تلفن های نوبت دهی مطب
٠٧١٣٢٣١٢٠٥٨

تلفن های نوبت دهی مطب
٠٩١٧٤٨٤٤١٨٥

شيراز، خيابان شهيد فقيهي (صورتگر)، تقاطع معدل
مركز تصوير برداري تابش، طبقه ٣، واحد ١٢

تومور عصب شنوایی
تومور عصب شنوایی

انواع تومور عصب شنوایی تومور عصب شنوایی یا آکوستیک نوروما مشکلی است که عموماً افراد در یک گوش و یا در هر دو سمت تجربه می‌ کنند، این تومورها عموماً خوش خیم هستند. متخصصانی از جمله دکتر بابک سیف زاده بر این باورند که تومور عصب شنوایی عصب هایی که از گوش میانی به سمت […]

انواع تومور عصب شنوایی

تومور عصب شنوایی یا آکوستیک نوروما مشکلی است که عموماً افراد در یک گوش و یا در هر دو سمت تجربه می‌ کنند، این تومورها عموماً خوش خیم هستند.

متخصصانی از جمله دکتر بابک سیف زاده بر این باورند که تومور عصب شنوایی عصب هایی که از گوش میانی به سمت مغز حرکت می‌ کنند را تحت تاثیر قرار می‌ دهند.

بروز تومور عصب شنوایی در این محدوده باعث میشود تا شنوایی افراد با اختلال مواجه شده و حتی در مواردی حفظ تعادل بدن بسیار سخت خواهد شد.

اگر این عارضه در زمان مناسب درمان نشود به مرور زمان اعصاب، مخچه و ساقه مغز را تحت تاثیر قرار داده و فشار مضاعف مغز وارد می‌ کند.

اگر بخواهیم در مورد انواع تومور آکوسیت نوروما صحبت کنیم می‌ توان این عارضه را اینگونه بیان کرد که گاهاً تومور در یک گوش اتفاق می‌ افتد و به صورت تصادفی است و فرد حتی هیچ گونه سابقه خانوادگی ندارد، حدود ۹۵ درصد از تومورهای عصبی شنوایی با این حالت اتفاق می‌ افتد.

اما نوع دیگر تومور در هر دو گوش رخ می‌ دهد که عموماً نشات گرفته از اختلالات ژنتیکی خواهد بود که تقریباً از هر ۴۰ هزار نفر یک نفر به این آسیب مبتلا میشود.

اگر والدین و یا خویشاوندان نزدیک با اختلال نوروفیبرماتوز مواجه باشند احتمال ایجاد تومور عصب شنوایی در هر دو گوش قوت می‌ یابد.

این عارضه معمولا در افراد ۳۰ تا ۶۰ سال اتفاق افتاده و می‌ تواند باعث بیماری‌ ها و اختلالات وسیع شود.

مهم است که به واسطه انجام فرایندهای مختلف و روش‌ های تشخیصی کاربردی این عارضه هر چه سریع‌ تر بررسی شده و روش‌ های درمانی آغاز شود.

تشخیص تومور عصب شنوایی

تشخیص تومور عصب شنوایی
تشخیص تومور عصب شنوایی

تومور عصب شنوایی یک آسیب و عارضه جسمانی شناخته میشود که می‌ تواند شنوایی افراد را تحت تاثیرات منفی قرار دهد.

مطالعه بیشتر:  علت کمردرد زنان بعد از رابطه

برای بررسی این عارضه متخصصان ابتدا معاینات فیزیکی را انجام داده و تا حدودی می‌ توانند چنین آسیبی را تشخیص دهند.

اما برای بررسی دقیق‌ تر این بیماری پزشک تست شنوایی انجام داده و با استفاده از صدا با فرکانس‌ های مختلف می‌ توانند وضعیت شنوایی فرد را بررسی کنند.

در روند انجام ادیومتری یا تست شنوایی پزشک صدا با فرکانس‌ های مختلف را برای افراد پخش کرده و فرد موظف است که با هر بار شنیدن صدا به پزشک اطلاع دهد.

یکی دیگر از روش‌ های دقیق با درصد خطای کم برای بررسی تومور در عصب شنوایی تصویربرداری با امواج مغناطیسی است که اصطلاحا به آن ام آر آی گفته میشود.

در زمان انجام ام آر آی حتی تومورهای بسیار کوچک با اندازه‌ های میلیمتری هم مشخص میشوند و به این واسطه پزشک می‌ تواند تشخیصی بدون خطا داشته باشد.

ای بی آر یک روش دیگر برای سنجش شنوایی افراد است که به این واسطه پزشک می‌ تواند به حضور تومور در عصب شنوایی پی ببرد.

انجام تست abr که یک روش تشخیصی نوین و کاربردی شناخته میشود برای پزشکان روشی موثر بوده و به این واسطه تومورهای ریز و کوچک نیز نمایان میشود.

در زمان انجام تست abr پزشک از محرکه‌ های صوتی استفاده کرده و به واسطه الکترودهایی که برای جمجمه چسبانده میشوند می‌ توانند اطلاعات لازم را ثبت کنند.

درمان تومور عصب شنوایی

درمان تومور عصب شنوایی
درمان تومور عصب شنوایی

یک روش کاربردی و البته ساده برای درمان تومور عصب شنوایی پرتو درمانی است.

اگر پزشک متوجه شود که تومور در محدوده ایمن قرار گرفته است نیازی به جراحی نداشته و با استفاده از پرتو درمانی می‌ توانند تومور مربوطه را از بین ببرند.

برای انجام این روش درمانی نیازی به استفاده از داروهای بیهوشی و یا بستری در مراکز درمانی نخواهند داشت و نهایتاً با چند جلسه پرتو درمانی این تومورها رفع خواهند شد.

مطالعه بیشتر:  اسپوندیلولیز و اسپوندیلولیستزیس

اما اگر تومورها از اندازه معمول بزرگتر باشند و یا در بخشی حساس قرار بگیرند پزشک روش پرتو درمانی را مناسب ندانسته و با انجام جراح ترانس لابیرنتین می‌ توانند جهت خروج تومور اقدامات لازم را انجام دهند.

پزشکان تمام تلاش خود را به کار گرفته تا شنوایی افراد را حفظ کنند و این تومورها را به طور کامل پاکسازی خواهند کرد، برای انجام این روش جراحی پزشک یک برش کوچک در پشت گوش اعمال کرده تا به استخوان پستانکی و گوش میانی دسترسی داشته باشند.

گاهی اوقات در پی تخلیه کامل تومور ممکن است حلزون گوش از بین برود.

با این حال پزشک تمام تلاش خود را به کار گرفته تا عوارض ناشی از این جراحی را به حداقل رسانده و تلاش بر حفظ تعادل بدن دارند.

به یاد داشته باشید که این جراحی‌ ها روش‌ های موثر برای درمان تومور در عصب شنوایی هستند و حتی اگر عوارضی در پی داشته باشند باز هم تومور از گوش خارج شده و از گسترش بیماری و از بین رفتن کامل شنوایی پیشگیری خواهد شد.

روش دیگر برای درمان تومور عصب شنوایی جراحی تروسیگموئید است.

در این روش تخصصی پزشک یک برش کوچک را در پشت گوش ایجاد کرده تا بتوانند به بخش جمجمه و استخوان پستانکی دسترسی پیدا کنند، در طی این جراحی پزشک به خوبی عصب صورت، شنوایی و ساقه مغز را خواهد دید.

یک روش دیگر و البته موثر برای رفع تومور عصب شنوایی جراحی حفره میانه است.

برای انجام این روش درمانی پزشک در قسمت فوقانی گوش و استخوان جانبی جمجمه برش ایجاد کرده که به مجاری داخلی گوش دسترسی خواهند یافت.

پس از پاکسازی عصب شنوایی از تومور ایجاد شده پزشک به واسطه چربی‌ های بدن اقدام به بستن زخم کرده و روند بهبود حاصل می‌ گردد.

مطالعه بیشتر:  جراحی لامینکتومی همراه با تمامی نکات

علائم شایع تومور عصب شنوایی

علائم شایع تومور عصب شنوایی
علائم شایع تومور عصب شنوایی

با ایجاد تومور در عصب شنوایی افراد حالت نامناسب و غیر طبیعی را تجربه کرده که مهمترین آنها را در این مطلب برایتان بازگو خواهیم کرد تا با آگاهی بیشتر بتوانید در صورت مواجهه با این بیماری اقدامات لازم و درمان‌ های تخصصی را انجام دهید.

از شایع‌ ترین علائم تومور عصب شنوایی باید به حس حرکات غیر عادی بدن اشاره کرد که اصطلاحا به آن سرگیجه گفته میشود.

حتی این عارضه در حالت سکون هم اتفاق افتاده و ممکن است به این واسطه تعادل بدن از بین برود.

از دیگر علائم این تومورها باید به از دست رفتن قدرت شنوایی افراد اشاره کرد و حتی این افراد مکالمات و صداهای بلند را نیز به سختی تشخیص می‌ دهند.

شایع‌ ترین علائم ایجاد تومور در عصب گوش، وزوز کردن و یا زنگ زدن گوش است اما مهم است بدانید که مشکلات دیگر مانند سردرد و یا بی‌ حسی در نواحی مختلف صورت از جمله علائم این آسیب خواهد بود.

افرادی که با تومور عصب شنوایی مواجه هستند معتقدند که در یک یا هر دو گوش درد زیادی احساس کرده و حتی ضعف در بخش‌ های مختلف صورت کاملا آشکار حس میشود.

با تمام این تفاسیر فرقی نمی‌ کند که تومور عصب شنوایی به چه علت رخ داده باشد هر چند که متخصصان اختلالات ژنتیکی را عامل اصلی این آسیب می‌ دانند.

در هر صورت این عارضه علائم کاملاً مشهود و واضح داشته و عمده‌ ترین آن مشکل در شنوایی است.

مهم است که به محض مشاهده این علائم حتی در حد جزئی به پزشک مراجعه کرده تا با استفاده از درمان‌ های تخصصی آسیب پیش آمده برطرف شود.

اگر نسبت به مشکلات پیش آمده بی‌ تفاوت باشید و به موقع برای درمان اقدام نکنید ممکن است این تومورها رشد کرده و بخش‌ های وسیع‌ تری از گوش را تحت تاثیر منفی قرار خواهند داد و به این واسطه نیاز به درمان‌ های تخصصی و سخت‌ تری خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر