تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

تومور هیپوفیز چیست؟
تومور هیپوفیز چیست؟

تومور غده هیپوفیز چیست؟ رشد سلول‌ های غیر طبیعی در بخش‌ های مختلف بدن خطر آفرین است و مهم است که از این عارضه تا حد ممکن جلوگیری کرده و در صورت پدیدار شدن این توده‌ ها حتماً برای درمان اقدام کنید. با پدیدار شدن تومورهای خوش خیم یا بدخیم در غده هیپوفیز عملکرد این […]

تومور غده هیپوفیز چیست؟

رشد سلول‌ های غیر طبیعی در بخش‌ های مختلف بدن خطر آفرین است و مهم است که از این عارضه تا حد ممکن جلوگیری کرده و در صورت پدیدار شدن این توده‌ ها حتماً برای درمان اقدام کنید.

با پدیدار شدن تومورهای خوش خیم یا بدخیم در غده هیپوفیز عملکرد این غده درون ریز مختل شده و با افزایش یا کاهش چشمگیر میزان هورمون‌ ها آسیب‌ های زیادی در بدن پدیدار میشود.

تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌ دهد عموم افرادی که با تومور هیپوفیز مواجه هستند توده‌ های سرطانی خوش خیم داشته که قابلیت درمان دارد و در موارد نادر افراد با تومور بدخیم در هیپوفیز مواجه هستند.

تومور غده هیپوفیز بر اساس اندازه و شکلی که دارند به دو دسته تقسیم میشوند، میکروآدنوم ها تومورهای کوچکی هستند که عموماً قطر آنها کمتر از یک سانتی‌ متر است و در جایگاه اصلی خود یعنی غده هیپوفیز باقی می‌ مانند و به بافت‌ ها مجاور آسیبی وارد نمی‌ کنند و همین تومورها با علائم پنهان در غده هیپوفیز باقی خواهند ماند و ممکن است بدون تغییر در میزان هورمون‌ های تولید شده در این عضو، خطری سلامت فرد را تهدید نکند.

نوع دیگر تومور هیپوفیز را ماکروآدنوم‌ ها می‌ نامند، این تومورها اغلب ابعادی بزرگ تر از یک سانت داشته و می‌ توانند سلامت فرد و عملکرد هیپوفیز را تحت تاثیر منفی قرار دهند، این تومورها اغلب باعث تولید بیشتر هورمون از طرف هیپوفیز شده و با ایجاد فشار بر قسمت‌ های مجاور ممکن است اعصاب بینایی افراد را تخریب کنند.

مسئله مهمی که در مورد غده هیپوفیز باید بدانید این است که اغلب این تومورها خوش خیم هستند و به بافت‌ های اطراف و دیگر قسمت‌ های بدن متاستاز نمی‌ کنند، این تومورها اگر خوش خیم باشند تغییری در میزان ترشحات ایجاد نشده و هرگز اختلالی در عملکرد عصب بینایی اتفاق نمی‌ افتد و متخصصان می‌ توانند با درمان دارویی یا جراحی این عارضه را پاکسازی کنند.

مطالعه بیشتر:  عمل بسته دیسک کمر

اما در موارد نادر ممکن است تومور غده هیپوفیز از نوع بدخیم شناسایی شود، قطعاً این عارضه خطرناک است و سلامت بافت‌ های مجاور و دیگر اندام‌ را نیز به خطر می‌ اندازد، برای درمان این آسیب مهم است که پزشک جراحی را انجام داده و پس از آن با پرتو درمانی اقدام به پاکسازی سلول‌ های سرطانی می‌ کنند.

عوارض ناشی از تومور غده هیپوفیز

عوارض ناشی از تومور غده هیپوفیز
عوارض ناشی از تومور غده هیپوفیز

رشد سلول‌ های غیر طبیعی در بخش‌ های مختلف بدن عوارض و مشکلاتی را در پی دارد، اما برخی از تومورها آنقدر کوچک و جزئی هستند که معمولاً خطر چندانی نداشته و می‌ توان آنها را مهار و درمان کرد.

رشد تومور در غده هیپوفیز معمولاً بسیار کند پیش می‌ رود و از آنجایی که تغییری در میزان هورمون ایجاد نمیشود اختلالات وسیع جسمانی پدیدار نشده و قابلیت کنترل این بیماری فراهم است.

اما در موارد نادر تومورهایی که در غده هیپوفیز شکل می‌ گیرند بیش از حد طبیعی رشد کرده و مشکلاتی از جمله خونریزی‌ های ناگهانی اتفاق می‌ افتد، با این عارضه افراد سردردهای بسیار شدید و کوبنده را تجربه کرده و نیاز به درمان اورژانسی خواهند داشت و متخصصان از داروی کورتیکواستروئید استفاده می‌ کنند تا با کنترل درد شرایط برای جراحی فراهم شود.

با این حال به یاد داشته باشید که افراد مبتلا به تومور غده هیپوفیز همواره حال عمومی مساعدی نداشته و در کنار مشکلاتی همچون خونریزی و سردرد، بی‌ حالی شدید و ناتوانی در انجام فعالیت‌ های خود را تجربه می‌ کنند.

عوارض این بیماری تا زمانی با افراد می‌ ماند که شرایط برای درمان مهیا شود و به مرور زمان با پاکسازی تومور ایجاد شده شرایط جسمانی فرد به حالت طبیعی باز می‌ گردد.

مطالعه بیشتر:  علت درد در پایین کمر و دنبالچه چیست؟

راه‌ های تشخیص تومور غده هیپوفیز

راه‌ های تشخیص تومور غده هیپوفیز
راه‌ های تشخیص تومور غده هیپوفیز

زمانی که متخصصان به وجود تومور در غده هیپوفیز مشکوک میشوند سعی دارند با استفاده از سایر روش‌ های تشخیصی بررسی کنند که آیا افراد در معرض این نوع آسیب قرار گرفته‌ اند یا خیر.

قطعاً بررسی و شناخت تومورها از طریق معاینات فیزیکی کار آسانی نیست و متخصصان برای افزایش دقت کار خود و تشخیص بدون خطا انجام آزمایش خون و آزمایش ادرار را مناسب می‌ دانند.

مهم است بدانید که با انجام این آزمایشات متخصصان فاکتورهای مهم را بررسی کرده و سطح هورمون‌ های مختلف را اندازه‌ گیری می‌ کنند، در نتایج به دست آمده از این آزمایشات متوجه خواهند شد که آیا میزان هورمون‌ ها بیشتر از حد طبیعی است یا کاهش پیدا کرده است و این تغییرات محسوس نشان دهنده وجود تومورهای سرطانی هستند.

روش دیگر برای بررسی تومورهای مغزی به ویژه تومور غده هیپوفیز تصویربرداری به روش ام آر آی یا سی تی اسکن است، با اسکن مغز متخصصان تصاویر بسیار واضح از وضعیت اندام‌ های موجود در این محدوده دریافت کرده و اگر توموری در هیپوفیز وجود داشته باشد محل دقیق و اندازه آن را مشخص می‌ کنند.

برای انجام سی تی اسکن از اشعه ایکس استفاده میشود و برای ام آر آی امواج رادیویی کاربرد دارند، با انجام این دو روش و تصویربرداری از هیپوفیز متخصصان اطلاعات بسیار دقیق را دریافت کرده و تشخیصی دقیق و بدون خطا خواهند داشت.

اگر متخصصان به وجود تومور در هیپوفیز مشکوک شوند با معاینه چشم بیماران تا حدودی متوجه این عارضه خواهند شد، پزشکان با بررسی میزان بینایی افراد و انجام تست‌ های مربوطه می‌ توانند حضور این نوع تومور را تایید یا رد کنند.

مطالعه بیشتر:  ورتبروپلاستی چیست؟

اما روش دیگر برای تشخیص تومور غده هیپوفیز بیوپسی است، برای انجام نمونه برداری از این بافت متخصصان از یک سوزن استفاده می‌ کنند که در حین جراحی می‌ توانند نمونه‌ ای از بافت را برداشته و خوش خیم یا بدخیم بودن تومور را مشخص می‌ کنند.

درمان تومور غده هیپوفیز

درمان تومور غده هیپوفیز
درمان تومور غده هیپوفیز

زمانی که صحبت از تومور غده هیپوفیز میشود بیماران با نگرانی و تنش بسیار زیاد مواجه شده و این سوال در ذهن آنها به وجود می‌ آید که آیا این تومورها قابلیت درمان دارند یا خیر.

قطعاً متخصصان با تایید این عارضه خیلی سریع وضعیت بدن را بررسی کرده و با اندازه‌ گیری میزان هورمون‌ ها دارو درمانی را آغاز می‌ کنند و می‌ توانند تعادل را در هورمون‌ های ترشح شده برقرار کنند.

اما روش دیگر برای رفع تومور غده هیپوفیز انجام جراحی است، متخصصان می‌ توانند با انجام جراحی تومور را از این محدوده خارج کرده و فشاری که به ناحیه عصب بینایی وارد میشود را برطرف می کنند.

به یاد داشته باشید که اگر تومورها از نوع بدخیم باشند پس از خارج کردن تومور نیاز است که روش‌ های درمانی خاص همچون پرتو درمانی انجام پذیرد تا مابقی تومور به طور کامل از این محدوده پاکسازی شود.

برای درمان تومور غده هیپوفیز همه بیماران روش‌ های یکسان را در پیش نمی‌ گیرند و متخصصان با توجه به شدت آسیب و نوع عارضه پیش آمده روش‌ های متفاوتی را انجام داده تا به نتایج مناسب دست پیدا کنند.

به طور کلی هدف از انجام سایر روش های تشخیصی و درمانی بهبود سریع بیماران است و متخصصان تلاش می‌ کنند که هر چه سریع تر این سلول‌ های غیر طبیعی را از هیپوفیز پاکسازی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر