راه برای درمان آسیب‌ های مربوط به ستون فقرات است و اگر پزشک از سایر روش‌ های کم خطر نتیجه مطلوب دریافت نکند نهایتاً پس از آن برای جراحی اقدام می‌ کنند البته انتخاب و انجام این شیوه درمانی بستگی به وضعیت بیمار نیز خواهد داشت.

نکته پایانی

دکتر بابک سیف زاده جراح مغز و اعصاب و دارای بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب از آلمان و عضو آکادمی جراحان مغز و اعصاب و ستون فقرات المان می باشد و آماده خدمت رسانی به شما دوستان عزیز در شهر شیراز می باشد و جراحی لامینکتومی در شیراز را انجام میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر