تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

جراحی تومور های مغزی
جراحی تومور های مغزی

انواع جراحی تومورهای مغزی بسیاری از کسانی که پدیدار شدن تومورهای بدخیم و خوش خیم را در مغز تجربه می‌ کنند باید سریعاً درمان را آغاز کرده تا از گسترش این سلول‌ های مزاحم جلوگیری نمایند. اما در مراحلی از درمان پزشکان می‌ توانند برای برداشتن کامل تومور مغزی جراحی را با روش‌ های مختلف […]

انواع جراحی تومورهای مغزی

انواع جراحی تومورهای مغزی
انواع جراحی تومورهای مغزی

بسیاری از کسانی که پدیدار شدن تومورهای بدخیم و خوش خیم را در مغز تجربه می‌ کنند باید سریعاً درمان را آغاز کرده تا از گسترش این سلول‌ های مزاحم جلوگیری نمایند.

اما در مراحلی از درمان پزشکان می‌ توانند برای برداشتن کامل تومور مغزی جراحی را با روش‌ های مختلف انجام دهند که قطعاً این شیوه درمانی به نفع بیماران بوده و می‌ توانند سلامت مغز و عملکرد طبیعی آن را حفظ کنند.

اما زمانی که به تصمیم پزشک جراحی برای برداشت تومور انجام می شود هدف برداشتن کامل تومورهای ایجاد شده است.

اما در مراحلی از جراحی پزشک متوجه می شود که امکان برداشتن تومور به طور کامل وجود ندارد و تلاش می‌ کنند بخش‌ هایی از تومور را بردارند که فشارهای مضاعفی را به مغز وارد می‌ کند.

در مواردی اگر پزشک نیاز به نمونه از تومور ایجاد شده داشته باشد باز هم جراحی انجام شده تا پزشکان بتوانند اطلاعات لازم را دریافت نمایند.

رایج‌ ترین نوع جراحی برای درمان تومورهای مغزی روش کرانیتومی نام دارد.

در این روش پزشکان برای برداشتن تومور مغزی یک برش در پوست سر ایجاد کرده تا بتوانند به استخوان جمجمه دسترسی پیدا کنند، این جراحی باید طبق برنامه‌ ریزی کاملاً دقیق انجام شود تا مبادا پزشک با چالش‌ های پیش‌ بینی نشده مواجه شود.

روش دیگر برای جراحی تومورهای مغزی استفاده از لیزر و هدایت ام آر آی است، در این روش درمانی که اغلب کم تهاجم شناخته می شود پزشکان می‌ توانند با استفاده از لیزر تومور را هدف قرار داده و برای از بین بردن و خارج کردن آن روش مناسبی خواهد بود.

معمولا از لیزر برای جراحی برداشت تومورهایی استفاده می شود که در موقعیت حساس‌ تری از مغز قرار می‌ گیرند.

استفاده از روش‌ های سنتی یا جراحی‌ های قدیمی‌ تر احتمال آسیب را برای بیماران به همراه دارد.

مطالعه بیشتر:  درد پشت سرشانه چیست؟

تمامی کسانی که برای جراحی تومورهای مغزی تحت عمل با لیزر قرار می‌ گیرند درد کمتری را بعد از درمان تجربه خواهند کرد و زمان بهبودی برای آنها سریع تر سپری می شود.

روش دیگر برای جراحی تومور مغزی از راه بینی یا نورواندوسکوپی می‌ باشد، با انجام این روش درمانی پزشکان به قسمت‌ هایی از مغز دسترسی پیدا می‌ کنند که اگر انجام دیگر روش‌ ها میسر نبوده و این عمل با دقت بالاتر و جزئیات بیشتر انجام می‌ پذیرد.

متخصصانی که در زمینه مغز و اعصاب فعالیت دارند جهت انجام جراحی مغز با روش نورآندوسکوپی این اطمینان را به بیماران می‌ دهند که در صورت انجام این روش درد کمتری را نسبت به دیگر روش‌ ها تجربه خواهند کرد و حداقل جای زخم از این شیوه درمانی بر جای می‌ ماند.

برای انجام این روش پزشکان سوراخ‌ های بسیار کوچک را در جمجمه ایجاد کرده و نهایتاً تومورهای مغزی از طریق دهان یا بینی خارج می شوند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که پزشکان می‌ توانند انواع تومورهای ناحیه پینه آل، تومورهای هیپوفیز، تومورهای پایه جمجمه و تومورهای بطنی را با نورآندوسکوپی خارج کنند.

عوارض شایع جراحی تومورهای مغزی

عوارض شایع جراحی تومورهای مغزی
عوارض شایع جراحی تومورهای مغزی

در صورت پدیدار شدن تومور در بخش‌ های مختلف مغز احتمالاً پزشکان در مراحلی از درمان با انجام جراحی به شیوه‌ های مختلف سعی دارند سلامت بیماران را حفظ کنند.

اما در صورت انجام جراحی تومورهای مغزی ممکن است بیماران عوارضی را متحمل شوند که در برخی مواقع کوتاه مدت بوده و برخی اوقات اثری طولانی مدت یا دائمی خواهد داشت.

از شایع‌ ترین عوارض جراحی باید به احتمال بروز خونریزی از محل برش اشاره کرد، همچنین ممکن است فرد مشکلاتی از جمله عفونت را تجربه کرده و ممکن است آثاری هر چند کوچک از تومور در بخش‌ های مختلف مغز باقی بماند.

اما در صورت انجام جراحی و دستکاری بافت‌ های مختلف مغز ممکن است عملکرد عصب‌ ها کمی مختل شده و افراد اختلالاتی در تمرکز، حافظه و یا کارکرد حسی بدن را تجربه می کنند.

مطالعه بیشتر:  دلایل درد بالای کمر

پزشکان دیگر عوارض شایع جراحی تومور مغزی را مربوط به آسیب‌ های عصبی دانسته که ممکن است حرکت بدن، حس و یا عملکرد زبان را به طور کامل مختل کند، البته تغییر در شخصیت و رفتار افراد کاملاً طبیعی است که با انجام مشاوره و حتی مصرف دارو احتمال بازگشت فرد به وضعیت عادی وجود دارد.

اختلال در عملکرد حس بینایی و شنوایی از مشکلاتی است که ممکن است بعد از جراحی مغز اتفاق بیفتد، با این حال موقعیت قرارگیری تومور، اندازه آن و حتی مهارت پزشک بر بروز عوارض احتمالی بعد از عمل تاثیرگذار است.

فراموش نکنید که اگر مشکلاتی از جمله چسبندگی در ناحیه جراحی اتفاق بیفتد در کوتاه مدت عوارض بیشتر را به وجود آورده و نیاز است که درمان‌ های تخصصی تر انجام پذیرد.

به همین دلیل مهم است که بیماران مبتلا به تومورهای مغزی هر چه سریع‌ تر برای درمان تحت نظر پزشکان با تجربه قرار گرفته تا ضمن طی کردن سایر شیوه‌ های درمانی اختلالات و مشکلات بیشتر را متحمل نشوند.

بسیاری بیمارانی که تحت جراحی جهت خارج کردن تومورهای مغزی قرار می‌ گیرند ممکن است مشکلاتی از جمله ورم را در ناحیه جراحی تجربه کنند.

همچنین ضعف‌ های عضلانی در پی این جراحی کاملاً شایع بوده که می‌ توان به مرور زمان و پس از بهبودی جهت تقویت آنها اقدام نمود.

پزشکان معتقدند که عوارض نورولوژیک از دیگر مشکلاتی است که ممکن است در پی تغییراتی در عملکرد عصبی بدن اتفاق بیفتد.

بعد از جراحی تومورهای مغزی اگر فرد به مشکلات نورولوژیک مبتلا شوند احتمالاً اختلالاتی در گفتار آنها اتفاق می‌ افتد و با از بین رفتن تعادل بدن حرکت برای افراد کمی سخت خواهد شد.

همچنین ممکن است بعد از این شیوه درمانی افراد با احساس خستگی و خواب آلودگی طولانی مدت مواجه شوند و نیاز است که در این شرایط مدت زمان بیشتری را به استراحت اختصاص دهند تا بدن به طور کامل بازیابی شود.

مطالعه بیشتر:  ورزش مناسب انحراف ستون فقرات

تمامی عوارض گفته شده تا به اینجا اغلب در مدت زمان کوتاه برطرف می شوند.

اما نباید از آسیب‌ ها و عوارض طولانی مدت جراحی تومور مغزی غافل شد.

از شایع‌ ترین عوارضی که ممکن است برای مدت زمان طولانی با بیماران همراه باشد ضعفی است که در حافظه و تمرکز فرد اتفاق می‌ افتد.

همچنین مشکلاتی که در بینایی و شنوایی افراد به وجود می‌ آید یا مشکل در خواب فرد می‌ تواند نشات گرفته از این شیوه درمانی باشد.

مراقبت‌ های بعد از جراحی تومور مغزی

اگر بیمارانی که به تومور مغزی مبتلا هستند تحت جراحی قرار بگیرند باید مراقبت‌ های بعد از عمل را به طور دقیق رعایت کنند تا مبادا آسیب‌ های احتمالی سلامت آنها را به خطر بیندازد.

اگر بعد از جراحی پانسمانی در ناحیه سر قرار داده می شود حتماً برای تعویض به موقع آن اقدام کرده و از گاز مرطوب کننده و سرم شستشو استفاده کنید، همچنین مهم است که محل زخم را به طور کامل پاکیزه نگه داشته تا شرایط برای تجمع آلودگی و بروز عفونت فراهم نشود.

بعد از انجام جراحی تومور مغزی بیماران می‌ توانند ۷۲ ساعت بعد با احتیاط کامل حمام کرده و بهتر است که آب با زخم فرد تماس نداشته باشد در صورت تجمع رطوبت حتما محل زخم را خشک کرده و پس از بهبودی کامل با مشورت پزشک می‌ توانید با شوینده‌ های مناسب به آهستگی سر و محل زخم را شست و شو دهید.

اگر بعد از انجام جراحی با سردرد مواجه هستید و حالاتی مثل تهوع یا استفراغ را تجربه می‌ کنید حتماً مسئله را به پزشک اطلاع داده تا در صورت نیاز برای کنترل شرایط داروهای مناسب برایتان تجویز شود.

بهتر است که از انجام هرگونه فعالیت غیر ضروری پرهیز کنید و با مراقبت و استراحت بیشتر شرایط را برای بهبودی کامل مهیا نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر